Być może właśnie zapadła w twojej głowie decyzja, że idziesz na psychoterapię. Być może masz już nawet upatrzony gabinet, gdyż sprawdziłeś, jaka psychoterapia – Wrocław, Psie Pole to jedna z możliwości – będzie dla ciebie najwygodniejsza lokalizacyjnie. Mogłoby się wydawać, że pierwsze kroki już wykonane, jednak wiele osób dopiero na tym etapie zaczyna zadawać sobie dalsze pytania. Czego spodziewać się, odwiedzając gabinet psychologiczny? Czy do takiej wizyty w ogóle można się przygotować?
1. Jak wygląda pierwsze spotkanie?
2. Jak wybrać dobry gabinet psychologiczny?
3. Pierwsze pytania zadaj sobie w domu
Wiele informacji na temat psychoterapii można często znaleźć na stronach internetowych gabinetów. Wystarczy wpisać hasło, jak choćby psychoterapia Wrocław Psie Pole, aby wyszukać interesujące cię miejsce i zapoznać ze wskazówkami.
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Każda psychoterapia rozpoczyna się od wstępnych konsultacji, na które poświęca się pierwsze spotkanie. W jego trakcie psycholog psychoterapeuta chce lepiej poznać swojego klienta, zorientować się w jego obawach i sytuacji życiowej. Najprawdopodobniej będzie zadawać pytania nakierowujące na wstępną diagnozę. Przeważnie dotyczą one bodźca, który doprowadził do umówienia wizyty, głównego problemu, celu, do którego dążysz. Nie przejmuj się, jeśli nie będziesz w stanie ustosunkować się do którejś kwestii. Wszystko wymaga czasu i po paru spotkaniach odpowiedzi również się pojawią.
Co ważne, każdy psycholog, psychoterapeuta ma swoje standardy pracy, ustalone schematy działania i zasady. Dlatego decydując się na wspomniany gabinet psychiatryczny Wrocław Psie Pole, dowiedz się, czego możesz oczekiwać w konkretnym miejscu. Oczywiście, nie jest tak, że te reguły są nienaruszalne. Dobry specjalista wizytę i jej charakter zawsze dopasowuje do możliwości i potrzeb konkretnej osoby.
Jak wybrać dobry gabinet psychologiczny?
Zanim umówisz wizytę z psychologiem – za pośrednictwem telefonu, aplikacji lub online – skup się na tym, by wybrać odpowiednie miejsce. We Wrocławiu znajdziesz przynajmniej kilka godnych rozważenia adresów.
Psycholog – psychoterapeuta nie tylko powinien być profesjonalistą, ale musi również odpowiadać osobie, z którą będzie pracował. Dlaczego? Okazuje się, że dobra relacja między specjalistą a osobą poddawaną terapii jest kluczowa dla efektu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Sprawdź kwalifikacje.
Możesz zapytać o wykształcenie, ukończone studia, certyfikat psychoterapeuty.
- Zapytaj o doświadczenie
Oczywiście, nie zawsze chodzi o lata praktyki. Dla ciebie kluczowe jest raczej to, czy dana osoba prowadziła psychoterapię osób z problemami podobnymi do twoich. A może właśnie w takich się specjalizuje? Tym lepiej!
- Dopytaj o nurt terapeutyczny, w którym pracuje terapeuta
Co prawda, nie istnieje żaden podział na nurty lepsze i gorsze, gdyż każdy zapewnia pakiet sprawdzonych narzędzi. Okazuje się jednak, że niektóre sposoby pracy lepiej sprawdzają się w terapii określonych zaburzeń. Zapytaj zatem terapeutę, czy stosowane przez niego podejście będzie odpowiednie w twoim przypadku.
- Wywnioskuj po pierwszym spotkaniu
Spotkanie konsultacyjne jest ważne nie tylko dla terapeuty, ale również dla ciebie. Sprawdź, czy jego osoba wzbudza twoje zaufanie, czy dasz radę się przed nią otworzyć, czy dobrze czujesz się w jej obecności.
Pierwsze pytania zadaj sobie w domu
Psychoterapeuta zapyta cię o wszystko, co ważne, a twoje odpowiedzi powinny być szczere. Nie oznacza to jednak, że do spotkania nie możesz się przygotować. Poświęć nieco czasu na autorefleksję. Zastanów się, dlaczego idziesz na psychoterapię i co chcesz za jej pomocą uzyskać.