Niemowlęta potrzebują dużo snu, aby były zdrowe, rosły i się rozwijały. Dlatego sen małego dziecka różni się od snu dorosłego: może trwać nawet przez 16-20 godzin dziennie, a dodatkowo powinien odbywać się w warunkach uwzględniających wszystkie potrzeby malucha.
W jakiej pozycji powinien spać noworodek?
Podstawą dla zdrowego snu niemowlęcia jest właściwa pozycja podczas spania. Najlepiej położyć noworodka na plecach lub boku. Najbezpieczniejszy sen dla dziecka to spanie na plecach. Dzieci śpiące na plecach znacznie rzadziej umierają z powodu SIDS niż dzieci śpiące na brzuchu lub boku. Z pozycji na boku dziecku łatwiej jest przewrócić się na brzuch.
Jeśli dziecko śpi na plecach, zaleca się odwracanie główki na bok, ponieważ dziecko może we śnie sobie odbić. Jeśli noworodek zaśnie na boku, warto okresowo odwracać go na przeciwną stronę, pod plecy podłożyć koc. Szczególnie preferowana jest pozycja „na boku” po karmieniu, ponieważ prawdopodobieństwo odbijania jest wysokie.
Oto jeszcze kilka dobrych porad, które pomogą zapewnić Twojemu dziecku dobry sen:
- Ustal harmonogram dnia;
- Wybierz miejsce do spania;
- Nie bój się obudzić dziecka;
- Zadbaj o mikroklimat w pomieszczeniu;
- Kąp dziecko przed snem;
- Wybierz odpowiednie łóżeczko;
- Wybierz wysokiej jakości pieluchę nocną.
W czym powinien spać noworodek? Najlepiej jest wybierać ubranka z naturalnych, dobrze uszytych materiałów, które zapewniają maksimum komfortu dla maluszka.
Kiedy dziecko powinno spać na poduszce?
Łóżeczko dla dzieci powinno mieć twardą powierzchnię do spania, poprawnie dobrany materac, który nie ugina się, gdy dziecko na nim leży, a także wykonaną z naturalnym materiałów i jakościowo szytą pościel. Wokół nie powinno być żadnych poduszek, miękkich zabawek, narzut, w których dziecko może zakopać twarz. Należy zadbać o to, by trzymać wszystkie przedmioty z dala od miejsca do spania.
Jak można wnioskować z powyższego, zdrowe maluchy absolutnie nie potrzebują poduszki. To akcesorium może jednak okazać się bardzo przydatne, jeśli dziecko ma problemy zdrowotne, na przykład:
- zaburzenia napięcia mięśniowego;
- deformacje czaszki;
- urazy układu mięśniowo-szkieletowego.
Jeśli dziecko znajduje się w takiej sytuacji, ortopeda powinien dobrać dla niego specjalną poduszkę. Jeśli dziecko nie ma problemów, można zapomnieć o zakupie poduszki na co najmniej rok. Eksperci zalecają również kupować poduszki do spania ortopedyczne tym rodzicom, którzy przewożą dzieci samochodem, a także poszukują rozwiązania chroniącego pociechę przed wstrząsami podczas spacerów z wózeczkiem.
Co w przypadku starszych dzieci? Na przykład, jaka poduszka dla dwulatka jest najlepsza? Eksperci zachęcają, żeby dla dzieci poniżej 3 lat wybierać poduszki o maksymalnej wysokości 2-3 centymetry, dla dzieci od 3 do 5 lat – nie wyższe niż 5-6 cm, dla dzieci w wieku szkolnym – nie wyższe niż 10 cm. Dobrze sprawdzają się w przypadku maluchów poduszki profilowane dla dzieci. Jeśli wybierasz pierwszą poduszkę dla dziecka i nie możesz zdecydować, na jakąś konkretną opcję, warto skontaktować się z ekspertem, który udzieli fachowych porad w tej sprawie.
Jaka poduszka ortopedyczna dla niemowlaka będzie odpowiednia?
W przypadku niektórych noworodków nie daje się uniknąć zakupu specjalnej poduszki. Może to być na przykład poduszka dla niemowlaka do spania na boku. Umożliwia ona utrzymanie dziecka podczas snu we właściwej pozycji i tym samym zwalczanie występujących u niego problemów zdrowotnych. Tego typu poduszki produkuje, na przykład, marka Ortek. Nowoczesna poduszka ortopedyczna dla niemowląt także zabezpiecza główkę dziecka przed deformacjami.
[…] z dziećmi. To sprawia, że wielu z nich obawia się o bezpieczeństwo swoich pociech podczas wspólnego snu. Normalne spanie trzeźwych i zdrowych rodziców z dziećmi jest bezpieczne. Do wypadków […]