Wiele kobiet ma również ciemną linię wzdłuż brzucha (nazywa się ona linea nigra) i rozstępy, które są małymi bliznami spowodowanymi nadmiernym rozciąganiem skóry. Kobiety, które miały cesarskie cięcie, zmagają się również z blizną pooperacyjną.
Pierwsze kilka dni po porodzie
Ciało – szczególnie brzuch – potrzebuje czasu, aby zupełnie dojść do siebie po ciąży. Wyobraź sobie, że twój brzuch to balon, powoli nadmuchiwany, kiedy rośnie twoje dziecko. Poród nie przebija balonu; powoli zaczyna uchodzić z niego powietrze. Od momentu narodzin twojego dziecka, zmiany hormonalne powodują obkurczanie macicy, zmniejszając ją do stanu przed ciążą. Trwa to od sześciu do ośmiu tygodni. Dodatkowy tłuszcz zaczyna się spalać (zwłaszcza, jeśli karmisz i ćwiczysz), ale efekty zauważalne są co najmniej po kilku tygodniach.
Jednak rozstępy i linea nigra pozostają dłużej. Dobrą wiadomością jest to, że rozstępy zazwyczaj stają się mniej zauważalne 6-12 miesięcy po porodzie. Pigmentacja znika i stają się one jaśniejsze niż skóra wokół (kolor zależy od koloru skóry), ale ich struktura pozostaje taka sama. Ciemny kolor linea nigra powinien stopniowo zniknąć w przeciągu roku, ale niekiedy nie znika zupełnie.
Po jakim czasie mój brzuch będzie normalnie wyglądał?
Wszyscy słyszeliśmy historie świeżo upieczonych mam, których brzuchy są twarde i płaskie zaraz po porodzie. Zdarza się to rzadko. U większości kobiet pozbycie się „worka” po ciąży trwa miesiącami, a czasem nie znika on całkowicie. Kluczem jest cierpliwość. Brzuch potrzebował dziewięciu miesięcy na rozciągnięcie się, aby mogło w nim zamieszkać dziecko, więc logiczne jest, że co najmniej tyle samo zajmie jego skurczenie się do stanu sprzed ciąży.
Prędkość i stopień tej przemiany zależy głównie od twojej normalnej budowy, ile przytyłaś podczas ciąży, jak aktywna jesteś i od twoich genów. Jest bardziej prawdopodobne, że kobiety, które przytyły mniej niż 22 kg i regularnie ćwiczyły podczas ciąży, które karmią piersią i które mają tylko jedno dziecko, szybko schudną. Jeśli nie karmisz piersią, musisz uważać, ile jesz, jeśli chcesz schudnąć. Potrzebujesz mniej kalorii niż wtedy, kiedy byłaś w ciąży.
Co mam zrobić, żeby brzuszek wyglądał lepiej?
Karmienie pomaga, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie. Kobiety karmiące piersią spalają dodatkowe kalorie podczas wytwarzania mleka, więc zazwyczaj szybciej pozbywają się ciążowych kilogramów niż kobiety niekarmiące. Karmienie również wyzwala skurcze, które pomagają obkurczać się macicy, co jest ćwiczeniem dla całego ciała.
Jednak wiele karmiących mam mówi, że ma problem ze zrzuceniem ostatnich 2 – 4,5 kg. Niektórzy eksperci przypuszczają, że ciało zachowuje te dodatkowe zasoby tłuszczu, aby wspomóc wytwarzanie mleka. Nauka nie potwierdziła jeszcze tego definitywnie.
Pomagają również ćwiczenia. Spacer koło bloku, czy zajęcia jogi po porodzie – aktywność fizyczna pozwala ujędrnić mięśnie brzucha i spalić kalorie. Intensywne ćwiczenia, w tym aerobik i ćwiczenia na brzuch mogą zdziałać cuda. (Jednak zanim rozpoczniesz ćwiczenia, upewnij się, że twoje ciało jest na to gotowe).
Niektóre krągłości po dziecku wymagają włożenia więcej wysiłku. U niektórych kobiet, lewa i prawa strona mięśnia, który pokrywa przednią część brzucha, może się rozdzielić- schorzenie to nazywa się diastasis recti. Jest to bardziej prawdopodobne, gdy byłaś w ciąży więcej niż raz. Nie jest to bolesne, a często jedynymi objawami tej przypadłości jest dodatkowa skóra i miękka tkanka w przedniej ścianie brzucha. W późniejszych miesiącach górna część macicy może wystawać ze ściany brzucha. Lekarz powie ci, czy masz tę chorobę i zaproponuje ćwiczenia w celu pozbycia się tego po porodzie.
Czy mogę pójść na dietę?
Jeśli dużo przytyłaś podczas ciąży, utrata kilku kilogramów pomoże zmniejszyć ci brzuszek. Dieta niskokaloryczna pomoże stracić wagę, ale najpierw daj czas naturze i czasowi. Zanim zaczniesz zmniejszać liczbę kalorii, poczekaj przynajmniej 6 tygodni, a najlepiej kilka miesięcy, szczególnie jeśli karmisz piersią.
Aby utrzymać zdrową wagę, kobiety potrzebują 1600 do 2400 kalorii dziennie. Aby stracić przynajmniej 4,5 kg miesięcznie, jedz 500 kalorii dziennie mniej albo zmniejsz ilość zjadanej żywności lub zwiększ aktywność fizyczną. Utrata więcej niż 4,5 kg miesięcznie sprawi, że będziesz się czuła zmęczona i wpłynie negatywnie na twój nastrój. Nie stosuj ostrej diety – szybka utrata wagi wpłynie na twoją zdolność karmienia. Ekstremalne diety przestawiają ciało na moduł głodowania, a stres i zmęczenie zmniejsza ilość mleka, które wytwarzasz. Również jeśli twoja dieta jest restrykcyjna, nie będziesz zjadać pokarmów bogatych w składniki odżywcze, co oznacza, że twoje dziecko może nie dostawać całego tłuszczu i witamin, których potrzebuje z mleka z piersi.
Źródło:
www.babycenter.com