Łysienie plackowate u dziecka może być spowodowane trwałą nietolerancją glutenu – celiakią. Ponieważ właściwe rozpoznanie przyczyny problemu jest jedynym sposobem do jego wyeliminowania, lekarze uznali, że każde dziecko chore na łysienie plackowate powinno również zostać przebadane pod kątem celiakii.
Jak wynika z obserwacji lekarzy, z łysieniem plackowatym najczęściej zmagają się dzieci oraz ludzie młodzi. W badaniu opublikowanym w 1995 roku włoscy lekarze zauważyli związek łysienia plackowatego z celiakią. U czternastoletniego chłopca u którego zdiagnozowano obie choroby, po wprowadzeniu diety bezglutenowej włosy na skórze głowy i ciała całkowicie odrosły. To zdarzenie skłoniło lekarzy do przebadania dużej grupy chorych cierpiących z powodu łysienia plackowatego i celiakii. Na podstawie wyników tego badania, lekarze uznali, że badanie na celiakię powinny być wykonywane u wszystkich chorych na łysienie plackowate.
Czym charakteryzuje się celiakia i jak wpływa na łysienie plackowate
Celiakia to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu. Zapisana jest ona w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (DQ2, DQ8 lub DR4) mogą na nią zachorować. Innymi słowy jeśli nie masz predyspozycji genetycznych prawdopodobnie nigdy nie zachorujesz na celiakię. Gluten u osób zmagających się z tą choroba działa jak trucizna. Powoduje on zanik kosmków jelitowych, które pełnią ważną funkcję w organizmie. Mianowicie odpowiedzialne są za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia oraz substancji aktywnych z leków czy suplementów diety, które zażywamy. Łysienie plackowate również jest chorobą autoimmunologiczną, to znaczy taką, w której układ odpornościowy zaczyna atakować własny organizm.
Zdiagnozowana celiakia może uleczyć Twoje dziecko
Jedyną skuteczną metodą leczenia celiakii jest przejście na dietę całkowicie eliminującą gluten z pożywienia. Gluten jest białkiem roślinnym występującym głownie w zbożach: pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa. Po odstawieniu substancji odpowiedzialnej za niszczenie kosmków jelitowych, następuje remisja choroby. Kosmki jelitowe stopniowo się odbudowują, dzięki czemu wchłanianie substancji odżywczych wraca do normy. Jeśli u Twojego dziecka chorego na łysienie plackowate zdiagnozują celiakię i wprowadzicie dietę bezglutenową jest ogromna szansa, że tak jak w przypadku czternastoletniego chłopca włosy na skórze głowy i ciała całkowicie odrosną. Dlatego jeśli dziecko cierpi na łysienie plackowate warto wykonać prosty test DNA, aby sprawdzić czy ma geny odpowiedzialne za chorobę.
Jakie symptomy dodatkowo mogą sygnalizować celiakię
Celiakia u każdego objawia się inaczej. Wszystko zależy od tego, do jakich niedoborów dojdzie w organizmie. U dzieci najczęstszymi objawami są częste bóle brzucha, wzdęcia, biegunki a nawet wymioty. Dzieci z celiakią przeważnie są niższe od rówieśników, cierpią na anemię i mają niską wagę ciała. Mają również problemy z koncentracją, zły nastrój i gorzej się uczą. To, że dziecko nie odczuwa takich objawów nie oznacza jednak, że nie ma celiakii. Choroba ta bardzo często jest utajona i nie daje żadnych widocznych objawów. Jedynym, jaki występuje może być natomiast łysienie plackowate.
Aleksandra Zawistowska, www.testDNA.pl
Zdjęcie © Evgeny Atamanenko/123rf.com