To jedynie garstka funkcji, które spełnia, dlatego my, jako rodzice mamy obowiązek dbać o jej jak najlepszy stan i rozwój. Dodatkowo musimy pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia dziecka jego skóra jest delikatna jak pergamin. Co więcej, charakteryzuje się ona o wiele większą przepuszczalnością niż skóra dorosłego człowieka, co oznacza, że wszelakie substancje, w tym toksyny, bez problemu mogą wniknąć do krwioobiegu maleństwa. Następnie, poprzez krew dostają się do serca, płuc czy mózgu, które nie są jeszcze w żaden sposób naturalnie chronione.
Owa przepuszczalność jest spowodowana niepełnowartościowym płaszczem hydrolipidowym skóry niemowlęcia. Dodatkowo woda i wilgotność zwiększają wspomnianą absorpcję trujących substancji chemicznych zawartych w chemii drogeryjnej jak i domowej.
Jak lepiej wytłumaczyć wspomniane wchłanianie? To proste – na takiej samej zasadzie działają plastry antykoncepcyjne czy antynikotynowe – dostarczają organizmowi hormonów czy nikotyny bezpośrednio przez skórę. Skoro na dorosłych to działa, sami pomyślcie, jak duży wpływ musi mieć na niemowlę? Dlatego oliwka dla dzieci powinna być szczególnie delikatna i bezpieczna. Przeanalizujmy najczęściej stosowane przez rodziców oliwki dla dzieci.
Oliwka dla dzieci
Większość rodziców nie wie, że przeważająca część oliwek dla dzieci jest pochodzenia mineralnego (produkt uboczny przemysłu petrochemicznego). Bardzo popularna jest ciekła parafina, która otrzymywana jest dzięki destylacji ropy naftowej, smoły węgla brunatnego lub smoły łupkowej. Oleje mineralne są dla człowieka całkowicie obcą substancją, niezawierającą żadnych składników odżywczych. Co gorsza, tworzy ona na skórze warstwę, która całkowicie wypełnia pory (wrażenie miękkiej skóry), przez co skóra dziecka dosłownie się „kisi”. Dodatkowo uniemożliwia poprawne działanie gruczołów łojowych, blokuje przenikanie wody oraz powietrza, przez co sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych skóry.
Smutnym jest fakt, że są przypadki śmiertelne spowodowane spożyciem olejku przez dzieci. Proces ten jest bardzo długi, może zająć od kilku dni nawet do dwóch tygodni. W Stanach Zjednoczonych wszystkie produkty, które zawierają olej mineralny, muszą być w pojemnikach zabezpieczonych przed otwarciem przez dziecko. Dodatkowo, aby ukryć zapach chemikaliów, olejki dla dzieci są zakrapiane sporą dawką chemii w postaci syntetycznych środków zapachowych, widniejących na etykiecie pod nazwą „perfum”.
Naturalna oliwka do pielęgnacji
Przepisy na multiwitaminowy naturalny olejek do ciała:
1.
Potrzebujesz:
– 1 szklanka naturalnego oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno lub oliwy z oliwek
– 2 łyżki suszonych kwiatów rumianku
– 2 łyżki suszonych kwiatów nagietka lekarskiego
Na dno garnka połóż szmatkę, na niej słoik ze wszystkimi składnikami, dolej wody tak do 2/3 wysokości słoika i pozostaw na małym ogniu przez 2-4 godzin, jednak im dłużej tym lepiej. UWAŻAJ! Aby woda nie dostała się do środka słoika. Po wskazanym czasie, pozostaw cały olej na co najmniej 12 godzin.
2.
Potrzebujesz:
– 250 ml oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno lub oliwy z oliwek
– 20 kropli dobrej jakości olejku lawendowego
Wszystko mieszamy i dobrze zamykamy trzymając w ciemnym i chłodnym miejscu. Przed aplikacją olejku warto go przez chwilkę rozgrzać w dłoniach, aby był przyjemny dla dziecka.
Taki olejek może być używany wieczorami, np. do masażu lub po kąpieli, uspokoi i odpręży dziecko.
Fragment pochodzi z książki Ewy Kozioł: „EKOnomiczne dziecko: oszczędnie i naturalnie”.