Dolegliwości związane z rozciąganiem więzadeł macicy już znamy (ból o charakterze kłującym, często błędnie interpretowany jako ból jajników). Jeśli natomiast pojawią się inne dolegliwości, a w szczególności plamienie, należy zgłosić się do lekarza. Plamienie na tym etapie ciąży może oznaczać występowanie różnych nieprawidłowości. Od zupełnie niegroźnych, niewymagających szczególnego postępowania, po istotne (jak np. łożysko przodujące), które będą wymagały zmiany trybu życia lub leczenia. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, trzeba będzie nieco zwolnić tempo życia. Być może więcej czasu spędzać na odpoczynku, stosować odpowiednie leki. Zazwyczaj tymczasowo (lub niekiedy do zakończenia ciąży i połogu) może zalecić, by zawiesić współżycie. Musisz zaufać w tym względzie swojemu lekarzowi. Bada Cię na każdej wizycie. Ma więc porównanie długości szyjki macicy, jej konsystencji oraz wysokości, na jakiej znajduje się część przodująca dziecka (czyli ta część, która zwrócona jest ku dołowi). Pozwala mu to na podejmowanie właściwych decyzji.
Generalnie okres ten cechuje pozytywne nastawienie do świata, możesz zacząć odczuwać potrzebę gromadzenia rzeczy dla dziecka. Większość mam zna już płeć swojego dziecka, więc ochoczo podąża do sklepu nabywać ubranka. Uwaga jednak na niespodzianki. Na USG połówkowym może być dostrzeżona dziewczynka. Na świat przyjdzie zaś chłopiec. Zdarza się 🙂
Rozwój maluszka
Dziecko osiąga długość 29 cm i wagę pół kilograma. Zaczynają się pojawiać rytmy dobowe aktywności i odpoczynku dziecka, co ułatwia obserwację, chociażby ruchów płodu. Śpiące dziecko nie będzie się żywiołowo poruszać. Natomiast obudzone będzie szaleć po brzuchu, korzystając z na razie jeszcze sporej ilości wolnego miejsca.
Jeśli chodzi o dojrzewanie narządów, postępuje rozwój unaczynienia płuc, przygotowujący je do oddychania i konieczności przepompowywania całej krwi przez tzw. krążenie małe, czyli płucne. Na razie Twoje dziecko ma połączenia w okolicy serca, które zapewniają nieskrępowany przepływ krwi między krążeniem małym i dużym. Z pominięciem w znacznym stopniu krążenia płucnego. Dzięki tym połączeniom bogata w tlen krew, dopływająca do serca z pępowiny poprzez żyłę główną dolną, kierowana jest bezpośrednio do mózgu i innych ważnych narządów dziecka.