Minecraft, czyli specyficzna gra przygodowo – kreatywna, podbija serca kolejnych roczników dzieci. Na naszym rynku obecna jest już od przeszło dekady, a to wcale nie wpływa na spadek jej popularności. Kolejne dzieci dorastają do niej i zapalają się tak, jak ich starsi koledzy zapalali się kilka lat wcześniej. Dzięki temu minecraft łączy dzieci bez względu na wiek. I choć (co oczywiste) starsi nieco inaczej podchodzą do rozgrywek niż młodsi, to jednak wspólny temat bardzo łączy.
Magia sześcianów
Najbardziej specyficzną cechą Minecrafta jest jego wizualna strona. Gra nawiązuje do grafiki z początku lat dziewięćdziesiątych – jest pikselowa. Sześcienna jest więc woda, drzewa, ludzie i zwierzęta. Wszystko.
Wykopuje się sześcienne bloki ziemi lub innych surowców i zbiera sześcienne plony.
W grze dostępne są dwa tryby (i całe mnóstwo map). Jeden z nich to tryb kreatywny. Tu nic Ci nie grozi i nic Cię nie napadnie. Możesz zbierać surowce i budować domki. Ogromną zaletą jest to, że grając w tym trybie, możesz zaprojektować całą mapę. Zaplanować rozmieszczenie plonów, budynków, nawodnienie, a nawet ogrody i ozdobne.
W trybie drugim – przetrwania – sprawa nie jest już taka prosta. Tu pojawiają się wrogie moby (czyli automatyczni przeciwnicy). Nocą atakują pająki, zombie i szkielety, dlatego musisz szybko w ciągu dnia wybudować domek, by mieć schronienie. Jeżeli odpowiednio się zabezpieczysz, przetrwasz noc i kolejnego dnia będziesz mógł/mogła dalej rozwijać swoje terytorium. Zabawa jest naprawdę wciągająca i czas płynie przy niej niezwykle szybko.
Wartości Minecrafta
Gra okazuje się jednak nie tylko rozrywką. Alternatywny świat Minecrafta pomaga dzieciom się otworzyć, wyrazić i odreagować. Znane są sytuacje, w których wspólna gra w Minecrafta pomogła rodzicom dotrzeć do ich neuroatypowych dzieci. Odnajdują się w niej bowiem nie tylko dzieci neurotypowe, ale również te, które cierpią na ADHD czy zespół Aspergera. Gra pozbawiona jest bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem – nawet grając po sieci, spotykasz się z avatarem innego gracza, a nie z nim bezpośrednio, a to dla wielu jest bardzo odciążające. Spotkanie z avatarem nie wiąże się z takim stresem i niepokojem, dlatego dzieci, które nie radzą sobie w kontaktach społecznych, widzą w tym swoją szansę i możliwość nawiązywania relacji.
Gra rozwija kreatywność, myślenie przestrzenne i zdolność do planowania. Uczy myślenia strategicznego i analizowania sytuacji. Jest naprawdę wartościową formą rozgrywki.
Społeczność Minecrafta
Z uwagi na swoją specyfikę, gra skupiła wokół siebie całkiem sporą i zróżnicowaną społeczność. Łączy ich jedno – pasja i zamiłowanie do Minecrafta. Jedną z cech charakterystycznych dla takich społeczności jest chęć posiadania fizycznych przedmiotów, które wiążą się z ulubioną grą. Tak właśnie popularność zdobyły zabawki minecraft. Kolekcjonerzy zbierają postacie, moby i surowce, z których w prawdziwym życiu mogą tworzyć scenerie na wzór tych, pochodzących z gry.
Zabawki minecraft dostępne są pojedynczo i w zestawach. To świetny pomysł na prezent dla miłośnika tej gry, jak również sposób na rozwijanie pasji, wyobraźni i talentów.