Ból spowodowany różnymi dolegliwościami towarzyszy każdemu człowiekowi na wszystkich etapach życia. Jest to bardzo nieprzyjemne odczucie, a w niektórych przypadkach potrafi w znacznym stopniu utrudnić codzienne, normalne funkcjonowanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są leki przeciwbólowe, które umożliwiają pozbycie się uciążliwego bólu. Należy jednak pamiętać, iż nie zawsze są one w stanie pomóc, dlatego dobrą alternatywą są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które wyróżniają się większą siłą działania.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne- czym są?
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to farmaceutyczna grupa leków przeciwbólowych, które – w przeciwieństwie do standardowych środków przeciwbólowych, jak paracetamol – wykazują działanie nie tylko przeciwbólowe, ale mają również działanie przeciwzapalne, są dobrym rozwiązaniem w przypadku gorączki. Poprzez swoją uniwersalność są jedną z najbardziej rozpowszechnionych grup leków, są najczęściej stosowanymi medykamentami przez pacjentów. Zaliczyć można do nich między innymi:
- ketonal w tabletkach,
- ibuprofen,
- naproksen,
- kwas acetylosalicynowy.
NLPZ – substancje czynne
Warto zaznaczyć, iż głównym celem leków przeciwbólowych jest zahamowanie aktywności cyklooksygenazy, która w zdecydowanym stopniu odpowiada za wytwarzanie prostaglandyn, jest także odpowiedzialna za powstawanie stanów zapalnych. Należy pamiętać, iż działanie każdego leku przeciwbólowego jest uzależnione od zawartych w nim substancji czynnych. Wśród nich wymienić można:
- ketoprofen, substancja czynna będąca składnikiem ketonalu, ma silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jej działanie jest dużo mocniejsze niż leku z ibuprofenem lub paracetamolem;
- ibuprofen, zalecany w bólach o umiarkowanym nasileniu, jest to lek 1 generacji posiadający największą selektywność wobec COX- 2;
- diklofenak, lek oddziałuje na poziom glukozy we krwi;
- naproxen, bardzo dobrze sprawdza się podczas bólów głowy, związanych z miesiączką;
- metamizol, posiada niezwykle silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe;
- nimesulid, wskazany szczególnie w przypadku bardzo ostrego bólu;
- meloksykam, stosowany najczęściej w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów;
- kwas acetylosalicynowy, zmniejsza częstotliwość udarów mózgu i zawałów.
Większość niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych jest zarówno bez jak i na receptę.

NLPZ – w jakich sytuacjach się sprawdzają, kiedy są lepsze niż „zwykły” paracetamol?
Należy pamiętać, iż poszczególne leki przeciwbólowe powinny być odpowiednio dopasowane do dolegliwości z którymi się zmagamy, bowiem nie każdy lek jest w stanie pomóc na wszystkie bóle i schorzenia. Paracetamol najczęściej stosowany jest w przypadku: stanów podgorączkowych oraz bólów głowy. Jest także dobrym sposobem, aby nieco zminimalizować ból zębów, mięśni oraz stawów. Natomiast środki oparte na substancjach z grupy leków NLPZ sprawdzają się w różnych rodzajach bólu, podczas gorączki, stanów zapalnych oraz obrzęków. Obecnie na rynku znaleźć można bardzo bogaty asortyment leków NPLZ, niektóre z nich łączą w sobie wiele substancji czynnych, dzięki czemu są bardziej skuteczne i szybsze w działaniu.
Wszystkie leki przeciwbólowe używane przez zbyt długi czas mogą stać się powodem niepożądanych skutków ubocznych, dlatego bardzo istotne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą,, który znajdzie najlepsze dla nas rozwiązanie, aby poradzić sobie z bólem.