Wózek należy wybrać nie tylko pod kątem wygody dziecka, ale również swojej własnej. Dlatego przy zakupie należy zastanowić się, jaki prowadzimy tryb życia, i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy często wybieramy się za miasto – do lasu, w góry, a może wolimy spacery po miejskich alejkach?
Czy mieszkamy w bloku bez windy, a może na wsi wśród nierównych ścieżek?
W jaki sposób będziemy podróżować – autem dużym, małym czy środkami komunikacji publicznej?
A może jesteśmy rodzicami aktywnymi, uprawiającymi sport?
Pierwszy pojazd – wózek z gondolą
Pierwszy wózek w życiu naszego malucha to wózek głęboki, wyposażony w tzw. gondolę. Posłuży nam do ok. 6-8 miesiąca życia. Gondola powinna być dość duża. Często zdarza się, że niemowlę tak szybko rośnie, że po kilku miesiącach już się w niej nie mieści, a jest jeszcze za małe na wózek spacerowy. Większa gondola przyda się także zimą, wtedy ciepło ubrane dziecko, często też w śpiworku, bez problemu zmieści się do naszego wózka. Przy wyborze gondoli dobrze zwrócić uwagę na budkę – czy jest ona wystarczająco głęboka, czy ochroni niemowlę przed słońcem, wiatrem i chłodem. Większość gondoli posiada także regulowane dno, dzięki czemu dziecko nieumiejące jeszcze siedzieć będzie mogło obserwować świat.
Przesiadka do spacerówki
Kiedy dziecko zaczyna siadać, wózek głęboki zmieniany jest na spacerówkę. Do wyboru mamy spacerówkę dużą lub małą, tzw. parasolkę. Spacerówka duża jest zazwyczaj elementem wózka wielofunkcyjnego i – jak sama nazwa wskazuje – jest duża i wygodna. Dobrze jest, aby spacerówka była wpinana w stelaż w obie strony, tzn. aby dziecko mogło siedzieć przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Zwróćmy uwagę, aby siedzisko spacerówki było odpowiednio usztywnione, wzmocnione oraz aby posiadało 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Pasy powinny posiadać zapięcie, które uniemożliwia dziecku samodzielne ich odpięcie. Oparcie powinno być rozkładane do pozycji leżącej. Nie może zabraknąć też podpórki pod nóżki, która podnosi komfort jazdy.
Wózki wielofunkcyjne mają zwykle w zestawie także fotelik samochodowy. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu foteliki nie najlepiej wypadają w testach zderzeniowych. Lepszym rozwiązaniem jest zakup wózka 2w1, a następnie dokupienie fotelika.
Dla starszych dzieci, które częściej korzystają już ze swoich nóżek, polecam zakup „parasolki”. Są to wózki lekkie, szybko i łatwo się składają i nie zajmują dużo miejsca. Ale nasza wygoda nie jest najważniejsze, parasolka musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort dziecku: konieczna jest głęboka budka, podnóżek, wygodne siedzisko i oczywiście 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.
Dobry wózek czy wózek idealny
Obicie wózka powinno być wykonane z materiału chroniącego przed deszczem i chłodem. Warto zwrócić uwagę, czy można je zdjąć i wyprać.
Waga wózka będzie mieć znaczenie podczas pakowania go do samochodu czy tramwaju, a przede wszystkim – podczas wciągania wózka po schodach, jeśli mieszkamy w bloku. Należy pamiętać, że podczas spacerów dojdą jeszcze dodatkowe kilogramy w postaci dziecka, torby z akcesoriami czy też zakupów. Najlżejsze i najbardziej wytrzymałe są wózki z aluminiowym stelażem.
Zwróćmy uwagę na wygodę obsługi. Wybierzmy taki model, który bez problemu będziemy mogli samodzielnie złożyć i rozłożyć. Jeśli czynność ta już w sklepie sprawia nam trudności, zrezygnujmy z zakupu.
Przed nabyciem wózka warto sprawdzić, czy dany model mieści się do naszego samochodu. Najwięcej problemów sprawiają wózki głębokie ze stelażem krzyżakowym. Większość z nich nie mieści się do aut małego typu. Często nawet w większych samochodach konieczne jest złożenie tylnych siedzeń. Takiego problemu z pakowaniem nie ma w przypadku modeli ze stelażem teleskopowym. Po złożeniu mieszczą się do większości aut, często nawet nie trzeba zdejmować kół.
Wózek powinien posiadać regulowaną rączkę, dzięki czemu będziemy mogli dopasować ją do swojego wzrostu. Sprawdźmy jakość hamulców oraz czy wózek wyposażony jest w zawieszony na dole stelaża kosz. Nie polecam koszy materiałowych, są one dość nietrwałe. Dobrze, aby wózek w komplecie posiadał specjalny adapter, który umożliwia wpinanie w stelaż fotelika samochodowego.
Unikajmy dodatkowych gadżetów: hamulec w rączce czy też guzik automatycznie rozkładający wózek dość szybko mogą się zepsuć, a tak naprawdę są zbędne. Wybierając wózek, sprawdźmy, co znajduje się w jego wyposażeniu podstawowym. Czy posiada folię przeciwdeszczową, moskitierę, parasolkę przeciwsłoneczną, wszelkie ocieplacze czy torbę na drobiazgi dla mamy?
Koła – pompowane czy piankowe?
