Rekrutacja do przedszkola to ważny moment w życiu małego człowieka. W oparciu o nią zostanie przydzielony do konkretnej placówki, w której w wielu wypadkach będzie spędzał nawet lata. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, jak przebiega werbunek do przedszkoli i zapewnić swojemu dziecku lepszy start.
Rekrutacja Przedszkole Wołomin
Prawo do edukacji przedszkolnej przysługuje wszystkim dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat. Pojawia się w takim razie pytanie, dlaczego przedszkola przeprowadzają rekrutację.
Po pierwsze rodzice często chcą oddać do placówki również młodsze dzieci. Na przykład dwu i pół letnie. Mogą one uczęszczać do przedszkola, ale tylko gdy miejsca zostały po rozdzieleniu je pomiędzy starsze pociechy. Poza tym pozostaje kwestia odległości. Najwygodniej i najlepiej dla nas jest, jeśli nasze dziecko trafi do przedszkola w pobliżu naszego domu. A w oparciu o kryteria narzucone odgórnie bądź przez gminę, mogą trafić do bardziej oddalonego.
I tutaj warto wspomnieć o tym, co decyduje o uczęszczaniu do danej placówki.
Rekrutacja Przedszkole – Najważniejsze Kryteria
Wszystkie dzieci w określonym ustawą wieku mają prawo uczęszczać do przedszkola. Jednocześnie jednak będą przyjmowane według zadanego z góry klucza. W pierwszej kolejności mają być przyjmowane:
- dzieci z licznych rodzin
- dzieci z niepełnosprawnościami
- rodzeństwo dzieci z niepełnosprawnościami
- dzieci wychowywane przez wyłącznie jednego rodzica
- dzieci z rodzin zastępczych
Warto pamiętać, że gminy mają prawo nakładać dodatkowe wytyczne. W przedszkolu z Wołomina mogą więc obowiązywać odrobinę inne zasady niż na przykład w Legionowie.
Warto też wspomnieć o tym, że nawet rodzice dzieci, które mają ustawowe prawo do edukacji przedszkolnej, muszą wziąć udział w rekrutacji. Składają dokumenty w preferowanym przedszkolu, a jeśli ich pociecha nie przejdzie rekrutacji, trafi do kolejnego z listy.
Prywatne integracyjne przedszkole – jak przebiega rekrutacja?
Składanie dokumentów do przedszkola państwowego to dosyć kręta i wyboista droga. Jeśli w okolicy mieszka dużo dzieci z rodzin wielodzietnych, nasza pociecha może trafić do placówki znacznie oddalonej od domu.
Dlatego właśnie coraz więcej rodziców decyduje się na niepubliczne przedszkola. Tutaj werbunek wygląda już zupełnie inaczej i jest o wiele prostszy.
W pierwszej kolejności musimy oczywiście złożyć podanie o przyjęcie. W niektórych wypadkach placówka będzie od nas wymagała zaświadczenia o zatrudnieniu. Dalszy krok to podpisanie umowy z dyrektorem o świadczenie usługi edukacyjnej oraz oczywiście wpłacenie czesnego.
To właściwie jedyna wada prywatnych przedszkoli – są płatne.
Zalet jednak posiadają o wiele więcej. Często tego typu placówki posiadają bogaty program edukacyjny oraz rozbudowaną ofertę zajęć dodatkowych. Ponadto niepubliczne przedszkole integracyjne zazwyczaj jest świetnie przystosowane do sprawowania opieki nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami. W tego typu przedszkolu nie tylko znajdą się pod okiem doskonałych specjalistów, ale też będą miały stały kontakt z rówieśnikami.