Wielu rodzinom Dom pomocy społecznej czy też Dom opieki wydaje się ostatecznością. Nadwyrężają własne siły, zdrowie (fizyczne i psychiczne), a także relacje rodzinne, broniąc się przed tym rozwiązaniem. Tymczasem prawda jest taka, że bardzo ciężko jest samodzielnie zapewnić całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym i starszym z różnymi dysfunkcjami. Opowiemy o tym, kiedy warto umieścić seniora w domu opieki.

Dom opieki – Bielsko
Jeśli interesuje cię dom opieki bielsko, to koniecznie zwróć uwagę na Domy Pomocy Społecznej, prowadzone przez Fundację Klimczok. Fundacja ta ma pod swoimi skrzydłami profesjonalne placówki dla osób przewlekle somatycznie chorych, które wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji. Dom pomocy społecznej to odpowiednie miejsce również dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, a także tych w podeszłym wieku z demencją, Alzheimerem czy innymi schorzeniami wieku starczego.
Bielsko-Biała to miasto na prawach powiatu, w którym znajdziesz opiekę dla członka swojej rodziny. Wcale nie trzeba szukać daleko, by znaleźć osobom starszym komfortowe miejsce do życia. Dom opieki to placówka dla kobiet i mężczyzn, dysponująca pokojami 1-, 2-, czy wieloosobowymi, ale także pokojami małżeńskimi. Dostępna jest również sala telewizyjna, ogólnodostępna, rehabilitacyjna, jadalnia. Słowem: wszystko, co jest niezbędne do komfortowego życia.
Dom pomocy społecznej – kiedy warto umieścić w nim seniora?
Przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do czynienia z seniorem przewlekle chorym. Jest to dostateczna przesłanka, przemawiająca za tym, aby zapewnić takiej osobie właściwą opiekę. Mimo najszczerszych chęci samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego zrobić.
W tym celu trzeba byłoby zrezygnować z aktywności zawodowej i pozostawać w domu z seniorem przez cały czas. Na dłuższą metę jest to sytuacja destrukcyjna. Ponadto większość z nas nie posiada stosownego wykształcenia ani też umiejętności, które pozwoliłyby we właściwy sposób zadbać o osobę starszą. Dla osób przewlekle chorych dom opieki jest najlepszym rozwiązaniem.
To dobra opcja również dla tych osób starszych, które nie powinny mieszkać samodzielnie – ze względu na trudności w codziennym funkcjonowaniu. Rodzice lub dziadkowie w podeszłym wieku bardzo często nie chcą obciążać opieką swoich bliskich. Tym samym nie chcą się do nich przeprowadzać, a problemy z codziennym funkcjonowaniem narastają. To dobry moment, by porozmawiać z bliską osobą na temat przeprowadzki do domu opieki.
Wbrew obiegowej opinii – seniorzy nie są tam samotni. Wprost przeciwnie – mogą uczęszczać na terapię zajęciową, zawiązywać relacje i przyjaźnie, mają zapewnioną rozrywkę, dostęp do telewizji, a na terenie ośrodków organizowane są rozmaite wydarzenia. Ponadto osobę starszą można (a nawet trzeba) oczywiście odwiedzać w jej nowym miejscu zamieszkania.
Domy pomocy społecznej – jak działają i w jaki sposób umieścić tam osobę starszą?
Na początek warto skontaktować się z wybranym domem opieki telefonicznie, by umówić się na spotkanie. Dobrze jest przygotować sobie listę pytań (nawet na kartce). Personel chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości, a z dyrekcją warto porozmawiać o oczekiwaniach i sposobie działania domu opieki.
Podczas spotkania pracownik Domu opieki przekazuje wszelkie informacje oraz dokumenty, takie jak:
- zaświadczenie o stanie zdrowia
- lista przyjmowanych leków
- Formularz Zgłoszeniowy Mieszkańca
Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów zostaje ustalony termin zamieszkania seniora w domu opieki. Opiekunowie osoby starszej dostają także listę, która pomoże seniorowi przygotować się do przeprowadzki. Trzeba ze sobą zabrać między innymi:
- kopie dokumentacji medycznej
- dowód osobisty
- ubrania
- rzeczy osobistego użytku
- leki
- środki higieniczne