Dziś mam dla Was propozycję dwóch komiksów, które stanowią kontynuację wcześniej prezentowanych. Trzymaj się, Sunny i Najlepsze przyjaciółki. Obie książki to powieści graficzne, ale ich przesłanie może być skierowane nie tylko do dzieci, ale również i dla dorosłych.
Trzymaj się, Sunny!
Pierwsza część, Głowa do góry, Sunny! To wprowadzenie. Poznajemy Sunny, jej dziadka, rodzinę i problemy, z którymi się borykają, a nie są one małe. Dlatego właśnie Sunny wyjeżdża do dziadka, by rodzice mieli więcej swobody w ich rozwiązaniu, a Sunny nie musiała brać w tym udziału, szczególnie że bardzo to przeżywa. Problemy wiążą się z jej starszym bratem, którego zachowanie zaczęło przekraczać granice prawa i chłopak może sam sobie poważnie zaszkodzić.
Sunny jest bardzo przejęta. Brat jest dla niej ważny i tym trudniej jest jej zrozumieć, co się dzieje. Druga część to niestety, nie koniec problemów ze starszym bratem. Jest w szkole wojskowej, gdzie wysłali go rodzica i jest za to na nich pogniewany. Odgrywa się na wszystkich, łącznie ze swoją młodszą siostrą.
Dla Sunny to trudny okres. Nie rozumie, czemu brat jest dla niej niemiły. Przecież ona mu nie zawiniła. Próbuje się w tym wszystkim odnaleźć. Często też dzwoni do dziadka, który pomaga jej w uporządkowaniu świata jej emocji.
Mimo tła książka jest ciepłą opowieścią o nadziei, więzi i wzajemnej trosce, która czasem przejawia się trudnymi decyzjami. Nie zawsze bowiem wystarczy wysłuchać, porozmawiać i przytulić, by problemy się skończyły. Czasem konieczne jest podjęcie bardzo trudnych decyzji, które w konsekwencji mogą przynieść pozytywny efekt.
Historia może się stać punktem wyjścia do rozmów na tematy trudne, ciężkie i dla dzieci często niezrozumiałe, ale jednocześnie interesujące. Pokazuje, że siła rodziny, więzi i miłości może być naprawdę wielka.
Najlepsze przyjaciółki
To natomiast historia trudnej nastoletniej przyjaźni. Trudnej, bo w tym okresie młodym człowiekiem targają bardzo silne emocje, które mogą niewłaściwie pokierować jego działaniami. A gdy grupa koleżanek jest liczna, to dochodzą jeszcze problemy z plotkowaniem, obgadywaniem, zazdrością i rywalizacją. Bo przecież każda chce być najbardziej lubiana. Każda chce być najważniejsza i znajdować się w centrum zainteresowania. Gdy takie dążenia w jednej „paczce” zaczynają się ścierać, mogą pojawić się poważne problemy.
Pierwsza część, Prawdziwe przyjaciółki, opowiada o tym, jak zawiązywała się ta paczka. Do jakich starć i spięć dochodziło między dziewczynkami i jak to rozwiązały. W drugiej części sytuacja nieco się zmienia. Dziewczynki są starsze, ale to powoduje tylko, że pojawiają się między nimi nowe powody do tarć. Sprzeczają się o pozycję w grupie, ale i o chłopców. To inne trudności i zupełnie inne emocje, ale nadal silne i trudne do okiełznania.
Ta książka również jest niezwykle ważna i cenna, a jej przeczytanie przez rodziców może wiele pomóc. Przypomną sobie swoje nastoletnie czasy i swoje problemy. Dzięki temu być może lepiej zrozumieją targające ich dziećmi emocje i przyczyny rozchwianych nastrojów. W tym wieku każdy spór, każdy problem i wiele wyzwań urastają do rangi ogromnych trudności, z którymi nie sposób sobie poradzić. Wsparcie, bliskość i zrozumienie dla ich problemów to ogromna pomoc.