Latanie z dziećmi – proste czy nie? Podróż samolotem przez swoje obostrzenia często sprowadza się do dwóch (lub więcej) godzin płaczu, co jest trudne dla dziecka, nieznośne dla współpasażerów i kłopotliwe dla rodziców. Dlatego warto dokładnie poznać warunki oferowane przez wybranego przewoźnika i dobrze się do lotu przygotować.
Warunki lotu i opieka nad dzieckiem
Noworodki do 7 dni po urodzeniu nie mogą latać samolotami, ponieważ zmiana ciśnienia w kabinie może wpłynąć na nie negatywnie. Niemowlęta do drugiego roku życia wymagają opieki rodziców i mogą podróżować tylko u nich na kolanach, przypięte specjalnym dodatkowym pasem. Niektóre linie dopuszczają także możliwość podróży w specjalnych łóżeczkach pokładowych lub samochodowych fotelikach przypiętych do siedzenia. Wiąże się to z koniecznością wykupienia dodatkowego miejsca dla malucha – jednak nie wszyscy przewoźnicy mają w swojej ofercie taką opcję.
Wiek, w którym dziecko może już podróżować samolotem samodzielnie, uzależniony jest od norm przyjętych przez daną linię lotniczą – z reguły mieści się on w przedziale od 12. do 16. roku życia. Niektórzy przewoźnicy zezwalają na samodzielne podróże młodszym osobom, pod warunkiem wykupienia przez ich rodziców specjalnej asysty dla dziecka. Opiekę nad takim pasażerem sprawuje wtedy wyznaczony członek personelu pokładowego oraz pracownik obsługi pasażerskiej.
Co można zabrać na pokład samolotu?
W większości linii lotniczych dzieciom przysługuje bezpłatny bagaż podręczy. Oprócz wspomnianego już fotelika samochodowego, na pokład można zabrać też wózek spacerowy, łóżeczko podróżne, krzesełko dziecięce i kołyskę. Muszą jednak spełniać standardy wyznaczone przez danego przewoźnika. Nie zawsze też można korzystać z nich na pokładzie – niektóre samoloty mają w swoim wyposażeniu specjalnie przygotowane dla niemowląt kołyski, łóżeczka lub foteliki pokładowe.
Jedzenie w trakcie lotu
W podręcznym bagażu może także znajdować się żywność dla dziecka – napoje, soki, mleko, owoce, jedzenie w słoiczkach. Ilość pokarmu oraz całkowita waga bagażu, który można zabrać na pokład, ustalana jest przez daną linię. W tradycyjnych liniach lotniczych istnieje możliwość podgrzania mleka lub jedzenia w słoiczku dla dziecka przez stewardessy. Można też poprosić o gorącą wodę do przygotowania posiłku. U przewoźników nie posiadających takiej usługi istnieje możliwość zamówienia dla dziecka ciepłego posiłku, wliczonego już w cenę biletu.
Jak umilić dziecku czas lotu?
Aby zapewnić dziecku rozrywkę w czasie lotu można zabrać ze sobą książeczki do czytania, kolorowanki czy np. samochody. Najlepiej, żeby były nowe, wtedy dziecko będzie zainteresowane nimi przez dłuższy czas. Warto też wziąć ze sobą ulubiony kocyk dziecka i jego przytulankę lub inne zabawki (np. grzechotkę). Dlatego przyda się tutaj praktyczna i pakowna torba lub plecak dla mamy.
Niektóre linie lotnicze oferują swoim najmłodszym podróżnikom system rozrywki pokładowej. W jego skład wchodzą kanały i filmy dla dzieci, kanały radiowe, gry oraz magazyny z łamigłówkami. Dziecko może też, na specjalnym ekranie, obejrzeć start i lądowanie z perspektywy pilota oraz śledzić trasę lotu i podziwiać widoki. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie linie lotnicze oferują tego typu atrakcje, a także, że nie bądą one interesujące dla najmłodszych i najbardziej niecierpliwych pasażerów.
Kilka dobrych rad dla rodziców
Rodzice powinni pamiętać, żeby w bagażu podręcznym mieć ze sobą pieluszki, smoczek, wilgotne chusteczki higieniczne oraz ubranie na zmianę – nie tylko dla dziecka, ale i dla siebie. Na pokładach większości samolotów znajdują się miejsca do przewijania i przebierania dzieci, z których w każdej chwili można skorzystać.
Należy także pamiętać, aby dziecko w trakcie lotu regularnie piło, ponieważ w samolocie panuje mała wilgotność powietrza. Trzeba też unikać przekąsek zawierających dużo cukru oraz takich, których maluch nigdy wcześniej nie jadł – mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii lub niepożądanej reakcji żołądka.
Podczas startu i lądowania warto upewnić się, że dziecko ma w buzi coś, co stymuluje wydzielanie się śliny i zmusza do ciągłego jej przełykania, np. cukierka lub gumę. Niemowlę natomiast powinno być karmione przez mamę piersią lub butelką – ale dopiero wtedy, gdy samolot będzie już startował, aby nie zasnęło zbyt wcześnie. Mogłoby później obudzić się, płacząc z powodu bólu uszu. Warto też dowiedzieć się od stewardesy, kiedy będzie miało miejsce lądowanie i obudź dziecko tuż przed, aby je nakarmić. Karmienie daje też szansę, że dziecko zaśnie lub przytulone przetrwa część niewygodnej dla niego podróży.
Dodatkowo w większości linii lotniczych, rodzice z małymi dziećmi lub niemowlętami, wpuszczani są na pokład samolotu bez kolejki.