Dziś chcę Wam zaproponować trzy książki, które uprzyjemnią weekend rodzicom i starszym dzieciom. To propozycje, pochodzące od trzech różnych wydawnictw. Każda z nich ma nieco inny charakter.
Zanim się obudzę
„Zanim się obudzę” to książka zdecydowanie dla dorosłych. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Media Rodzina. Podejmuje zagadnienia etyczne. Fabuła jest osnuta wokół ratowania życia, czasem kosztem innego życia.
Z rzeki zostaje wyłowiona kobieta. Nie ma przy sobie dokumentów. Nikt nie wie, kim jest. Pielęgniarka, która się nią opiekuje nadaje jej imię Selena. W ten sposób kobieta przestaje być anonimowa, a dla pielęgniarki staje się kimś wręcz bliskim.
Po dotarciu do szpitala Selena zapada w śpiączkę. Jej stan jest poważny i są bardzo małe szanse na wybudzenie. Pielęgniarka dba o Selenę tak, jakby ta za chwilę miała się wybudzić. Pielęgnuje ją nie tylko w takim zakresie, jaki leży w obowiązkach pielęgniarek. Maluje jej paznokcie. Rozmawia z nią. Zabiera na spacery przed szpital. To oddanie ma swoje źródło w głębokiej wierze, że dziewczyna odbiera bodźce z zewnątrz i to one mogą ją sprowadzić ze świata, w którym jest z powodu śpiączki.

Tymczasem wśród lekarzy trwa etyczno – moralny spór o pobieranie organów od pacjentów w głębokiej śpiączce. Ordynator szpitala wierzy w sens orzekania śmierci mózgowej i ratowania pacjentów, dla których są jeszcze szanse. Natomiast młody lekarz japońskiego pochodzenia, Yao Nakamura, jest temu przeciwny. Jego zdaniem orzekanie śmierci mózgowej to przedwczesne decydowanie o życiu pacjenta i przekreślanie jego szans na wybudzenie.
W międzyczasie do sali, w której leży Selena trafiają inni chorzy. Jest wśród nich młody chłopak Kamil, u którego ordynator również chce orzec śmierć mózgu. Matka chłopaka nie wyraża na to zgody.
Trwa walka z czasem o to, by zarówno Kamila, jak i Selenę „odzyskać” i sprowadzić do naszego świata z powrotem.
Zarówno ordynator, jak i Nakamura, mają po swojej stronie solidne naukowe argumenty. Jednemu i drugiemu lekarzowi zależy na ratowaniu życia. Tylko każdy z nich postrzega to w nieco inny sposób. Bieżące wydarzenia przeplatają się z retrospekcjami. Te retrospekcje uzupełniają obraz przedstawionych postaci. Pokazują, jak wiele wpłynęło na to, że znaleźli się właśnie w tym miejscu, w którym teraz są.
Trzymająca w napięciu i niezwykle wciągająca książka. Zmusza do postawienia pewnych pytań samemu sobie. Zmusza do myślenia i wprowadza pewien niepokój – co, tak naprawdę, jest dobre? Nie da o sobie zapomnieć na długo.
Jeśli tam jesteś
„Jeśli tam jesteś” to świetna propozycja dla młodzieży. Opowiada o sile przyjaźni i porozumieniu pomimo odległości. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa IUVI.
Jest to historia dwóch przyjaciółek – Zan i Prii. Priya wyprowadza się do Kalifornii. Dziewczyny obiecują sobie utrzymać przyjaźń pomimo odległości. Okazuje się jednak, że Priya nie odpowiada na maile, jest oschła, a pojedyncze wiadomości są do niej zupełnie niepodobne. Media społecznościowe koleżanki, które nadal „żyją”, prowadzone są również w sposób do Prii niepodobny.
Zan nie wierzy w nagłe zerwanie relacji. Wierzy, że taki stan rzeczy spowodowany jest przez to, że Priya ma jakieś kłopoty. Nikt nie wierzy dziewczynie, a wszyscy zachęcają ją, by zamknęła ten rozdział i zaczęła żyć swoim życiem. Widocznie dawna przyjaciółka zaczęła swoje życie na nowo. Dla Zan nie jest to żadnym wyjaśnieniem. Nie przyjmuje tego do wiadomości.

