Czym zajmuje się ginekologia estetyczna czy kosmetoginekologia? Jakie zabiegi panie najczęściej wybierają w Pańskiej klinice?
Pojęcie kosmetoginekologia jest trochę sztuczne. Zostało przeniesienie wprost z języka angielskiego. Nie wiem, kto pierwszy użył tego określenia na gruncie polskim, nie chcę sobie uzurpować prawa, niewykluczone jednak, że ja. Zamiennie natomiast używa się określeń typu: ginekologia kosmetyczna, ginekologia plastyczna, ewentualnie chirurgia plastyczna miejsc intymnych. Myślę, że najbardziej trafnym – a mnie najbliższym – jest określenie ginekologia estetyczna. Należy wprowadzić wyraźny podział na zabiegi z rodzaju ginekologii estetycznej w odróżnieniu od ginekologii rekonstrukcyjnej – czyli odtwórczej, naprawczej. Estetyczne zabiegi dotyczą poprawy wyglądu zewnętrznych organów płciowych – łechtaczki, napletka łechtaczki, warg sromowych mniejszych i większych, krocza – czasem także błony dziewiczej. Ginekologia naprawcza, rekonstrukcyjna zajmuje się z kolei różnego rodzaju plastyką pochwy, która ma za zadanie poprawić odczucia seksualne – i tu stosujemy zabiegi powiększania punktu G, jak również odmładzanie pochwy. Trzecią kategorią zabiegów są zabiegi poprawiające wygląd okolicznych części ciała kobiety – takich jak wzgórek łonowy czy wewnętrzna powierzchnia ud.
Na czym polega zabieg odmłodzenia pochwy?
Polega na przywróceniu pochwie właściwego pofałdowania. Wraz z wiekiem, odbytymi porodami, zwłaszcza licznymi i mnogimi, pofałdowania te ulegają wygładzeniu. Kobiety odczuwają suchość w pochwie – na skutek braku naturalnego jej pofałdowania. U wieloródek następuje wygładzenie oraz rozciągnięcie pochwy, co sprawia, że satysfakcja czy odczuwanie przyjemności seksualnej się obniża. Pochwa nie wraca do stanu sprzed porodu, staje się gładka. Ja powyższe zabiegi kategoryzuję jako zabiegi ginekologii odtwórczej, naprawczej.
Który z tych zabiegów panie wybierają najczęściej? Po jaki ustawiają się kolejki?
Najczęściej panie poprawiają sobie wygląd warg sromowych, a więc decydują się na zabieg labioplatyki. Rzadziej zabiegi poprawiające wygląd łechtaczki, czy napletka łechtaczki. Sporadycznie wybierają zabiegi błony dziewiczej, wśród tych – zdecydowanie częściej hymenotomia (czyli nacięcie błony dziewiczej) aniżeli hymenoplastyka (czyli odtworzenie błony dziewiczej).
Jaki jest sens przywracania błony dziewiczej? Jakiego rodzaju panie decydują się na ten zabieg?
Kobiety, które straciły błonę dziewiczą w trakcie urazu komunikacyjnego, wypadku bądź też gwałtu. Kobieta, która straciła dziewictwo na skutek czynu karalnego, nie musi być pozbawiona możliwości utracenia błony dziewiczej z kochającym partnerem. To jest rzecz niepodlegająca dyskusji, jak myślę.
Czyli nie są to panie z taką fanaberią po prostu?
Jeśli nawet – jest to bardzo mały odsetek. Natomiast na świecie tego typu zabiegom najczęściej poddają się Muzułmanki – dla których wiąże się to z być albo nie być, z faktem wyjścia za mąż jako dziewica, albo niezostania niczyją żoną w ogóle.
Od jak dawna tego typu zabiegi stosowane są w Polsce? Trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, żeby je wykonywać?
Sam wykonuję je od ponad pięciu lat. Większość chirurgów plastyków wykonuje takie zabiegi, część ginekologów, także chirurdzy ogólni.
Czy aby poddać się któremuś z proponowanych w Pańskiej klinice zabiegów, należy wykonać wcześniej jakieś specjalistyczne badania?
Dokładnie takie same, jak przed każdym innym zabiegiem mało inwazyjnym. Są to bowiem mało- lub mikroinwazyjne zabiegi, po których rekonwalescencja jest szybka.
Pacjentki nie muszą zostawać na kilka dni w klinice po przeprowadzeniu zabiegów zaliczanych jako ginekologia estetyczna?
Większość Warszawianek wychodzi tego samego dnia, zalecenia do pozostania dzień dłużej wydawane są pacjentkom spoza stolicy, ze względu na niedogodności podróży oraz niebezpieczeństwo urazów.
Ile trwa proces gojenia?
Około 4 do 6 tygodni, wówczas też następuje całkowity powrót do życia zawodowego, także seksualnego.
Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne, które przewiduje ginekologia estetyczna?
Identyczne, jak w przypadku jakichkolwiek innych zabiegów chirurgii plastycznych. Czyli – zabiegi te nie są wykonywane u osób z chorobami układowymi, ze stanami zapalnymi, tudzież w czasie miesiączki. Pacjentka musi być zdrowa, co potwierdzone jest klinicznie oraz laboratoryjnie – badanie powinno być wykonane na tydzień przed zabiegiem. Najważniejszym jednak przeciwwskazaniem jest decyzja o wykonaniu zabiegu. Nigdy nie powinno się go wykonywać, jeśli pacjentka decyduje się na ów zabieg nie dla siebie, ale np. dla męża i za jego namową.
Czy zabieg, np. waginoplatyski utrzyma swój efekt po kolejnej ciąży? Czy potrzebny będzie następny?
Będzie potrzebny następny. Dlatego decyzja o takim zabiegu powinna być zbieżna z decyzją o zakończeniu prokreacji.
Czy są jakieś wskazania medyczne do zabiegów, które określa się jako ginekologia estetyczna?
Amerykański Kongres Położników i Ginekologów wskazaniami medycznymi objął zabieg plastyki warg sromowych mniejszych i większych, plastykę łechtaczki, napletka oraz krocza.
Zatem tego typu zabiegi należałoby niejednokrotnie zalecać pacjentkom?
Tak, zresztą uważam, że 90 proc kobiet po porodzie naturalnym kwalifikuje się do zabiegu plastyki krocza. Krocze nie jest nacinane w sposób należyty, szyte jest niejednokrotnie przez niewłaściwe osoby, w okresie połogu goi się mniej lub bardziej prawidłowo – skutkiem czego są blizny oraz zrogowacenia. Nikt nie oceniał do tej pory tych miejsc z punktu widzenia estetyki – natomiast te okolice ludzkiego ciała przestają być miejscami zakazanymi.
Jaką sumę musi przygotować sobie kobieta, decydując się na któryś z omawianych zabiegów, które traktowane są jako ginekologia estetyczna?
Jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Gabriela Jatkowska.