Kiedy wybrać się z córką po raz pierwszy do ginekologa? Specjaliści sugerują, aby taka wizyta odbyła się pomiędzy 12 a 15 rokiem życia dziewczynki. Z reguły następuje to tuż po pierwszej miesiączce. Oczywiście, wizyta u ginekologa dziecięcego w licznych przypadkach konieczna jest znacznie wcześniej, wiele zależy od stanu zdrowia małego pacjenta. Dowiedz się, jak sprawić, aby pierwsza wizyta u ginekologa nie wiązała się z traumą.
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze
Nie ma wątpliwości, że wizyta u ginekologa bywa krępująca i to nierzadko nie tylko dla każdego dziecka czy nastolatki, ale również dla kobiet dorosłych. Aby mogła być zrealizowana przy zapewnieniu jak największego komfortu, należy wybrać placówkę, w której funkcjonuje specjalistyczny gabinet ginekologii dziecięcej. Przykładem może być DP Med, gdzie pacjenci mogą korzystać z kompleksowej pomocy w ramach zachowania pełnego zdrowia. Właśnie tam pracują ginekolodzy, którzy doskonale znają psychikę młodego pacjenta i do każdego podchodzą z należytą delikatnością oraz wyczuciem. Dzięki temu każde intymne badanie może przebiegać bez zbytniego skrępowania, ale zawsze z należytym profesjonalizmem.
Kluczowe znaczenie ma pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym. Istotne jest, aby lekarz najpierw porozmawiał z dzieckiem, wytłumaczył, jak będzie przebiegać badanie. Ważną rolę odgrywają w tym zakresie również rodzice, którzy jeszcze przed wizytą u ginekologa powinni przedstawić córce podstawowe informacje, jak będzie ona przebiegać.
Kiedy zapisać dziecko do ginekologa?
Powody, dla których konieczna jest interwencja medyczna w ramach ginekologii dziecięcej, są naprawdę różne. W większości przypadków nastolatki udają się do ginekologa po raz pierwszy zaraz po dostaniu pierwszej miesiączki. Okazuje się również, że wiele dziewcząt decyduje się na wizytę u ginekologa dopiero po rozpoczęciu współżycia. Zaleca się jednak, aby pierwsze intymne badanie odbyło się wcześniej. Co ważne, wciąż ogrom nastolatek zwyczajnie wstydzi się wizyty w gabinecie ginekologicznym i z takiej rezygnuje. Zdarza się, że wstyd i strach powoduje zatajanie niepokojących objawów chorobowych intymnych części ciała. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie psychologiczne do badań ginekologicznych dziewczynek już w okresie dziecięcym i na początku okresu dojrzewania.
Nastolatka powinna odbyć wizytę w ramach ginekologii dziecięcej, kiedy:
- ukończyła już 14 lat, a jeszcze nie dostała pierwszej miesiączki,
- krwawienie miesiączkowe jest zbyt bolesne i obfite,
- występują oznaki infekcji w miejscach intymnych,
- rozpoczęła współżycie seksualne.
Zdarza się, że do ginekologa musi wybrać się dziecko. Przesłanką do tego jest najczęściej:
- infekcja w miejscach intymnych,
- miesiączka, która pojawiła się przed 11 rokiem życia,
- silne bóle brzucha,
- nietypowy wygląd narządów płciowych.
Nigdy nie bagatelizuj niepokojących objawów, z którymi zaczyna borykać się mała dziewczynka czy nastolatka w zakresie narządów intymnych. Musisz wiedzieć, że brak reakcji oraz pomocy medycznej w skrajnych przypadkach może mieć ogromne znaczenie dla jej życia seksualnego, oraz zdrowia w okresie dorosłości.
[…] zasady mają oczywiście zastosowanie do pacjentek regularnie miesiączkujących (co około 28 dni). Jeśli mamy do czynienia z nieregularnymi cyklami, w szczególności […]