Piątek to świetny czas, żeby zaprezentować książkę, która zachęca do weekendowych podróży po Polsce. Jej autorem jest Katarzyna Węgrzyn, która prowadzi bloga gdziewpolscenaweekend.pl. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
Gdzie w Polsce na weekend to oryginalny przewodnik po ciekawych i atrakcyjnych miejscach w Polsce. Bogata jest w przepiękne zdjęcia, które ilustrują opisywaną atrakcję i świetnie uzupełniają treść opisu.
Spis treści przedstawiony został na dwa sposoby. Z jednej strony jest to zestawienie uporządkowane województwami, co ułatwia znalezienie różnorodnych atrakcji w swojej okolicy. Z drugiej strony jest to również zestawienie tematyczne, pogrupowane w takie kategorie jak: góry, parki narodowe, zamki, ruiny, kopalnie itd.

Jeżeli więc szukasz czegoś w swojej okolicy, korzystasz z jednego zestawienia. Jeżeli chcesz zaplanować sobie wyprawę szlakiem np. zamków czy nietypowych muzeów, to korzystasz z drugiego. Dzięki temu przewodnik znacznie zyskuje na użyteczności.
Dodatkowo każda przedstawiona atrakcja została opisana zgodnie z pewnym kluczem, którego objaśnienie znaleźć można we wstępie od redakcji.
I tak znajdziemy informacje o odległości od większych miast w najbliższej okolicy danego miejsca. Następnie, za pomocą symboli, oznaczono cechy omawianej atrakcji: czy jest odpowiednia dla dzieci, czy jest infrastruktura dla wózków, czy można zwiedzać z psem, w deszczu itp. Jeżeli kółeczko, symbolizujące daną cechę, jest kolorowe, oznacza to, że miejsce ją ma. Jeżeli jest szare, to znak, że nie ma takich udogodnień lub nie są na odpowiednim poziomie.
Kolejne symbole informują, czy miejsce jest związane z historią, czy też pozwala na kontakt z naturą – doskonały sposób na szybką weryfikację. Wiesz przecież, na jaki rodzaj zwiedzania masz ochotę.
Poniżej, znaleźć można polecany sposób zwiedzania: jednodniowy wypad, weekendowa podróż, czy też kilkudniowy urlop. Te dane pomogą Ci zaplanować czas, a jednocześnie dopasować atrakcję do możliwości. Jeżeli nie możesz sobie na razie pozwolić na urlop, atrakcje jednodniowe czy weekendowe będą w sam raz.
W dalszej części znajdują się przydatne wskazówki dotyczące czasu zwiedzania (wystarczy godzina lub potrzeba na całość pięć godzin) oraz jego kosztu: wypożyczenie sprzętu, bilety wstępu itp.
Poza opisem od autorki znajdziesz również kilka dodatkowych wskazówek, dotyczących dojazdu czy też precyzujących wcześniej określone kółeczkami cechy – infrastrukturę, warunki wprowadzania psów.
Przewodnik nie tylko zachęca do odwiedzenia przedstawionych miejsc: do czego skłaniają zarówno piękne zdjęcia, jak i atrakcyjne opisy, ale znacznie ułatwia organizację takiej wyprawy. Praktyczne wskazówki podane w pigułce pozwolą szybko wybrać najbardziej odpowiednie miejsce (pod względem cech, dojazdu i czasu zwiedzania), a jednocześnie ułatwiają zaplanowanie podróży, jeżeli poszczególne atrakcje mają złożyć się w kilkudniową wyprawę.
My już planujemy najbliższe weekendy. Liczymy tylko na to, że pogoda pozwoli nam na taką wyprawę. A jak nie? To wybierzemy miejsca dostępne również w czasie deszczu 🙂
Miłego podróżowania i do zobaczenia na szlaku!