Przeżywanie emocji to trudne doświadczenie dla dorosłych, a co mówić o dzieciach, które jeszcze nie do końca rozumieją cały ten niesamowity świat. O ile emocje, określane jako pozytywne, przeżywane są w sposób przyjemny i chciałoby się, żeby ten stan trwał nieskończenie długo. O tyle emocje, określane jako negatywne, dostarczają nam bardzo nieprzyjemnych doznań. Warto wspierać dzieci już od najmłodszych lat w rozpoznawaniu i doświadczaniu swoich uczuć. W ich nazywaniu i radzeniu sobie z nimi. Dzięki temu nasze maleństwo przejdzie przez życie ze znacznie większą świadomością siebie i większą umiejętnością samokontroli – nie myląc jej z tłamszeniem doświadczanych emocji.
Pomoże w tym książka „Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości”. To fantastyczny zbiór dwunastu opowiadań, które dotyczą różnych, często bardzo trudnych doświadczeń, z którymi styka się małe dziecko. Historyjki w sposób prosty, ale jednocześnie bardzo głęboki i mocny pomagają dzieciom, w bezpieczny sposób spotkać się ze swoimi emocjami. Pomagają je zrozumieć i poradzić sobie z nimi.
Poruszane są takie tematy jak: radość, złość, wstyd, duma, nadzieja, miłość czy satysfakcja z cudzego nieszczęścia.
Każda historyjka wyjaśnia, skąd biorą się w nas różnorodne doświadczenia i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Są ciekawe, interesujące i inspirujące. Dzieciom, które potrafią już samodzielnie czytać, można je polecić do przeczytania, np. przed snem. My jednak zachęcamy, by zapoznawanie się z tymi historyjkami przebiegało wspólnie – rodzice i dzieci razem.
Niektóre historyjki mogą być dla dziecka zbyt trudne do zrozumienia i ogarnięcia. Dziecko może mieć kłopot z wyciągnięciem odpowiednich wniosków i zrozumieniem, o co w tej opowieści chodziło. Jeżeli się skupi na opowieści, to z pewnością odczuje jednak pewne emocje. Właśnie dlatego rodzice powinni w tym towarzyszyć. Takie podejście sprawi, że historyjkę można od razu omówić. Można ją wykorzystać, jako podłoże do dyskusji. Zastanówmy się, dlaczego mała czarownica czuła się tak, a nie inaczej. Skąd wzięła się złość u bohaterów, a skąd wzięła się w nich radość.
Jednocześnie, poza zrozumieniem źródeł, można pomóc dziecku w uświadomieniu sobie, co z tymi uczuciami zrobić. Jak się z nimi obchodzić i co będzie najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji.
Opowieści są ciekawe i proste, więc dzieciom będzie łatwo je zrozumieć. Odkrycie ich drugiego dna i wykorzystanie na rzecz wzrastania pociechy – to rola rodziców.
Dla nas ta książka, to świetny pomocnik w codziennym mierzeniu się z różnymi doświadczeniami. Właśnie dlatego zachęcamy innych rodziców, by również po nią sięgnęli.