Badań przeprowadzone przez dr Alison Thorburn z Wydziału Immunologii Monash University w Australii dają, że ciekawe wyniki. Dieta bogata w błonnik powoduje zmianę bakterii jelitowych matki podczas ciąży. To prowadzi do wytworzenia substancji przeciwzapalnych, które hamują aktywność genów astmy u przyszłego potomka.
Podczas badania u myszy w trzecim miesiącu ciąży zastosowano jedną z trzech diet. Były to:wysokobłonnikowa, o średniej zawartości błonnika i niskiej zawartości błonnika. Kiedy młode tych zwierząt było już dorosłe, wystawiono je na działanie roztoczy kurzu domowego wywołującego astmę u ludzi. Naukowcy zauważyli, że u myszy, u których matek podczas ciąży była stosowana dieta bogata w błonnik, nie pojawiały się symptomy przypominające astmę. Natomiast u myszy, których matki miały dietę ubogą w błonnik – tak. Metabolity (produkty przemiany materii) wytworzone podczas trawienia błonnika zahamowały geny kojarzone z astmą.
Dieta bogata w błonnik – to działa
Wyniki dalszych badań ujawniły, że u myszy w ciąży, którym podawano pokarm bogaty w błonnik, pojawiły się zmiany w bakteriach jelitowych; posiadały one szczególne mikroby, które wytwarzały przeciwzapalne metabolity podczas trawienia błonnika. Te metabolity okrążały krwiobieg i przemieszczały się z macicy do płodu, hamując geny Foxp3 powiązane z rozwojem astmy.
Naukowcy chcieli sprawdzić, czy w przypadku ludzi będzie tak samo. Przeanalizowali więc próbki krwi i dietę 40 kobiet w ciąży. Zestawiono dane dotyczące chorób układu oddechowego dzieci w pierwszym roku życia. U kobiet, które spożywały pokarmy bogate w błonnik podczas ciąży, stwierdzono metabolity przeciwzapalne we krwi. Dzieci tych kobiet dwa razy rzadziej zapadały na choroby układu oddechowego.
Zespół badaczy twierdzi, że ich odkrycie może być odpowiedzią na ważne pytanie. Dlaczego u dzieci, które dorastają na wsi istnieje mniejsze ryzyko zachorowania na astmę.
W naszym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć owoców, warzyw i produktów zbożowych. Najlepszym źródłem błonnika pokarmowego są: kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż brązowy, pieczywo żytnie, mieszane z dodatkiem ziaren oraz pieczywo pszenne z mąki graham, płatki zbożowe pszenne i żytnie, otręby.
Źródło:
www.medicalnewstoday.com