W szkole pojawia się nowy chłopak – Logan. Zan opowiada mu swoją historię, a ten staje się nie tylko powiernikiem jej tajemnic i podejrzeń, ale również angażuje się w prowadzone przez Zan śledztwo.
Do czego doprowadzą te podejrzenia? Czy wieloletnia przyjaźń naprawdę wygasła z powodu wyprowadzki? Czy życie Prii zmieniło się aż tak bardzo, że nie ma w nim miejsca na Zan?
Książka trzyma w napięciu. Jest ciekawie i wciągająco napisana, a przygody, które przeżywają Zan i Logan są ekscytujące. Do tego dochodzi wątek relacji między chłopakiem i dziewczyną.
Siła przyjaźni, niezłomność i determinacja. To wartości, które poruszone są w książce w sposób przystępny dla młodzieży. Książka wciąga, a zakończenie zaskakuje. Jest jednocześnie ciepła i angażująca. Pokazuje, jak wielka jest siła przyjaźni. Nawet odległość nie ma znaczenia.
Wyśniłam cię, córeczko
Kobieta w ciąży zrobi naprawdę wiele, by uratować swoje jeszcze nienarodzone dziecko. A co zrobiła Curly? Jest rok 1970, Stany Zjednoczone. Młoda kobieta traci swojego męża w czasie wojny w Wietnamie. Nawet nie zdążyła mu powiedzieć o tym, że jest w ciąży.
W czasie rutynowego badania okazuje się, że córka Curly ma poważną wadę serca. Niestety, lata 70te nie dysponowały medycyną na takim poziomie, by móc ocalić maleństwo. Curly staje w obliczu kolejnej straty. Uratowanie córki staje się dla niej centrum jej życia. Zrobi wszystko, by jej nie stracić. Córka staje się dla niej jedyną cząstką jej męża, która jeszcze jej pozostała. Nie może pozwolić na to, by coś jej się stało.
Szwagier Curly, fizyk, którego dziewczyna poznała kiedyś w czasie swojej pracy w szpitalu i przedstawiła swojej siostrze, informuje, że zna sposób na uratowanie jej dziecka. Pomysł jest tak absurdalny dla dziewczyny, tak oderwany od rzeczywistości i tak nierealny, że rozważa jego zastosowanie.

Kładzie na szali to, co pewne, bliskie i dające poczucie bezpieczeństwa. Ryzykuje to dla niepewności, mglistej przyszłości i dziwacznego pomysłu swojego szwagra. Wszystko, by ratować swoją ukochaną córeczkę, która ma tak trudny start.
To opowieść o miłości, oddaniu i odwadze. Jak wiele jest w stanie zrobić kobieta, by uratować swoje dziecko. Jak wiele siły jest w stanie w sobie znaleźć, gdy w grę wchodzi życie jej najbliższych.
Curly stanie jeszcze przed wieloma innymi wyborami i problemami. To nie tylko kwestia skorzystania z pomocy szwagra. Jedna decyzja pociąga za sobą konsekwencje i… konieczność podejmowania kolejnych decyzji. Każda wydaje się trudniejsza od poprzedniej.
Jak Curly sobie poradzi? Czy szwagier pomoże jej uratować dziecko? Jak wiele trzeba będzie poświęcić dla tej małej istotki? Czy to poświęcenie przyniesie owoce? Jakie emocje i uczucia rozgrywają się w głowie i sercu kobiety, która musi wybierać, a wybór jest potwornie trudny.
Książka trzyma w napięciu, a jej zakończenie zaskakuje. Jest angażująca i nie pozwala o sobie zapomnieć. Determinacja, odwaga i siła to często przewijające się motywy. Tuż obok nich jest zwątpienie, strach i bezradność. Książka nie tylko dla kobiet. Wspaniała i niezapomniana. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.