Higiena niemowlaka wymaga sporej staranności i wiedzy na temat tego, jak zrobić to dobrze. Szczególnie początkujący rodzice nie mają w tej kwestii łatwo, tym bardziej, że na rynku dostępne są rozmaite kosmetyki pielęgnacyjne, a producenci prześcigają się w wymienianiu ich zalet. Które z nich są potrzebne od pierwszych dni życia malucha, a po które sięgnąć dopiero później? Jakich etapów pielęgnacji dziecka nie można pominąć? Podpowiadamy.
1. Prawidłowe kąpanie noworodka
2. Pielęgnacja pupy
3. Jak dbać o pępek?
4. Pielęgnacja jamy ustnej
Już od samego początku warto zwrócić szczególną uwagę na higienę dziecka – zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować kłopotami zdrowotnymi. Warto też zaopatrzyć się w łagodne kosmetyki, takie jak dostępne na: https://www.abenasklep.pl/produkty/bambo-nature,2,1972.
Prawidłowe kąpanie noworodka
Pierwsza kąpiel noworodka to ogromne przeżycie dla rodziców, którzy obawiają się, czy przeprowadzą cały proces prawidłowo i nie zamoczą kikuta pępowiny. Wiele osób uważa, że w pierwszych dniach lepiej powstrzymać się od tego działania, aby nie usunąć mazi płodowej, jednak eksperci wskazują, że wraz z nią niemowlę przynosi ze szpitala także drobnoustroje, których powinno się pozbyć możliwie szybko.
Kąpiel dziecka na początku powinna być krótka. Należy przeprowadzać ją w ogrzanym pomieszczeniu, w wanience z przegotowaną wodą o temperaturze 37 stopni. Zaczyna się od miejsc najczystszych do najbrudniejszych, wykorzystując delikatne płyny nie powodujące podrażnień oraz emolienty. Później wystarczy lekko osuszyć skórę, pamiętając także o kikucie – zwłaszcza do całkowitego wygojenia pępka. Kąpanie niemowląt powinno przeprowadzać się około 3 razy w tygodniu, jednak latem lub gdy dziecko się poci, można robić to częściej. Gdy maluch zacznie raczkować, zaplanuj codzienny rytuał mycia.
Na początku lepiej nie moczyć buzi niemowlęcia w czasie kąpieli. Wystarczy przetrzeć ją za pomocą pieluszek tetrowych lub czystej myjki nasączonych ciepłą wodą. Nie można za to pomijać miejsc pod pachami, szyi, okolic intymnych i wszelkich fałdek. Troski wymagają także oczy i uszy maleństwa. Dobrze usuwać zabrudzenia z noska. Kąpiel to świetna okazja, by dbać o higienę, a jednocześnie zatroszczyć się o budowanie więzi z dzieckiem.
Pielęgnacja pupy
Pamiętaj, aby dbać o wrażliwą skórę noworodka na pupie, ponieważ dzięki temu unikniesz odparzeń i stanów zapalnych. Kąpiel nie wystarczy – należy dokładnie oczyścić naskórek, na przykład za pomocą chusteczek nawilżanych, wykorzystywanych w czasie zmiany pieluszki. Pielęgnacja noworodka może uwzględniać także kremy i maści. Kosmetyk dba o skórę dziecka i ogranicza ryzyko uciążliwych podrażnień skóry.
Jak dbać o pępek?
Świeżo upieczeni rodzice często uważają, że odpowiednia pielęgnacja pępka jest skomplikowana, jednak wcale nie ma się czego obawiać. Należy zaopatrzyć się jedynie w płyn o właściwościach dezynfekcyjnych i waciki lub gazę jałową. Higienę przeprowadza się kilka razy dziennie, nakładając odpowiedni preparat na chwilę, a następnie dokładnie osuszyć jego powierzchnię gazikiem. Kolejny krok to odchylenie kikuta w celu odsłonięcia skóry dziecka w tym miejscu. Także ją spryskuje się preparatem i czeka, aż wyschnie.
Pielęgnacja jamy ustnej
Wielu rodziców nie wie, że codzienna pielęgnacja powinna zapobiegać także problemom w jamie ustnej. Warto o to zadbać, zanim jeszcze przed pojawieniem się zębów. Już od pierwszego miesiąca życia należy zadbać o usuwanie resztek mleka z dziąseł. Wystarczy przecierać je jałowym gazikiem lub pieluszką nasączoną ciepłą wodą.
undefined
[…] żeby zapachy stawały się psu znajome. Jeżeli możemy pożyczyć od kogoś używane przez niemowlaka ubranka, kocyki, to przynieśmy je do domu, żeby pies mógł oswajać się z zapachem dziecka. […]