Warto tutaj wspomnieć, że poczucie „ciasnoty” obuwia nie jest związane wyłącznie z zastojem krwi żylnej. Wskutek działania progesteronu dochodzi do „rozluźnienia” więzadeł nie tylko w miednicy. Rozluźniają się również wszędzie poza nią, a więc również w zakresie stóp. I nie jest niespodzianką, że konieczne będzie zakupienie obuwia o numer większego. Co więcej, powiększenie stopy (a więc i zmiana numeracji obuwia) może być trwałe. Tytułem wyjaśnienia – więzadła to błoniaste struktury łączące kości pomiędzy sobą, nadające szkieletowi sztywność. Ich zadaniem jest stabilizowanie stawów i wszelkich innych połączeń między kośćmi. Pod wpływem hormonów ciążowych (progesteronu) struktury te ulegają „uelastycznieniu”. Stają się bardziej podatne na rozciąganie, stąd pojawienie się opisywanych wcześniej zmian, jak i samej możliwości urodzenia dziecka.
Rozstępy
Drugą rzeczą, która zwraca uwagę, jest pojawienie się, u mniej więcej połowy kobiet w ciąży, rozstępów skórnych. Ich wystąpienie wynika z obecności tych samych czynników, co w przypadku powiększenia rozmiaru stopy. Pojawienia się rozstępów tak naprawdę nie można do końca przewidzieć. Wiele firm kosmetycznych produkuje preparaty „przeciw rozstępom” i namawia do ich stosowania już od początku ciąży. Nie są one oczywiście szkodliwe, zazwyczaj poprawiają nawilżenie skóry, ale wystąpienie rozstępów należy raczej do domeny „cech osobniczych” kobiety aniżeli działań kosmetycznych. Stosując te preparaty, nie wiemy, czy bez nich rozstępy pojawiłyby się; z kolei u części pacjentek stosujących te preparaty rozstępy i tak się pojawią.
Koniec dwudziestego drugiego tygodnia, gdyby coś się wydarzyło, stanowi również formalną granicę między poronieniem a porodem. W przypadku porodu na tym etapie szanse na przeżycie dziecka szacuje się na ok. 10%.
Dziecko osiąga długość niemal 28 cm i potrafi ważyć już nawet 430-440 gramów. Tak, tak, to prawie pół kilo! Wykształciły się już oczy, nie posiadają jednak jeszcze barwnika w tęczówce (kolorowej obwódce wokół źrenicy). Postępuje również wykształcanie pęcherzyków płucnych, dojrzewa trzustka. Z wyglądu dziecko przypomina miniaturę noworodka, niemniej jego skóra jest nadal pofałdowana, jakby pokryta zmarszczkami, gdyż dziecko nie wytworzyło jeszcze wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej – na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.