Śliczne ilustracje i bardzo „wyczerpująca” treść – na pierwszej stronie cała treść to: „Jaś”, na drugiej: „Maja”, potem robi się nieco trudniej, np.: „Maja lubi kota i Jaś lubi kota.”. Dzięki pełnym humoru ilustracjom Renaty Grzybek treść nabiera głębszego sensu i całość staje się interesująca. Tak dla rodziców, jak i dla dziecka. Możecie ją czytać wspólnie, rodzice dzieciom, dzieci samodzielnie lub po prostu przeglądać, bo jest to bardzo ładna rzecz.
To książka z serii „Czytanie globalne”, pierwszy poziom do nauki czytania metodą globalną, autorką jest Maria Trojanowicz-Kasprzak, prekursorka metody w Polsce. O metodzie publikowaliśmy już wiele jej artykułów, na początek polecamy „Mamo, poczytam ci książeczkę”. Kliknij, aby przeczytać.
Czytanie globalne to zapamiętywanie wyglądu całego wyrazu, bez wnikania w jego strukturę. Częste prezentowanie dzieciom wyrazów, które napisane są czcionką o odpowiedniej wielkości, kroju i kolorze, pozwala im na odczytywanie ich, zanim jeszcze poznają litery. Właśnie w taki sposób przygotowane są strony w książce „Jaś i Maja”.
Dzieci czytające globalnie najpierw nazywają całe wyrazy, dopiero w późniejszej fazie „zabawy w czytanie” zaczynają dostrzegać strukturę wyrazu i rozpoznawać jego pojedyncze elementy, czyli litery i odpowiadające im dźwięki.
Czytanie globalne znane jest w wielu krajach świata. Do Polski dotarło niedawno. Od tej pory także polscy rodzice i nauczyciele stosują „zabawę w czytanie” jako sposób na rozwijanie uwagi, koncentracji, pamięci i aktywności dziecka. Lata doświadczeń dowiodły, iż czytanie globalne jest procesem pozwalającym na wcześniejsze i łatwiejsze opanowanie przez dziecko czytania tradycyjnego.
Wydawnictwo Pentliczek proponuje więcej pomocy do nauki czytania tą świetną metodą, jest to np. „Zestaw do nauki czytania dla małych dzieci” – zestaw wielu słów wydrukowanych w świetnej jakości, służących do zabawy z dziećmi (a przy okazji uczeniu ich), który możesz kupić w naszej księgarni, czy książka „Czytanie globalne” – mini podręcznik dla nauczycieli i rodziców. Oba wydane pod naszym patronatem.
Ze wstępu: „…książkę dedykujemy dzieciom w wieku 1-5 lat. Najmłodsze dzieci będą oglądać obrazki i słuchać, jak czytasz. Będą także z uwagą przyglądać się wskazywanym przez Ciebie wyrazom. W ich pamięci utworzą się obrazy czytanych przez Ciebie słów.
Starsze dzieci (dzięki częstym powtórzeniom wyrazów w tekście) szybko zapamiętają, co który wyraz znaczy. Już po kilku wspólnych sesjach dziecko będzie próbowało odczytać tekst samo.
Teksty w książce bazują na wyrazach trzyliterowych, które szczególnie łatwo zapadają dziecku w pamięć…”
Jaś i Maja, Maria Trojanowicz-Kasprzak, ilustracje: Renata Grzybek, Wydawnictwo Pentliczek, 2014.
Możesz też kupić