W relacji z dzieckiem realizowane są dwa cele – krótkoterminowe i długoterminowe. Krótkoterminowe cele to te, które chcemy osiągnąć w danej chwili. Takim celem może być chęć uspokojenia dziecka, nakłonienie go do określonego działania, np. zjedzenia obiadu, nałożenia bucików lub położenie się do łóżka. Długoterminowy cel, to ten często realizowany nieświadomie, o którym w danej chwili rodzice nie pamiętają lub nie myślą. Celem tym jest przygotowanie dziecka do dorosłego życia.
Kiedyś twoje dziecko rozwinie skrzydła, od ciebie zależy czy będzie latać
W relacji z dzieckiem rodzice często pozwalają sobie na zachowania, które są niedopuszczalne w relacji z dorosłymi. Wykazują skłonność do usprawiedliwiania swoich zachowań, tłumacząc je zdenerwowaniem, zmęczeniem czy brakiem nastroju. W kontaktach z dzieckiem pojawia się mylne przeświadczenie o ulotności danej chwili. Może się wydawać, że dziecko jest zbyt małe by zrozumieć daną sytuację, zachowanie lub słowa a także by je zapamiętać.
Tymczasem dziecko traktuje rodzica jako wzór do naśladowania, jako swój autorytet. Dlatego bacznie obserwuje zachowania rodziców i słucha tego, co oni do niego mówią. Dziecko wierzy w każde słowo usłyszane od rodzica. Dotyczy to zarówno informacji o Świętym Mikołaju, jak i tego, że „pięknie rysuje” lub „ma dwie lewe ręce” i „psuje wszystko, czego się dotknie”. To od rodzica zależy, czy jego dziecko rozwinie skrzydła i będzie latać.
Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej prawdopodobnie nigdy nie rozwinie skrzydeł w dorosłym życiu.
Problem stosowania przemocy emocjonalnej wobec dzieci stanowi temat tegorocznej kampanii społecznej Fundacji Rodzice Przyszłości, realizowanej pod hasłem: „KAŻDE TWOJE SŁOWO ZMIENIA ŻYCIE”. Misją Fundacji Rodzice Przyszłości jest przekazywanie rodzicom wiedzy oraz umiejętności, które pozwolą im stworzyć silną i szczęśliwą rodzinę oraz umożliwią prawidłowy i zrównoważony rozwój ich dzieci – wolnych od przemocy emocjonalnej. Celem tegorocznej kampanii jest uświadomienie rodzicom przyczyn, przejawów, a przede wszystkim konsekwencji stosowania przemocy emocjonalnej wobec dzieci, a także pokazanie im sposobów jej zapobiegania, powstrzymywania i radzenia sobie z nią poprzez przekazywanie sposobów komunikacji z dzieckiem wolnych od przemocy – zgodnego z metodą Porozumienia bez Przemocy.
Kampania została zainagurowana 24 października podczas posiedzenia seminaryjnego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w Senacie. Honorowym patronem kampanii został Rzecznik Praw Dziecka. Emilia Kulpa, red. naczelna portalu Dzielnica Rodzica, także wzięła udział w tym posiedzeniu.
W ramach działań podjętych w kampanii na stronie internetowej Fundacji Rodzice Przyszłości https://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna/ udostępniony został bezpłatny internetowy Test Świadomego Rodzica.
Ma on nowoczesną, przystępną formę i warto go wypełnić, by poszerzyć wiedzę o tym, jak wychować wolne od przemocy emocjonalnej, dobre, mądre, zdrowe i szczęśliwe dzieci, które będą mogły rozwinąć skrzydła w dorosłym życiu.
W ramach kampanii przygotowano również cykl filmów edukacyjnych Vademecum Rodzica, które również zostało udostępnione na stronie internetowej Fundacji Rodzice Przyszłości, cykl zamieszczanych w prasie i serwisach parentingowych artykułów edukacyjnych, kierowanych do rodziców i osób opiekujących się dziećmi, blog poświęcony zjawisku przemocy emocjonalnej stosowanej wobec dzieci, materiały video udostępnione w serwisie You Tube, a także spot telewizyjny i radiowy.
Bądź Świadomym Rodzicem – wypełnij bezpłatny test na stronie https://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna/
Dołącz do akcji na facebooku www.facebook.com/Rodzice.Przyszlosci
Pamiętaj, że każde twoje słowo zmienia życie!