Opowieść o walce o swoje marzenia. O niepoddawaniu się i dążeniu do własnego celu pomimo przeszkód i trudności. Niezgoda na los wybrany i kształtowany przez innych. To właśnie „Odwrócone”. Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa IUVI.
Odwrócone to kobiety, które wychowywane są w klasztorze. Tam uczone są absolutnego milczenia i posłuszeństwa. Nie wolno im mieć własnego zdania, własnych pasji, własnych planów. Celem ich życia jest to, by należeć do Mistrza i z tworzonej przez niego muzyki produkować złoto. Tego też uczą się podczas zajęć w klasztorze.
Muzykę tworzyć mogą wyłącznie chłopcy i mężczyźni. Kobietom nie wolno tego robić. Jest to przeznaczone wyłącznie dla męskiej grupy. Kary za łamanie zakazów zaś są bardzo bolesne i surowe. To wręcz tortury.
W końcu w klasztorze pojawia się nowa dziewczynka – Delphernia. Poznajemy ją gdy ma 12 lat. Nie potrafi wytwarzać złota, nie potrafi też milczeć i bez dyskusji poddawać się rozkazom. Potrafi za to pięknie śpiewać i mimo konsekwencji czy zagrożeń walczy o siebie i swoje marzenia.
Gdy udaje się jej opuścić klasztor, okazuje się, że świat na zewnątrz nie wiele się różni od klasztornego zniewolenia. Poznaje mistrza, który nie zachowuje się jak mistrz. Poznaje dziwną dziewczynę, królową i Kuratora, którzy również nie zachowują się w sposób normalny i swobodny. Okazuje się, że świat poza klasztorem pełen jest intryg, knucia i zawikłanych gierek, które powodują tylko kolejne zniewolenie.
Czy prowadzona w klasztorze walka o siebie i własną wolność miała sens? Czy warto było wydostawać się na zewnątrz, by mierzyć się z kolejnymi trudnościami i ograniczeniami? Czy Blajbakan, miasteczko, w którym toczy się cała historia, może być wolne? Czy walka o wolność kończy się poza murami klasztoru?
Odwrócone to opowieść o odwadze, walce i dążeniu do celu. Zachęca do tego, by się nie poddawać, ale jednocześnie pokazuje, że to wcale nie jest łatwe i wiąże się z trudnościami, wyrzeczeniami, a często nawet odrzuceniem. Jeżeli nie chcesz stać się elementem bezbarwnej i bezkształtnej masy, ta masa może Cię odtrącić. Może Cię odrzucić, a Ty samotnie staniesz do swojej walki. Książka pokazuje jednak, że warto podjąć takie ryzyko, bo to walka nie tyle o wolność, ale walka o siebie, a tę zawsze warto podejmować i prowadzić do samego końca.