Dziecięce buty do przedszkola – co warto wiedzieć? Wymienne buciki do przedszkola wpływają na kształtowanie się narządu ruchu dziecka. Ponieważ nosi je przez 8-9 godzin i to 5 dni w tygodniu. Właśnie dlatego wybierając obuwie dla swojej pociechy, warto dokładnie zapoznać się z tematem i wybrać optymalny i zdrowy model.
Jakie cechy powinny mieć wymienne buciki do przedszkola?
Dla zdrowia dziecięcych stóp ważna jest anatomiczna wkładka. Musi też być sztywna pięta, bezpieczne zapięcie, zakryte palce i wygodna podeszwa. Wychowawcy zalecają rodzicom, kupowanie butów dla dzieci bez dżetów, pasków, kokardek, kotwic i innych elementów dekoracyjnych. Niektóre dodatki mogą powodować dyskomfort lub zwyczajnie rozpraszać uwagę dziecka podczas zajęć.
Podczas mierzenia bucików, zawsze należy poprosić dziecko, aby przeszło w nich kilka kroków. Wówczas powinniśmy sprawdzić, czy podeszwa dobrze trzyma się podłogi i czy maluch się nie potyka. Niestety może się tak zdarzyć, jeśli podeszwa jest wykonana ze zbyt miękkiego, porowatego materiału lub jest płaska i nie ma zagięcia na palec u nogi. Odpowiednia podeszwa butów dziecięcych zawsze powinna być antypoślizgowa i elastyczna.
Wsuwane buty dziecięce, takie jak trampki, czy też tenisówki są wygodne w domu. Ale lekarze ortopedzi zalecają, aby ich nie używać jako zamiennego obuwia do przedszkola. Takie buty mogą powodować nieprawidłowy rozwój stopy i deformację stawów. Mają płaską, miękką podeszwę bez szerokiego obcasa, brak podbicia i bezpiecznych zapięć, miękką piętę i palce.
Dziecięce buciki do przedszkola – co jeszcze warto wiedzieć
Można jednak znaleźć specjalne ortopedyczne modele wsuwanych trampek. Posiadają anatomiczną podeszwę, zbliżoną do trampek, zakrzywiony wierzch, wzmocniony nosek oraz zapięcie, które pewnie stabilizuje stopę dziecka. Poza tym są lekkie i oddychające, oraz mają specjalny kształt, który korzystnie wpływa na zdrowie i rozwój dziecięcych stópek. Jeśli chodzi o ortopedyczne trampki dziecięce, to nadają się do przebywania w chłodniejszym pomieszczeniu, kiedy w przedszkolu nie jest zbyt ciepło, na przykład przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i w zimowe mrozy. Podobnie jak sandały, trampki dobrze mocują stopę dziecka i utrzymują ciepło. Jednak, jeśli w budynku jest bardzo ciepło przez ogrzewanie, to stopy mogą się w nich pocić. Dzieci dużo się ruszają i są bardzo aktywne. Trampki to buty typu zamkniętego, w których spowalnia się odprowadzanie wilgoci i ciepła. Jako zamienne obuwie do przedszkola należy preferować tekstylne, oddychające modele z rzepem jako zapięciem, aby dziecko mogło założyć je bez pomocy z zewnątrz.
Jeśli w przedszkolu jest bardzo ciepło, to najbardziej preferowanymi butami zastępczymi są sandały z zakrytymi palcami. Dzięki takiemu wyborowi stopy nie będą się pociły. Poza tym ten rodzaj dziecięcego obuwia posiada wszystkie niezbędne parametry, dzięki którym aktywne dzieci mogą bawić się przez cały dzień, bez uszczerbku na zdrowiu.
Sandałki i inne rodzaje
Sandały są lekkie i wygodne i stopy w nich nie pocą się ani jesienią, ani zimą, kiedy włączone jest ogrzewanie w pokojach. Jeśli w ogrodzie jest chłodno, to aby stopy nie zmarzły, to pod sandałki można założyć dziecku cieplejsze rajstopy i skarpetki. Wybierając dziecięce sandały, zawsze należy zwracać uwagę na tył buta i podparcie pięty. To znaczy powinno być wysokie i mocne, aby bezpiecznie mocowało piętę dziecka. Szeroki, niski obcas również jest bardzo istotny. Z kolei czubek sandałków powinien zakrywać delikatne paluszki malucha, aby uchronić go przed ewentualnymi kontuzjami. Oczywiście najlepszym materiałem do produkcji dziecięcych sandałów jest skóra naturalna, nubuk lub grube, ale miękkie tekstylia. Dopuszcza się, aby materiał wierzchni wykonany był również ze sztucznej skóry, a materiał wewnętrzny z tekstyliów naturalnych i oddychających. Takie modele są nieco tańsze, co jest ważne dla rodziców szybko rosnących dzieci, kiedy często muszą kupować nowe buty.
Dziecko po zabawie w ogrodzie, czy też po spacerze lub spaniu musi zmieniać buty, dlatego też zapięcie powinno być wygodne i proste. Najlepszą opcją jest obuwie zapinane na rzepy. Sandały to doskonałe buty zamienne do przedszkola, jednak należy zwrócić uwagę, czy w pokojach przedszkolnych nie jest zbyt chłodno i czy nie marzną stópki dziecka. Poza tym z biegiem czasu rzepy mogą się zużywać, powodując, że buty zaczynają się rozpinać, dlatego też należy zadbać o ich wymianę lub nowy model obuwia.