Do tego dochodzi walka z zaparciem. Większość kobiet w ciąży skarży się z powodu zaparć, o czym już wspominaliśmy. Jeśli też masz z tym problem, spróbuj zmodyfikować dietę. Jedz suszone morele, ale nie w nadmiarze, zrezygnuj z czekolady (kakao wykazuje działanie zapierające) – te zabiegi mogą tutaj nieco pomóc.
Do porodu coraz bliżej, więc warto zacząć poważnie myśleć o wyprawce dla dziecka. Warto również skorzystać z zajęć w szkole rodzenia, gdyż pozwalają one uzyskać wiele cennych informacji. Wbrew swej nazwie szkoła rodzenia nie dotyczy tylko rodzenia. Zajęcia obejmują zagadnienia z zakresu przygotowania do porodu, samego porodu, jak również z zakresu postępowania poporodowego oraz pielęgnacji dziecka. Jest to wartościowe źródło wiedzy nie tylko dla matki dziecka, ale również dla ojca. Pozwala trochę „odczarować” kwestię opieki nad dzieckiem. Zajęcia trwają zwykle 6 do 8 tygodni. Warto więc zatroszczyć się o to, by je ukończyć przynajmniej 3-4 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu. Niektóre szkoły są finansowane z budżetu miasta, a więc nie stanowią obciążenia dla przyszłych rodziców.
Mały człowiek w macicy już wcale nie jest taki mały. Osiąga długość 38 cm i wagę jednego kilograma. Mózg stale dojrzewa, wytwarzając coraz to nowe połączenia neuronów. Skutkiem rozwoju i dojrzewania mózgu jest pojawienie się faz snu obejmujących również fazę REM. Jest to faza szybkich ruchów gałek ocznych, a więc może śnić! Pod skórą rozwija się tkanka podskórna, której jest na razie niewiele. Dziecko doskonali koordynację ruchów, aktywnie ćwicząc mięśnie kończyn.