Gry dla dzieci. Z czym kojarzą Ci się te słowa? Widzisz malucha skupionego na ekranie telewizora lub komputera? Pewnie tak. Tymczasem są gry, które mogą wchłonąć, pociągnąć za sobą całą rodzinę! To gry planszowe i karciane. Czas przy nich spędzony jest nie tylko bardzo wartościowy, bo gry integrują rodzinę. To również doskonała zabawa i ogromna przyjemność z bycia razem! Zobacz, jakie gry polecamy dla różnych grup wiekowych i całej rodziny.
Gry planszowe dla dzieci to również świetny pomysł na prezent. Maluch nie tylko otrzyma nową zabawkę, ale będzie ona rozwojowa, czasem edukacyjna i kształcąca. Gry planszowe niezwykle pozytywnie wpływają na mózg. Do tego większość z nich wymaga uczestnictwa dodatkowych osób, a zatem będzie to doskonały pretekst, by spędzić rodzinnie czas.
Na co zwracać uwagę przy wybieraniu gry planszowej na prezent?
Zanim jednak pobiegniesz do sklepu po jeden z egzemplarzy, warto zyskać kilka informacji. Gry powinny być bowiem dostosowane do wieku i możliwości intelektualnych dziecka. Zbyt trudna sprawi, że dziecko jej nie zrozumie, szybko się do niej zniechęci, a to zniechęcenie może się potem rozszerzyć na całą grupę tego rodzaju zabawek. Szkoda by było.
Dobranie gry do wieku i możliwości dziecka sprawi, że będzie ona w pewnym stopniu wyzwaniem, ale takim, z którym dziecko sobie poradzi. Nie będzie ponad jego siły.
Ważne też, by gry dla najmłodszych nie zawierały zbyt małych elementów. Maluchy są bardzo kreatywne jeżeli chodzi o eksperymentowanie z zabawkami i własnym ciałem.
Fabuła i zasady muszą być zrozumiałe dla wszystkich uczestników zabawy. Dlatego, gra dla najmłodszych powinna być stosunkowo prosta, a dla starszych można pokusić się o bardziej skomplikowane tytuły. Wiedza i poziom wykształcenia też mają znaczenie. Dzieci w wieku pięciu czy sześciu lat nie dadzą sobie rady, jeżeli wśród zadań będzie konieczność mnożenia czy dzielenia.
Podsumujmy. Wybierając grę dla dziecka zwracamy uwagę na:
– wiek dziecka i dobieramy grę, która do tego wieku pasuje;
– poziom skomplikowania rozgrywki;
– obecność małych elementów;
– ilośc osób, które są potrzebne do przeprowadzenia rozgrywki; jeżeli gra wymaga więcej niż czterech osób a rodzina jest trzyosobowa, to mogą mieć problem z jej rozegraniem.
Jakie gry planszowe dla malucha wybrać?
Gry planszowe na prezent dla dziecka powinny przede wszystkim odpowiadać jego możliwościom intelektualnym i poziomowi rozwoju. Gry powinny raczej rozwijać jego wyobraźnię i poszerzać wiedzę o świecie.
Świetnie sprawdzi się tu kolekcja gier od CzuCzu. to gry edukacyjne, które zapoznają malucha ze światem roślin i zwierząt, pomagają w rozpoznawaniu literek, kolorów i dobieraniu par. Tego rodzaju gry koncentrują się raczej na rozwijaniu myślenia syntetycznego i analitycznego (dobieranie w pary, porównywanie różnic) oraz rozwijaniu zdolności interpersonalnych i komunikacyjnych. Dziecko naśladuje głosy zwierząt, rozpoznaje obrazki i stara się nazywać różne przedmioty.
Gry z tej grupy mają jeszcze tę dodatkową zaletę, że tu nie zdobywa się punktów. Ich istotą jest sama rozgrywka, zabawa. Nie ma rywalizacji, a zatem nie ma wygranych i przegranych. Wygrywają wszyscy, bo się dobrze razem bawią.
Dlaczego to takie ważne? Tak małe dziecko nie jest w stanie jeszcze zaakceptować przegranej. Nie rozumie jej. A podkładanie się (choć czasem konieczne) jest pewnym zafałszowaniem wobec dziecka.
Wśród gier dla najmłodszych warto również zwrócić uwagę na pozycje z cyklu Smart Games.To układanki, które rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Też nie opierają się na rywalizacji, tylko na zabawie.
Gry planszowe dla dzieci – różnorodność stosowna do zainteresowań
W grupie gier dla dzieci starszych można już wprowadzić elementy rywalizacji i gromadzenia punktów. Dzieci w wieku 6 plus mogą się już pomału uczyć wygrywania i przegrywania – jedno i drugie trzeba umieć przyjąć z klasą. W tej grupie wiekowej znajdują się gry, które wymagają zręczności manualnej (co jest świetnym treningiem przed nauką pisania), ale czasem też wymagają planowania i strategicznego myślenia. Na jakie tytuły warto tu zwrócić uwagę?
Dobble to gra na spostrzegawczość. Składa się z okrągłych niewielkich plansz, na których narysowane są różnorodne symbole. Całość jest tak zaprojektowana, że symbole się powtarzają – na dwóch dowolnych planszach da się znaleźć jeden symbol, który występuje na obydwu. Zabawa polega na tym, by odnaleźć te symbole. Na środku stołu leży jedna karta, a gracze mają swoje. Kto pierwszy odnajdzie na swojej karcie symbol wspólny z kartą ze środka wygrywa tę rundę i albo zabiera kartę ze środka do swojej puli, albo odkłada swoją na środek (wszystko zależy od tego, czy gra się w zbieranie czy pozbywanie się kart).
