Książki stanowią bardzo istotny element prawidłowego rozwoju dziecka, o czym przekonują swoich czytelników eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka. Czytanie książeczek od najmłodszych lat pobudza dziecięcą wyobraźnię, pomaga mu wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń oraz uczy i pogłębia jego wiedzę o otaczającym świecie. Nie każdy rodzic jednak wie, że w pewnym momencie warto zacząć zachęcać dziecko do samodzielnego czytania. Kiedy możemy wprowadzić tę nowość do codziennej rutyny?
Rozwój dziecka a czytanie książek
Czytanie książek jest bardzo ważnym elementem wychowania dziecka i powinno być codziennością. Warto już od najmłodszych lat wprowadzić rytuał wspólnego czytania dziecięcych książeczek do codziennej rutyny, aby przyzwyczaić dziecko do słowa pisanego oraz trenować rozumienie ze słuchu. Książeczki powinny być odpowiednio dobrane do wieku dziecka oraz na tyle zróżnicowane, aby treści dostarczały maluchowi różnych ciekawych informacji o otaczającym go świecie. Kiedy maluch nieco podrośnie i będzie już posiadał własne, sprecyzowane zainteresowania, warto inwestować w ksiażeczki tematyczne, po które dziecko będzie sięgało z prawdziwą przyjemnością.
W pierwszych latach życia dziecka zupełnie naturalną sprawą jest czytanie książeczek przez rodzica i wspólne oglądanie obrazków, komentowanie sytuacji oraz ich objaśnianie dziecku. Czytanie jest wspaniałą zabawą, która pozwala zacieśnić wzajemne więzi, kształtować w dziecku prawidłowe postrzeganie świata oraz okrywać zupełnie nowe sytuacje, emocje i przedmioty. Czytanie może jednak stanowić także istotny element uczenia dziecka samodzielności. Eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka zachęcają, aby w odpowiedniej chwili zacząć przekonywać dziecko do samodzielnego czytania. Kiedy warto wdrożyć tę nowość do swojej codziennej rutyny?
Nauka samodzielnego czytania – dlaczego warto?
Umiejętność samodzielnego czytania rozwija się zwykle pomiędzy 6. a 7. rokiem życia dziecka. Niezbędne jest, aby dziecko miało opanowane wszystkie litery oraz umiało już odczytywać pojedyncze słowa. Warto jednak mieć świadomość, że czytanie nie jest tak prostą i łatwą czynnością, jak często wydaje się to osobom dorosłym – niektóre dzieci uczą się jej szybciej, innym zajmuje to nieco więcej czasu i jest to zupełnie normalne. Nie warto także na siłę zmuszać dziecka do czytania, lecz zachęcać go do wspólnych prób, które stopniowo rozwiną w nim tę nową, przydatną w późniejszym życiu umiejętność.
Naukę samodzielnego czytania warto zacząć małymi kroczkami, od krótkich czytanek. Najlepiej, aby były one tematycznie związane z zainteresowaniami dziecka, które w tym wieku powinny być już w miarę ukształtowane. Im ciekawsza lektura, tym dziecko będzie chętniej podchodziło do jej czytania, a to sekret udanej nauki. Warto także zwrócić uwagę na wielkość i format książki – nie powinna być ona zbyt duża i ciężka, gdyż niewygoda towarzysząca pierwszym próbom samodzielnego czytania może skutecznie zniechęcić dziecko do tej czynności. Dobrą zachętę stanowić może natomiast atrakcyjna oprawa wizualna książki, która pobudzi dziecięcą wyobraźnię oraz tekst pisany odpowiednią, najlepiej dużą czcionką, która pozwoli dziecku lepiej skupić się na słowach pisanych.
[…] krokiem na drodze do regularnego czytelnictwa jest głośne czytanie dziecku. Podczas wyboru książki do tej czynności, warto zwrócić uwagę […]