HANDLE jest całościowym podejściem, ukierunkowanym na pracę z dzieckiem w domu, łączącym wiedzę o sposobie, w jaki funkcjonuje ludzki system nerwowy ze zrozumieniem wzajemnych oddziaływań mózg-ciało-środowisko. Stosując tzw. Łagodne Wzmocnienia, jest w stanie usprawnić układ nerwowy dziecka tak, aby był on w stanie nadrobić braki rozwojowe dotyczące funkcjonowania w codziennym życiu.
HANDLE jest metodą zarówno diagnozy, jak i terapii. Ma zastosowanie u osób z autyzmem, ADHD, zespółem Tourette’a, dysleksją, zaburzeniami uwagi czy trudnościami w uczeniu się, a także innymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Może być stosowana u osób w każdym wieku, a jej dużym plusem jest to, że terapię wykonuje się codziennie w domu i nie potrzeba do niej żadnych specjalnych sprzętów. Może być z powodzeniem stosowana jako uzupełnienie innych metod terapii.
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii HANDLE jest konsultacja z wyszkolonym terapeutą i diagnostą, tzw. Skrinerem podejścia HANDLE. Bardzo pomocnym może okazać się także udział w kursie HANDLE, podczas którego można nauczyć się podstawowych ćwiczeń i doświadczyć na sobie ich działania. Podczas konsultacji terapeuta ustala rodzaj i stopień dysfunkcji poszczególnych elementów układu nerwowego pacjenta (wzroku, słuchu, węchu, smaku, napięcia mięśniowego, czucia głębokiego…). Następnie układa program ćwiczeń dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i uczy rodziców, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia w domu.
Raz na miesiąc rodzice konsultują się z terapeutą HANDLE (możliwe są m.in. konsultacje on-line, kiedy to rodzice wysyłają terapeucie materiał video, na którym rejestrują, jak ćwiczą z dzieckiem), który dokonuje ewentualnych modyfikacji programu.
W terapii HANDLE kluczowym zagadnieniem jest tzw. Łagodne Wzmocnienie. Jest to założenie, że układ nerwowy ma swoją „pojemność”, która jest indywidualna dla każdego człowieka. W trakcie terapii należy więc bardzo uważać, aby nie przeciążyć układu nerwowego wykonywanymi ćwiczeniami. Np. układ nerwowy dziecka z autyzmem już sam z siebie jest narażony na duże przeciążenia związane z tym, że jedne zmysły są zbyt przeczulone, a inne działają zbyt słabo. Dlatego zasada Łagodnego Wzmocnienia jest bardzo pożyteczna, gdyż każe ona przerwać stymulację na pierwszy sygnał, że układ nerwowy pacjenta zaczyna przeżywać zbyt duże obciążenie. Odpowiednio delikatne oddziaływanie terapeutyczne daje szansę na przywrócenie równowagi układowi nerwowemu dziecka.
Dużą pomocą jest tu fakt, że terapia prowadzona jest w domu przez rodziców. Mogą oni tak rozplanować ćwiczenia, aby wszystkie były wykonane, i jednocześnie – aby odbywały się w warunkach optymalnych dla ich dziecka.
Metoda HANDLE jest z powodzeniem stosowana w ponad 30 krajach świata. Stworzyła ją na podstawie własnych badań i doświadczeń Judith Bluestone – amerykańska terapeutka i naukowiec, która sama zmagała się z wieloma wyzwaniami neurologicznymi, m.in. z autyzmem. Jej książka „Materia autyzmu” jest niezwykłą podróżą do świata osoby autystycznej. Jednocześnie autorka przedstawia w niej filozofię terapii wg metody HANDLE, co czyni tę książkę pozycją bardzo wartościową nie tylko dla terapeutów, ale i dla rodziców/opiekunów dzieci z autyzmem.