To tytułowe pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Jak pielęgnować noworodka, a jak niemowlaka? Co z tymi nieszczęsnymi szczepieniami? Kiedy z infekcją poradzę sobie samodzielnie, jako rodzic, a kiedy należy udać się do lekarza? Czemu pupa dziecka jest odparzona i jak sobie z tym radzić?
Takich pytań i wątpliwości pojawia się znaczenie więcej, a czasem zniecierpliwiony personel medyczny odpowiada zdawkowo i krótko, nie rozwiewając przy tym wszystkich wątpliwości. W pewnym sensie można to zrozumieć. Rodzice przychodzą z problemem jednego, dwójki może trójki dzieci. Personel medyczny ma tych dzieci pod opieką znacznie więcej, a do tego dochodzą ich obowiązki poza opiekuńcze.
Dlatego też rodzice często poszukują wsparcia w innych źródłach informacji. Najczęściej sięgają więc po internet. Wujek Google zna przecież odpowiedzi na wszystkie pytania, a zatem można mu zadać ich dziesiątki.
Niestety, nie każdy, kto w sieci zamieszcza swoje porady, ma ku temu stosowne podstawy – czy to medyczne, czy z jakiegokolwiek innego zakresu. Stąd też strony internetowe pełne są różnorodnych mitów, bzdur i fałszywych informacji, które w najlepszym razie nie pomogą, a w najgorszym mogą wręcz zaszkodzić.
Z pomocą zaniepokojonym rodzicom przychodzi Mama Pediatra. Lekarka, mama trójki maluchów i blogerka, która swoją profesjonalną wiedzą dzieli się na swojej stronie, ale też wydała książkę, która stanowi kompendium wiedzy dla rodziców małych i starszych dzieci.
Dzięki prostym i jasnym wyjaśnieniom, tłumaczy, w jaki sposób dbać o dziecko pod kątem zdrowotnym i higienicznym, jak je pielęgnować i samodzielnie radzić sobie z podstawowymi problemami, a kiedy też niezwłocznie udać się do lekarza.
Książka napisana została językiem zrozumiałym, bez medycznego żargonu, co sprawia, że jest świetnym podręcznikiem dla wszystkich rodziców.
Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra
Książka rozpoczyna się zagadnieniami dotyczącymi ciąży. Jak przygotować wyprawkę pod kątem medycznym. Co jest potrzebne, a co wręcz zbędne. Jak przygotować dom i domowników oraz na co zwracać uwagę w oczekiwaniu na przyjście na świat nowego członka rodziny.
Kolejna część to zagadnienia dotyczące noworodka i niemowlaka. Autorka podejmuje tematy też połogu czy baby blues, na które wiele kobiet nie jest przygotowanych. To ważne kwestie. Zmęczenie po porodzie, nowe obowiązki, wyrzut hormonów i bóle po porodzie poważnie obciążają organizm kobiety. Wpływają na jej stan fizyczny i psychiczny. Do tego dochodzi jeszcze kwestia trudnego czasem połogu i wspomnianego baby blues. Biorąc pod uwagę cały bagaż doświadczeń, jakie czyhają na całą rodzinę w tym pierwszym okresie – przygotowanie się do nich może znacznie zmniejszyć ich negatywne skutki.
W dalszej części rozdziału o noworodku poruszone zostają kwestie szczepień, karmienia, ubierania dziecka oraz wyposażenia apteczki. Autorka przestrzega też przed podstawowymi błędami, jak oblizywanie smoczka, przegrzewanie czy błędy żywienia z pierwszego okresu.
Dla większego poczucia bezpieczeństwa poruszone są również kwestie, które często niepokoją młodych rodziców: jak kształt główki, ciemieniucha czy inne problemy charakterystyczne dla noworodków i niemowląt.
Część trzecia to zagadnienia związane z nieco starszymi dziećmi. Jak je uodparniać, co nie uodparnia, kiedy leczyć samemu, a kiedy koniecznie udać się do pediatry.
Trudny i niezwykle kontrowersyjny temat szczepień został poruszony w kolejnej części. Autorka mierzy się nie tylko z mitami, które krążą na temat szczepionek, ale również wyjaśnia, w jaki sposób szczepionki działają, co jest ich siłą i co może w nich niepokoić. Do tematu podchodzi niezwykle rzetelnie, co daje poczucie bezpieczeństwa i pozyskania merytorycznego materiału.
Ostatnia część książki to pierwsza pomoc. Co robić, gdy dziecko się zakrztusi, przegrzeje, oparzy lub zostanie użądlone przez owada.
Jest to naprawdę przystępna i dobrze napisana książka. Dobrze – z punktu widzenia rodzica. Jest bowiem łatwa do zrozumienia, a zawarte w niej porady czy podpowiedzi są bardzo praktyczne. To nie jest podręcznik dla studentów pediatrii. To porady mamy – osoby, która jedzie na tym samym wózku, co my :). Tyle tylko, że ta mama akurat ma też fachową i profesjonalną wiedzę, którą się dzieli i która może się przydać w codziennej pielęgnacji maluszka.
Premiera książki planowana jest na 27.10. 2021 roku. Rodzice, nie przegapcie jej! Naprawdę warto mieć tę pozycję w swojej domowej biblioteczce!