Należy o nich oczywiście powiedzieć lekarzowi na wizycie kontrolnej. Jeśli okaże się to konieczne, lekarz zleci stosowanie suplementacji magnezu i/lub potasu. Coraz bardziej we znaki daje się również zgaga, choć jeszcze nie tak bardzo, jak np. w 36. tygodniu ciąży.
Wyraźniejsze są również obrzęki kostek, szczególnie pod koniec dnia. Jeśli obrzęki są niewielkie i ograniczone do dłoni i stóp, nie ma szczególnego powodu do niepokoju. Jeśli jednak zauważymy przyrost masy ciała rzędu 4-5 kg w odstępie np. 3 tygodni, z pojawieniem się obrzęków twarzy lub okolicy oczu, zaburzeniami widzenia czy silnymi bólami głowy, należy koniecznie zgłosić się do lekarza – choć nadciśnienie spowodowane ciążą i jego powikłania zwykle występują po 36. tygodniu ciąży, w niewielkim odsetku przypadków możliwe jest wcześniejsze wystąpienie tych zmian, wówczas lekarz musi podjąć stosowne kroki i zlecić właściwe leczenie, zaś przyszła mama powinna mierzyć ciśnienie krwi przynajmniej 3-4 razy dziennie i notować wynik pomiarów, by móc zwrócić się o pomoc, gdyby zaszła taka potrzeba.
Często przyszłe mamy skarżą się również na pobolewania pleców. Dolegliwości te wynikają z przesunięcia środka ciężkości (macica bardziej rośnie teraz ku przodowi aniżeli w górę) i osłabienia mięśni brzucha przez rozciągającą je macicę. Delikatne ćwiczenia, masaże czy nawet pływanie potrafią zdziałać cuda w łagodzeniu tych dolegliwości. Zapytaj jednak lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do podejmowania takich aktywności.
Dziecko osiąga długość 37 cm i wagę niemal 900 gramów. Rozwój mózgu poprawia koordynację ruchów dziecka i jest ono w stanie ssać palec. Ssanie palca ma działanie uspokajające na dziecko, ponadto stanowi trening dla mięśni żuchwy i policzków. Dziecko otwiera wreszcie oczy, widząc ciemnopomarańczową poświatę. Czkawka jest na porządku dziennym.