Jak dbać o skórę noworodka? Coraz więcej niemowląt ma problemy skórne, które są spowodowane np. przez niekorzystne warunki, jakie panują w otoczeniu, gdzie przebywa dziecko. Oczywiście genezy mogą być różne, dlatego warto już wcześniej zadbać o delikatną skórę malucha i wspomóc ją np. kremami dla niemowląt do pupy. Tym bardziej jest to ważne w pierwszych latach życia, gdy nie jest jeszcze wykształcony układ odpornościowy.

Co wyróżnia delikatną skórę noworodka?
W pierwszych miesiącach życia musisz szczególnie zadbać o potrzeby noworodka. Dotyczy to naprawdę wielu aspektów np. skóry, która w tym czasie jest jeszcze bardzo wrażliwa. Naukowcy podkreślają, że nawet w okresie niemowlęctwa i w przypadku małych dzieci ich skóra jest od 5 do 10 razy cieńsza w porównaniu do dorosłego człowieka. Właśnie z tego powodu kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i walka z odparzeniami. W związku z tym w kosmetyczce powinien znaleźć się krem dla niemowląt do pupy. Jednak najpierw zwróć uwagę na pozostałe cechy skóry noworodka – z pewnością ułatwi Ci to wybór odpowiedniego preparatu.
Skłonność do przesuszeń
Skóra u noworodków i niemowląt ma bardzo słaby płaszcz lipidowy. To właśnie ta warstwa znajduje się na powierzchni naskórka i ma za zadanie ochronę przed utratą wody. Jednak w tych pierwszych latach skóra maluszka ma słabsze wiązania wody, dlatego wykazuje większą zdolność do przesuszania.
Słabsza ochrona przed mikroorganizmami
Kolejną cechą odróżniającą niemowlęcą skórę od tej u dorosłej osoby, jest pH. W przypadku maluchów wartości te są zbliżone do neutralnych. W konsekwencji prowadzi to do słabszej ochrony przed mikroorganizmami.
Podatność na urazy
Zwróć uwagę na to, że w przypadku noworodków jeszcze nie został w pełni ukształtowany i zakończony proces keratynizacji. Powoduje to większą wrażliwość na urazy, które mogą objawiać się zasinieniem, otarciami itp. Prowadzi to także do przerwania się ciągłości naskórka.
Słaba adaptacja do wysokich temperatur
Kolejną cechą wyróżniającą skórę noworodka, jest niewystarczająca adaptacja do wysokich temperatur. Ma to związek z nie całkowicie ukształtowanymi funkcjami wydzielniczymi. Przez to gruczoły łojowe i potowe nie działają tak, jak w przypadku dorosłego człowieka, czyli nie regulują w naturalny sposób temperatury ciała. Dlatego potrzebne jest zewnętrzne działanie, żeby skóra maluszka potrafiła sobie poradzić z gorącem.

Wrażliwość na światło słoneczne
Dopiero po pewnym czasie zwiększa się ilość melaniny w organizmie człowieka. Dlatego w pierwszych miesiącach życia skóra noworodka jest podatna i wrażliwa na promienie słoneczne. Właśnie z tego powodu jeszcze ważniejsza jest regularna aplikacja kremu z wysokim filtrem UV.
Jak prawidłowo dbać o skórę noworodka?
Przede wszystkim warto stosować emolienty i aplikować je przynajmniej 2-3 razy dziennie. Dzięki temu zadbasz o dodatkową warstwę ochronną malucha. Jednocześnie nie musisz obawiać się o reakcję alergiczną, bo tego typu produkty są maksymalnie dostosowane do potrzeb noworodków. Pamiętaj, aby nakładać je na całe ciało dziecko. Choć niektóre obszary wymagają jeszcze większej dbałości. Szczególnie chodzi tu o pępek oraz o pupę, która jest narażona na odparzenia. Przede wszystkim dotyczy to maluchów z bardzo wrażliwą skórą. Wówczas przydaje się krem dla niemowląt do pupy – właśnie na bazie emolientów. Taki regenerująco-odżywczy produkt powinien też składać się m.in. z gliceryny i pantenolu, ponieważ wykazują działanie nawilżające. Poza tym kremy mogą zawierać witaminę F, tlenek cynku, lanolinę i alantoinę.