Człowiek z natury nie jest doskonały i to, że rodzi się z jakimiś wadami, jest zjawiskiem dość powszechnym. Wiele spośród nich można wyeliminować w prosty, a przy tym nieinwazyjny sposób. Czujni pod każdym względem rodzice, a także lekarze rodzinni powinni wyłapać w porę m.in. to, że dziecko ma wzmożone napięcie mięśniowe. Jak w ogóle powinno mu się przeciwdziałać?
Świeżo upieczeni rodzice na wieść, że dziecku dolega coś podobnego, często wpadają w panikę. Nie powinni jednak aż tak emocjonalnie reagować, ponieważ problemy tego rodzaju można zażegnać w zasadzie w dość prosty sposób. Nowoczesna, poparta wynikami badań naukowych i wiedzą medyczną fizjoterapia, niemal na pewno przywróci odpowiednią sprawność dziecku.
Problem znany nam na wylot
Rozwój medycyny sprawił, że dziś wybrane przypadki możemy już nazwać nie tyle skomplikowanymi, ile raczej rutynowymi. To z pewnością dobra wiadomość dla rodziców, którzy słysząc, że z pozornie zdrowym dzieckiem jest coś nie tak, mogą nieco odetchnąć z ulgą. Powinni w tym momencie wykazać się odpowiednim stopniem zaangażowania.
Wzmożone napięcie mięśniowe określane jest też jako asymetria ułożeniowa niemowląt. O tym, w czym ono się przejawia i jakie objawy mogą wskazywać, że dolega akurat naszemu dziecku, możemy przeczytać przykładowo tutaj:
https://fizjomed.pro/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat/.
O ile w pierwszych trzech miesiącach życia rzeczona asymetria jest fizjologiczna i nie ma podstaw do tego, by podejmować jakiekolwiek działania, to na późniejszym etapie rozwoju dziecka nie można pozostać biernym, kiedy maluch wciąż boryka się z różnymi problemami takimi jak np.: problem z utrzymaniem głowy i tułowia w linii symetrii, czy leżenie w kształcie litery „C”. Wówczas konieczne jest udanie się do specjalisty.
Rehabilitacja lekiem na całe zło
Nie operacje, ani też żadne cudowne metody sprawią, że wzmożone napięcie mięśniowe u naszego dziecka ustąpi. Mając postawioną diagnozę, powinniśmy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego, który najpierw przeprowadzi stosowny wywiad, a następnie przejdzie do działania, tworząc przy tym plan ćwiczeń.
Umiejętnie prowadzona rehabilitacja niemowląt pozwala dostrzec pierwsze efekty ciężkiej pracy już po niedługim czasie. Pamiętajmy jednak, że organizmy dzieci też się różnią i niekiedy trzeba poczekać odrobinę dłużej, by osiągnąć zakładane wcześniej rezultaty. Odpowiednio poinstruowani przez fizjoterapeutę rodzice mogą także ćwiczyć z dzieckiem w domu pomiędzy kolejnymi wizytami.
Nie bez znaczenia jest też to, gdzie faktycznie udajemy się na rehabilitację. Choć ośrodków wykonujących zabiegi z tego zakresu przybyło w ostatnim czasie dużo, udajmy się do najlepszego w okolicy, a jeśli nawet trzeba – dojeżdżajmy dalej, by mieć pewność, że w danym miejscu rehabilitanci właściwie obchodzą się z naszym dzieckiem.
W porę podjęte działania pozwolą uniknąć wielu problemów w przyszłości. Rodzice muszą od momentu narodzin obserwować w szczególny sposób maleństwo, by w razie czego dostrzec nieprawidłowości. W przypadku zauważenia charakterystycznych objawów towarzyszących wzmożonemu napięciu mięśniowemu należy czym prędzej zgłosić to lekarzowi rodzinnemu, a następnie udać się na stosowną rehabilitację.
[…] i wczesna stymulacja pozwala na wykorzystanie potencjału dziecka i stworzenie mu podstaw do optymalnego funkcjonowania […]
[…] nie powinno się praktykować. Formą leczenia napięcia mięśniowego i wad ułożeniowych jest rehabilitacja. Z tym jednak też trzeba być ostrożnym, bo jest ona stosowana zbyt często. Powinna być […]