Wiele sklepów, czy to tradycyjnych, czy internetowych, oferuje listę wyprawkową, spis rzeczy, które musisz mieć, gdy Twoje dziecko przyjdzie na świat. Takie listy na pewno są przydatne. Nad każdą rzeczą warto się jednak zastanowić, by nie kupić rzeczy, które będą stały w domu, zajmując miejsce.
Od czego zacząć?
Warto zacząć od zastanowienia się nad tym, jaki styl wychowania Wam pasuje. Czy chcecie pielęgnować bliskość z Waszym dzieckiem (wówczas warto położyć nacisk na chustę) czy wolicie poczucie wolności i niezależności (wtedy na pewno ważny będzie wózek, łóżeczko czy rożek).
Pamiętajcie, że o ile to Wasze pierwsze dziecko – gdy jest jeszcze w brzuchu, tworzycie sobie wiele wyobrażeń na jego temat. Mogą okazać się one całkiem chybione. Tworzycie też sobie wizję rodzicielstwa, która po porodzie może w mgnieniu oka zmienić się w całkiem inną. Dlatego czasem warto zostawić zakup niektórych rzeczy na czas między porodem a powrotem do domu. Fakt, że wówczas cały ciężar spadnie na tatę.
Jak zaplanować zakupy – lista
Gdy już wiecie, jak chcecie wychowywać swoje dziecko i jakie macie preferencje, pora przystąpić do sporządzenia własnej listy. Do wyboru jest naprawdę wiele rzeczy, jedne kosztują mało, drugie dużo. Niektóre dostaniecie po innych dzieciach z Waszej rodziny czy od znajomych. Na pewno też Wasz maluch dostanie sporo prezentów. Ponadto nie zapędzajcie się w kupowanie rzeczy na początek (zwłaszcza ubranek!), bo są potrzebne bardzo krótko. Tylko teraz wydaje Wam się ważne, żeby mieć dziesięć koszulek czy body. Za dwa miesiące jednak wszystkie te ciuszki będą już leżeć na dnie szafy lub będzie z nich korzystać inne dziecko.
Nie śpieszcie się z listą. Przygotujcie ją starannie i powoli. Sprawdźcie ceny w różnych miejscach. Czasem lepiej iść do komisu czy second handu, tam też można kupić fajne, a przy tym tanie rzeczy. Popytajcie koleżanek, czy są zadowolone z różnych producentów, zwróćcie uwagę, czy wybrane przez Was produkty są bezpieczne, atestowane, wyprodukowane z zachowaniem zasad fair trade.
Planując wydatki związane z wyprawką, warto też uwzględnić w nich zapisywanie wspomnień związanych z oczekiwaniem na narodziny i pierwszymi chwilami życia maluszka. Sesja ciążowa i noworodkowa w Waszym domu będzie wspaniałą pamiątką zarówno dla Was, jak i dla Waszego dziecka, a jej wartość emocjonalno sentymentalna będzie dla Was rosła z każdym dniem!
Czas – jak zaplanować zakupy
Zaplanujcie zakupy jak najwcześniej. Podliczcie, ile będzie Was to wszystko kosztowało. Jeśli suma przekracza Wasze możliwości, przyjrzyjcie się swojej liście jeszcze raz. Pozbądźcie się uprzedzeń i zacznijcie odkładać pieniądze od początku ciąży. A jeśli nie potraficie narzucić sobie rygoru oszczędzania – kupujcie rzeczy stopniowo, co miesiąc. Czasem warto jednak kupić wszystko na raz w jednym sklepie, bo można wynegocjować spory rabat.
Dobrze jest też kupić wyprawkę pod koniec ciąży, ponieważ przez wszystkie miesiące zbieracie wiedzę, o tym, co dobre, co potrzebne, a co jest bublem. Teraz przecież każdy, kto ma już dziecko (albo i nie) i widzi brzuszek chce się natychmiast podzielić swoimi doświadczeniami. Część z nich trzeba puścić mimo uszu, ale część może być bardzo wartościowa. Ponadto na niektóre rzeczy warto mieć jak najdłużej gwarancję. Kupując np. wózek na początku ciąży, tracicie okres gwarancyjny na stanie takiego wózka w kartonie, a gdy gwarancja będzie potrzebna – już jej nie będzie!
Konkrety
W tym dziale znajdziecie konkretne wskazówki, dotyczące każdej rzeczy, która może znaleźć się na Waszej liście. Czytajcie o sprzętach, kosmetykach czy ubrankach. I dzielcie się z innymi rodzicami swoimi opiniami, korzystając z grup!