Przykładowe gry
Kociaki Łobuziaki to gra odrobinę strategiczna, trochę na planowanie a trochę na wyobraźnię przestrzenną. Jest bardzo pięknie wykonana, a elementy naprawdę przyciągają oko. Sama rozgrywka jest zaś doskonałą zabawą nie tylko dla dzieci.
Wybierając gry dla 6 latka warto również zwrócić uwagę na Nogi Stonogi. To gra – puzzle, w której układa się jak najdłuższą stonogę. Gracze rzucają kostką, a ta wskazuje, jaką parę nóg należy podłączyć do stonogi. Zabawa jest bardzo przyjemna i łatwa, co powoduje, że nawet młodzi gracze dadzą sobie radę.
Kolejna propozycja to Ślimaki to mięczaki. Tu gra toczy się w szczególnym tempie, a wygrywa ten, kto będzie… najwolniejszy. Najważniejsze jest jednak to, że podczas rozgrywki poruszasz nie tylko swoim ślimakiem, ale również ślimakami rywali, przy czym nie wiesz, do kogo należy dany kolor ślimaka. Zabawa trzyma w napięciu i angażuje od pierwszych chwil. Przy tym też jest źródłem wielu zabawnych sytuacji i wybuchów śmiechu.
I na koniec, bo jest to gra dobra na wieczór: Potwory do szafy. W tej grze można wybrać wariant rywalizacji lub współpracy. To oznacza, że cała rodzina może wspólnie dążyć do zwycięstwa – zagnania potworów do szafy lub każdy z graczy będzie pracował na swój wynik. Gra jest fajnym sposobem na ujarzmienie lęków i niepokojów związanych z różnymi potworami, które pojawiają się po zapadnięciu zmroku.
Rosnące wyzwanie – gry planszowe dla młodzieży
W przypadku młodzieży warto tu rozróżnić nieco „młodszą młodzież” i „starszą młodzież”. Do grupy młodszej mogą należeć już dziesięcioletnie dzieci. W starszej będą nastolatkowie.
Dla tych grup wiekowych sprawdzą się gry nieco bardziej skomplikowane, strategiczne i wymagające myślenia do przody, czy też przewidywania kroków przeciwnika. Te gry, które są oparte na rywalizacji też się sprawdzą, bo starsze dzieci lepiej radzą sobie z przegraną.
Przykładowe gry
Jakie gry dla 10 latka można zaproponować? To na przykład UNO, Super Farmer, Kolejka, czy Ubongo. Krótko się im przyjrzymy.
Gra Uno to świetna i wciągająca karcianka. Zabawa polega na tym, by jak najszybciej pozbyć się swoich kart, a jednocześnie tak je rozegrać, by przeciwnik musiał zebrać ich jak najwięcej. Gra wymaga planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Jednocześnie też jest bardzo angażująca i wciągająca.
Super Farmer to kolejna gra, która skłania graczy do planowania. Twoim zadaniem jest zgromadzenie na farmie zwierząt każdego dostępnego rodzaju. Zdobywasz je przez rozmnażanie i wymiany. Pamiętaj jednak, że na Twoje zające czyhają lisy, a reszta zwierzątek może paść ofiarą wilka. Ale spokojnie. Mały pies ochroni przed lisem, a duży przed wilkiem. Tylko musisz zdecydować, czy wymienisz część swojego stadka na kolejne zwierzątko do kompletu czy na psa?
Jest to gra strategiczna, ale dużo też zależy od losu, a więc pewne rzeczy trudno jest przewidzieć. Wciąga i angażuje na całego.
I dalej
Kolejka to gra, która odwzorowuje realia życia w Polsce w latach osiemdziesiątych. Zadaniem graczy jest wysłanie rodziny na zakupy do sklepów. Tyle że w kilku z nich półki są puste (jak w latach osiemdziesiątych). Do tego trzeba swoje wystać w kolejce, a inni gracze też chcą zrobić zakupy. Trzeba się nieźle nakombinować, żeby zdobyć potrzebne towary. Gra jest strategiczna, ale też ciekawa, wciągająca i mocno intrygująca. Pochłania w całości.
Ubongo rozwija wyobraźnię przestrzenną i myślenie abstrakcyjne. Zadaniem graczy jest ułożenie z podanych klocków wzorów, które znajdują się na planszach. Wydaje się proste, ale czasem wcale takie nie jest. Gra dostępna jest też w kilku wariantach: między innymi Ubongo Junior dla najmłodszych.
Tajniacy natomiast to gra przeznaczona już dla starszych graczy. Jest to gra słowna, która opiera się na skojarzeniach, domysłach, wnioskowaniu i analizowaniu. Nie jest łatwa, ale może być bardzo zabawna.
Jak widać, wybór gier jest bardzo zróżnicowany. Można sięgnąć po klasyczne planszówki, po karcianki czy wiele innych możliwości. Warto pamiętać o dopasowaniu rodzaju gry i rodzaju rozgrywki do wszystkich uczestników, szczególnie do tych najmłodszych, bo starszym łatwiej będzie się dostosować. To jak? Którą wybierasz na najbliższy weekend?