Mimo że odparzenie skóry pod pieluszką to dość powszechne zjawisko, to jednak gdy przydarzy się naszemu dziecku, zwykle jesteśmy przerażeni. Czerwona i podrażniona skóra swędzi i piecze naszego maluszka, który jest przez to rozdrażniony i płaczliwy. Jak pomóc dziecku i jak leczyć odparzenia?

Nawet największa troska rodziców w codziennej pielęgnacji może nie uchronić dziecka przed wystąpieniem odparzenia. Winna jest wilgoć i ciepło panujące pod pieluszką. Delikatna i cienka skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa na podrażnienia, a w takim środowisku bardzo łatwo o rozwój chorobliwych bakterii i grzybów. Gdy zmacerowana skóra pod pieluszką będzie miała kontakt z drobnoustrojami, wcześniej czy później dojdzie do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Wtedy sytuacja robi się już poważna. Jak leczyć więc odparzenie, aby nie przeszło w stan ostry i nie doszło do zakażenia?
Lekarstwa na odparzenia u niemowlaka
Na szczęście, w aptekach i drogeriach znajdziemy sporo środków, które skutecznie zwalczają odparzenia u niemowlaka. Na początku, gdy odparzenie daje o sobie znać jedynie w postaci wysypki i zaczerwienienia, należy użyć delikatnego kremu nawilżającego. Nie warto stosować na początku maści sterydowych (są przepisywane przez dermatologa w ostrych stanach zapalnych skóry lub do leczenia egzemy). Bardzo dobrze działają kremy z oferty sudocrempolska.pl – nie tylko na odparzenia, które już się pojawiły, ale także jako środki prewencyjne, doskonale zabezpieczające warstwę lipidową naskórka.
Kosmetyki powinny koniecznie zawierać w składzie cynk, lanolinę, alantoinę. Pomocna będzie również zasypka – zarówno ta z apteki, jak i domowej roboty, zrobiona np. z mąki ziemniaczanej. Lekarze polecają również stosować w takich wypadkach probiotyk oraz oczywiście zrobić test na infekcje układu moczowego. Nakładając kremy na odparzenia u niemowlaka, starajmy się nie pozostawiać na skórze zbyt grubej warstwy preparatu. Szczególnie gdy jest to tłusty krem. Nadmierne gromadzenie go w fałdkach skóry doprowadzi do zaognienia sytuacji.
Jak zadbać o odparzoną skórę dziecka?
Gdy pojawiło się odparzenie u niemowlaka, należy przedsięwziąć również kroki w celu poprawienia jakości pielęgnacji. Przede wszystkim, należy zmieniać pieluszkę tak często, jak to możliwe. W niektórych przypadkach poleca się, aby zmieniać ją nie tylko wtedy, gdy zostaje zanieczyszczona kałem lub moczem, ale również wtedy, gdy panują upały. Pot przenikający na powierzchnię pieluszki może działać równie drażniąco. Jeśli używamy pieluch tetrowych, należy koniecznie zrezygnować z zakładania ceratkowych majtek na pieluchę. Mimo że stabilizują one tetrę, to jednak nie przepuszczają powietrza.
Dodatkowo powinniśmy robić wszystko, aby skóra pod pieluszką nie była przegrzana. Nie ubierajmy dziecka zbyt ciepło, nie ściskajmy go zbyt ciasnymi rajstopkami i nie zakładajmy mu zbyt wielu warstw ubrań pod kombinezon w zimie, szczególnie gdy dodatkowo dziecko będzie przebywało w ciasnej chuście przytwierdzonej do naszego ciała.
Konieczne jest też wzmożone dbanie o higienę okolic intymnych maluszka. Najlepsze jest przemywanie go bezzapachowymi i bezalkoholowymi, niedrażniącymi chusteczkami nasączonymi przegotowaną wodą. Po myciu należy skórę dziecka dokładnie osuszyć. Najlepiej papierowymi ręcznikami. Róbmy to tak, aby nie pocierać i nie podrażniać naskórka, szczególnie w miejscach już odparzonych.
Skóra z odparzeniami powinna być też możliwie jak najczęściej wietrzona i suszona. Pozostawiajmy dziecko w pozycji leżącej z gołą pupą. W ten sposób rany będą goiły się szybciej, a dziecko podczas leżenia nago będzie czuło się bardziej swobodnie. Czasami, gdy odparzenia są bardzo rozległe, leżenie nago jest jedynym sposobem na ulżenie maluszkowi w bólu.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że najważniejsze przy pozbywaniu się odparzeń jest korzystanie z dobrej jakości kosmetyków oraz dbanie o skórę w sposób regularny. Liczy się każde mycie (powinno być staranne) i każda zmiana pieluszki (nie może następować zbyt późno).