Ważnym punktem, któremu warto przyjrzeć się nieco dłużej, są koła. Zapewniają komfort jazdy dziecku i swobodę prowadzenia wózka rodzicom. Do wyboru mamy koła pompowane – ich ogromną zaletą jest to, że nadają się do jazdy po każdym podłożu. Świetnie radzą sobie ze śniegiem, piaskiem i nierównym terenem. Bardzo dobrze amortyzują drgania. Zabezpieczają dziecko przed wstrząsami i zapewniają płynność jazdy. Niestety wadą ich jest dość duży ciężar oraz możliwość przebicia – w takim przypadku konieczna jest wymiana koła.
Koła piankowe są lekkie, ale nie zapewniają dodatkowej amortyzacji. Na plus – nie ulegają przebiciu.
Wybrać możemy koła małe, jednakże sprawdzają się one wyłącznie na równym terenie. Są niepraktyczne w zimie, na przedwiośniu i jesienią, kiedy pogoda jest bardzo zmienna. Duże koła łatwo pokonują wszelkie nierówności. Ich mankamentem jest wielkość, trudno się je pakuje do samochodu, jednak w większości modeli można je zdjąć.
Przy wyborze wózka dobrze jest także zwrócić uwagę na skrętność kół, decydującą o łatwości w manewrowaniu wózkiem. Większość modeli posiada również możliwość blokowania kół w czasie jazdy – funkcja przydatna podczas prowadzenia wózka po nierównym terenie.
Wózki dla aktywnego rodzica
Na rynku dostępne są także wózki trójkołowe. Są one przede wszystkim bardziej zwrotne, lżejsze i zajmują mniej miejsca niż czterokołowe. Wiele osób uprawiających sport wybiera właśnie trójkołowce, jednak dla osób aktywnych sportowo polecałabym przeznaczone do tego specjalne modele wózków, ponieważ duża wadą zwykłych trójkołowców jest brak stabilności. Jeśli już decydujemy się na wybór wózka trójkołowego, dobrym rozwiązaniem będzie model z podwójnym kołem z przodu.
Zawieszenie wózka
Dobrze wybrane koła amortyzują drgania podczas jazdy. Jednak same koła nie wystarczą. Wózek powinien posiadać odpowiednie zawieszenie. Do wyboru mamy skórzane paski, wahacze lub sprężyny. Sporo modeli posiada sztywną konstrukcję, przez co wszelkie wstrząsy amortyzowane są wyłącznie przez koła, a jazda staje się dość nieprzyjemna dla dziecka.
Skórzane paski są bardzo wygodne, doskonale wyłapują wszelkie drgania podczas spacerów, umożliwiają też bujanie wózkiem na boki, co nie jest możliwe w przypadku amortyzatorów sprężynowych. Jedyną wadą pasków jest ich nadmierne naciąganie się. Wahacze również świetnie amortyzują wstrząsy. Umożliwiają także płynne bujanie wózkiem w górę i w dół, jednak nie pozwalają na bujanie na boki. Najmodniejsze, ale i najdroższe, są wózki na sprężynach. Wiele modeli posiada stopień regulacji amortyzacji w zależności od rodzaju podłoża. Jest to bardzo praktyczne, ale z doświadczenia wiem, że sporo osób i tak korzysta jedynie z jednego ustawienia. Warto się zatem zastanowić, czy jest sens przepłacać za tego rodzaju funkcję.
Dobry wózek ma atesty
W Polsce wszystkie wózki, które zostały dopuszczone do sprzedaży, wykonane są z takich materiałów i w taki sposób, że spełniają standardy zgodne z europejską normą: PN-EN 1888:2012. Wózek powinien posiadać także atest Polskiego Zakładu Higieny. Jest to trójkąt z umieszczoną w środku literą B – świadczy o tym, że wózek jest w pełni bezpieczny dla dziecka.
Cena ma znaczenie?
Podczas zakupu wózka odradzam nadmierną oszczędność. Dobry wózek to podstawa. Zapewnia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli w niedługim czasie planujemy kolejne dziecko, świetnym rozwiązaniem może być wózek rodzinny, do którego zmieścimy dwie nasze pociechy. Wózek taki dość często posiada także podnóżek – tj. miejsce stojące dla starszego dziecka. Co więcej, tego typu wózek wcale nie musi być droższy, ani cięższy.
Rodzicu, pamiętaj!
Na koniec kilka zasad bezpiecznego podróżowania dziecka w wózku. Pamiętajmy, aby:
– nigdy nie zostawiać dziecka w wózku bez opieki; nie zostawiajmy dziecka przed sklepem, jeśli mamy problem z wjechaniem do sklepu, poprośmy kogoś o pomoc;
– dziecko siedzące w wózku zawsze powinno być zapięte pasami;
– zawsze podczas postoju blokować wózek hamulcem;
– niemowlę jeżdżące w gondoli zawsze powinno być zwrócone do nas przodem, abyśmy łatwo, w każdej chwili mogli skontrolować jego bezpieczeństwo;
– nie wieszać dodatkowych toreb ani bagaży na rączce wózka, może to spowodować przewrócenie wózka wraz z dzieckiem; zawsze korzystajmy tylko z toreb i koszyków dołączonych do wózka;
– dbać o stan techniczny wózka – regularnie sprawdzać hamulce, stan kół i stelaża, wymieniać zużyte elementy.
Nie polecam zakupu wózka przez internet bez uprzedniego obejrzenia go w sklepie. Przed nabyciem powinniśmy go przetestować i sprawdzić, czy w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom.
Sprawdź wózki dziecięce na Vexpi!