Aranżacja dziecięcego pokoju jest wyjątkowo przyjemnym punktem remontu, choć nie pozbawionym wahań, wątpliwości i problemów. Każdy rodzic chce, by było to miejsce absolutnie wyjątkowe, idealne dla jego pociechy, dlatego jeśli Ciebie również nurtują pytania, dowiedz się, jak urządzić pokój dla dziecka!
Pokój dla noworodka i niemowlaka
Dziecięcy pokoik powinien być nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, ale przede wszystkim sprzyjający zdrowemu rozwojowi malucha. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego do zaaranżowania niż pokój noworodka – wszak taki maluszek nie wymaga zbyt wiele. Takie myślenie to jednak duży błąd, bowiem właśnie ten etap jest jednym z najbardziej dynamicznych w życiu dziecka.
Warto więc mieć na uwadze, że pierwszy pokój dla dziecka urządza się na około 2-3 lata, które są decydujące dla rozwoju. Jakimi zasadami należy się kierować?
Minimalizm w dziecięcym pokoju
Trzeba pamiętać, że w pierwszych etapach życia maluch poznaje świat zmysłami i to właśnie pod kątem ich prawidłowego rozwoju należy zaaranżować pokój dziecięcy.
Dotyczy to głównie kolorystyki. Dla zdrowego rozwoju wzroku najlepsze są barwy kontrastowe, ale nie agresywne. Biel i czerń wydają się idealne, a jeśli chodzi o wzory – najodpowiedniejsze są duże, wyraźne, proste, np. geometryczne motywy. Należy więc unikać jaskrawych, męczących kolorów. Pastele z kolei są relaksujące, ale niewidoczne dla oczu dziecka, ergo: nie wpływają na wyostrzanie wzroku.
Dobrze też zachować minimalizm w kwestii mebli. Pokój dla noworodka i niemowlaka nie wymaga ich zbyt wielu. Na samym początku warto skupić się na tym, co – poza łóżeczkiem – jest najważniejsze i najwygodniejsze dla rodziców podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest też wydzielenie odpowiedniego miejsca do karmienia maluszka. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie – powinno być skupione w kilku punktach, mieć ciepłą barwę, ale nie być zbyt mocne, szczególnie nad łóżeczkiem. Musi umożliwiać rodzicowi doglądanie dziecka i wieczorne czytanie mu, ale nie może powodować mrużenia oczu i wybudzania malucha ze snu.
Warto pamiętać o ograniczeniu ilości zabawek i dostosowaniu ich do etapu rozwoju dziecka. Zbyt duża ilość różnorodnych, kolorowych akcesoriów będzie źle wpływała na wzrok i koncentrację. Proste, lekkie, bezpieczne zabawki sensoryczne będą w zupełności wystarczające, jeśli chodzi o pokoik dla małego dziecka.
Pokój dla starszego dziecka – o czym warto pamiętać?
Pokój dla starszego dziecka to zupełnie inna bajka. Zmysły są już wyostrzone, teraz należy zadbać o to, by maluch miał odpowiednią ilość bodźców do ich dalszego doskonalenia oraz rozwoju psychofizycznego.
Zaczyna się etap nauki kolorów, więc i ich natężenie można zwiększyć. Tutaj pojawia się też miejsce na większą liczbę gadżetów – zabawek i innych akcesoriów, które będą ćwiczyły umiejętności dziecka i pobudzały do dalszego rozwoju. Mimo wszystko warto unikać zabawek interaktywnych, oddziałujących zarówno dźwiękiem, jak i kolorami, które wbrew pozorom nie mobilizują do większej aktywności niż naciskanie guzików, więc i niewiele uczą. Warto zamiast tego stawiać na minimalizm – zbyt duża ilość rzeczy, nowości i bodźców nie jest wskazana i prowadzi do przestymulowania dziecka, które może mieć przykre konsekwencje.
Urządzanie dziecięcego pokoju nie jest trudne, ale wymaga wyczucia. Przede wszystkim warto pamiętać że maluch to… normalny człowiek, który czuje, myśli i rozwija się zgodnie z możliwościami, jakie mu zaoferujemy.
Planując remont pokoju dziecięcego postaw na sprawdzonych fachowców. Nie wiesz, gdzie ich znaleźć? Sprawdź Fixly! Wystarczy dodać zapytanie w wybranej kategorii, a wykonawcy sami nawiążą z Tobą kontakt. Na profilach fachowców możesz zobaczyć oceny za wcześniejsze realizacje, co pomoże w wyborze wykonawcy.