Skąd pomysł, aby stworzyć Fundację Twórczych Kobiet i do jakich kobiet głównie jest ona adresowana?
Fundacja Twórczych Kobiet powstała, by wziąć pod swoje skrzydła działania społeczne pod nazwą Szkoła Żon i Szkoła Mam oraz Centrum Nauki o Laktacji – niepubliczna placówkę edukacyjną szkolącą przyszłych doradców laktacyjnych.
Dla kogo są Szkoła Żon, Szkoła Mam, Szkoła Twórczych Kobiet? Jakie kobiety przychodzą do szkoły?
Spotkania Szkoły Żon, Szkoły Mam, Szkoły Twórczych Kobiet są dla wszystkich pań, które chcą twórczo i efektywnie wypełniać swoje role społeczne. Na zajęcia przychodzą osoby, które pragną stawać się coraz lepszymi żonami, matkami i kobietami.
Jak zmienia się życie kobiet, które zetknęły się z Fundacją np. w ramach Szkół?
Spotkania w ramach Szkół prowadzonych przez FTK pozwalają na zdobycie i utrwalenie podstawowej wiedzy psychologicznej, socjologicznej i pedagogicznej przydatnej w rodzinie. Jednak przede wszystkim pozwalają na wymianę doświadczeń i praktycznych sposobów radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Uczestniczki zajęć wykorzystują poznawaną wiedzę, by lepiej rozumieć siebie, męża i dzieci. Wypróbowują w swoich rodzinach prezentowane w Szkole sposoby postępowania. Nasze absolwentki odkrywają, że bycie żoną i mamą, to nieustanna praca, która oprócz trudu, może sprawiać wiele radości i dawać satysfakcję.
Czy naprawdę można kreatywnie prowadzić dom? Przecież przyjęło się sądzić, że kobieta „siedzi” w domu, że jest „kurą domową” – nasze społeczeństwo skazuje na niezadowolenie, brak spełnienia takie kobiety, a one same często są nieszczęśliwe i jak najszybciej uciekają do pracy.
Do każdego zadania człowiek może podejść jak artysta, rzemieślnik, najemnik, niewolnik… Jeżeli prowadzenie domu kobieta potraktuje jako siedzenie w domu, to rzeczywiście nie będzie mogła wykorzystać swojej kreatywności. Jednak doświadczenie pokazuje, że praca w domu ma niewiele wspólnego z siedzeniem. Zarządzanie domem przypomina raczej prowadzenie małej firmy i wymaga doskonalenia umiejętności menadżerskich (negocjacje, logistyka, zarządzanie projektami, finanse itp.). Dbanie o mieszkanie to obszar, gdzie przydają się talenty artystyczne, a czasem zdolności remontowo-budowlane. Natomiast relacje pomiędzy członkami rodziny pozwalają wykorzystywać kompetencje z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki itd. W domu i rodzinie nie brakuje miejsca na twórczość!
Ponadto prowadzenie domu nie wyklucza pracy zawodowej. Są kobiety, które potrafią wspaniale łączyć role żony i matki oraz pracownika (a nawet pracodawcy).
Czy do Szkoły Mam przychodzą kobiety świadome, poszukujące czy raczej zagubione i zrozpaczone? Czego można się dowiedzieć, nauczyć o wychowaniu dzieci na spotkaniach w ramach Szkoły?
Czasami bezpośrednim powodem przyjścia na zajęcia jest zwykła potrzeba wyjścia z domu i porozmawiania z dorosłymi ludźmi (mamy maluchów). Do Szkoły Mam przychodzą najczęściej kobiety, które szukają wiedzy i chcą poznać doświadczenia innych osób, by lepiej wypełniać swoje zadania. Na spotkania trafiają też osoby, które przeżywają trudności rodzinne (np. problemy w komunikacji, przytłoczenie dużą ilością obowiązków, złe zachowanie dzieci). W Szkole Mam jest czas, by sformułować własny wzór wychowania, poznać wiele praktycznych sposobów korygowania zachowania potomstwa oraz nauczyć się wspierać dzieci w ich drodze do samodzielności.
Kto tworzy Fundację? Dlaczego kobiety angażują się w tę działalność?
Władze Fundacji tworzą osoby, które chcą wspierać kobiety w twórczym pełnieniu ról społecznych żony, matki, karmicielki i wychowawczyni swoich dzieci. Doświadczyłyśmy wiele dobra w spotkaniach z kobietami i pragniemy dzielić się otrzymanymi darami, talentami oraz umiejętnościami.
Kogo potrzebuje, szuka Fundacja? Jak można Wam pomóc?
Zapraszamy do Fundacji wszystkie osoby, które chcą pomagać kobietom. Szczegółowy opis naszej działalności oraz możliwości wspierania Fundacji znajdują się na stronie internetowej po adresem www.kobiety.med.pl
W części o nazwie FTK można znaleźć informacje na temat Szkoły Żon, Szkoły Mam i Szkoły Twórczych Kobiet. W części Centrum Nauki o Laktacji można zapoznać się z funkcjonowaniem placówki edukacyjnej, która jest organizatorem kształcenia podyplomowego dla lekarzy, położnych i pielęgniarek oraz innych osób opiekujących się matkami karmiącymi i ich dziećmi (np. psychologów, pedagogów, liderek grupy wsparcia).
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Emilia Kulpa