Jak zainteresować dziecko programowaniem? Rodzicom może wydawać się, że trudno być na bieżąco za ciągle rozwijającym się światem technologii. Często dzieci są tymi bardziej zaawansowanymi użytkownikami urządzeń, podczas, gdy rodzicom już się nie chce śledzić nowinek technicznych. Jednak wraz z rosnącym rozpowszechnieniem technologii w naszym życiu, kompetencje cyfrowe stają się jego nieodłączną częścią.
Obecnie nauczanie dzieci podstaw programowania stało się priorytetem wielu rodziców. Nauka kodowania to nie tylko ciekawe zajęcia dodatkowe dla naszych pociech. Przede wszystkim to narzędzie, które pomaga rozwijać kreatywność, podejście do rozwiązywania problemów czy umiejętności komunikacyjne.
W tym artykule podpowiemy, jak można wspomóc dziecko w nauce programowania i dlaczego jest to jedna z umiejętność przyszłości.
1. Korzystaj z zasobów online
Chociaż już coraz więcej programów szkolnych wprowadza naukę programowania, warto byście jako rodzice mieli rękę na pulsie. Istnieje wiele edukacyjnych stron internetowych i aplikacji, które mają pomóc dzieciom w nauce programowania. Przykładowo polska strona rządowa Koduj (gov.pl/web/koduj) zawiera gry i zabawy dla dzieci, które wprowadzają naukę programowania. Innym miejscem na start może być strona i wizualny język do programowania dla dzieci Scratch. Jest to jeden z przykładów. Aplikacje są zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla małoletniego użytkownika i by można je było dostosować do wieku czy poziomu umiejętności dziecka. Korzystając z zasobów internetowych, rodzic otrzymuje gotowy plan, a dzieci mogą uczyć się kodowania w zabawny i wciągający sposób.
2. Dołącz do kółek i klubów informatycznych
Wiele szkół oferuje dodatkowe zajęcia komputerowe, kółka zainteresowań jak np. kluby kodowania. Takie zajęcia to świetny sposób, aby dzieci uczyły się kodowania w interaktywnym środowisku w grupie rówieśniczej. W rozwoju dziecka nie można zapominać wartości jaką jest możliwość nawiązania kontaktu z innymi, którzy mają podobne zainteresowania.
3. Jak zainteresować dziecko programowaniem? Spraw, by było zabawnie
Dzieci są bardziej zaangażowane i zainteresowane programowaniem, jeśli jest ono prezentowane w zabawny i interesujący sposób. Spróbuj włączyć kodowanie do zabawnych zajęć, takich jak gry, łamigłówki i robotyka. Nie musisz od razu kupować drogiego zestawu LEGO czy smart robotów dla dziecka. Podstawy koncepcji komunikacji-człowiek komputer można wytłumaczyć z wykorzystaniem tego co masz pod ręką jak np. klocki, wycinanki z kartonu czy programowanie trasy za pomocą popularnej gry Twister.
4. Zachęcaj do odkrywania
Najlepszym sposobem nauki kodowania jest eksperymentowanie, próbowanie i odkrywanie. Zachęć dzieci do eksperymentowania z różnymi projektami. Kiedy pisze kod – niech nie boi się robić błędów, a potem je poprawiać. Pomoże im to rozwinąć umiejętności logicznego myślenia i zyskać pewność siebie. Błąd to etap w dążeniu do wyniku.
Umiejętności przyszłości – warto zainteresować dziecko programowaniem
Pedagodzy nie mają wątpliwości, że algorytmika i programowanie to kompetencje, które będą w przyszłości owocowały w życiu dziecka. O metodach uczenia dzieci programowania z punktu widzenia pedagoga można przeczytać na blogu flynerd wywiad: “Czy uczyć i jak uczyć dzieci programowania?”.
Przed tą zmianą pokoleniową nie ma już odwrotu. W cyfrowym świecie nauka kodowania będzie niezbędną umiejętnością dla dzieci. Jako rodzice możemy pomóc dzieciom w tym świecie się odnaleźć. A dzięki odpowiednim wskazówkom i zasobom nauczanie programowania może być dla nich zarówno zabawne, jak i edukacyjne.