Podstawowym zadaniem ginekologa-położnika jest opieka lekarska nad kobietą, profilaktyka, wykonywanie badań przesiewowych, leczenie chorób kobiecych narządów płciowych i schorzeń związanych z płodnością. Ginekolog-położnik sprawuje szczególna opiekę nad kobietami w okresie ciąży, ocenia stan zdrowia matki i dziecka, w razie potrzeby zleca dodatkowe badania, leczy choroby towarzyszące ciąży i prowadzi działania prewencyjne w przypadku nieprawidłowego przebiegu porodu a w razie potrzeby wykonuje konieczne operacyjne zabiegi chirurgiczne. Jest lekarzem specjalistą dokładnie znającym fizjologię kobiety i płodu oraz wszelkie możliwe patologie i komplikacje, które mogą mieć wystąpić ciąży i porodu. Nadrzędnym celem lekarza ginekologa-położnika jest bezpieczne, możliwie bezstresowe przeprowadzenie przyszłej matki przez trudny dla niej okres ciąży i zapewnienie bezpiecznego przyjścia na świat dziecka.

Kiedy kobieta powinna zaplanować wizytę u ginekologa-położnika?
Ginekolog zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń żeńskiego układu płciowego. Dba o zdrowie każdej kobiety niezależnie od jej wieku. Doradza metody antykoncepcji i wykonuje badania cytologiczne, dlatego jeśli brak innych wskazań zaleca się wizytę u ginekologa przed rozpoczęciem współżycia płciowego a następnie regularne wizyty kontrolne. Do ginekologa należy się udać gdy: miesiączki są zbyt wczesne, bolesne lub obfite, nieregularne, pojawiają się plamienia acykliczne lub podczas i po stosunku, odczuwamy suchość w pochwie i ból w czasie stosunku, pojawiają się trudności z utrzymaniem moczu, odczuwamy bóle podbrzusza, bóle piersi, zauważymy zmiany w obrębie sromu i krocza, chcemy podjąć antykoncepcje hormonalną i gdy zauważymy skutki uboczne tej antykoncepcji, podejrzewamy ciążę lub mamy problemy z zajściem w ciążę, pojawiły się objawy menopauzy. W trosce o własne zdrowie po rozpoczęciu współżycia płciowego każda kobieta powinna regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza wykonywać badanie cytologiczne u prowadzącego ginekologa.
Jakie badania wykonuje ginekolog-położnik?
Zalecana jest coroczna kontrola ginekologiczna. Wywiad lekarski dotyczy terminów miesiączki i stosowanej antykoncepcji. Badanie odbywa się w gabiCzym zajmuje się ginekolog-położnik? Kiedy należy się do niego udać?necie na fotelu ginekologicznym i najczęściej łączy się z pobraniem materiału do cytologii. W czasie wizyty lekarz może wykonać USG dopochwowe, w czasie ciąży USG brzucha. Ponadto ginekolog może wykonać badanie dwuręczne sprawdzające rozmiary i ruchomość macicy i przydatków, badanie per rectum przez odbyt i kolposkopie, oraz wykonywane na każdej wizycie badanie wykrywające zmiany w piersiach. Jako badania dodatkowe może zlecić badania krwi, wymaz czystości pochwy, mammografię, USG brzucha lub piersi, urografię cystoskopie, badanie urodynamiczne a w razie konieczności, tomografię komputerową, lub rezonans magnetyczny.
Gdzie uzyskać pomoc ginekologa- położnika?
Ginekolog pomaga pacjentce przygotować się do zajścia w ciążę i do porodu, opiekuje się w czasie połogu. W razie konieczności wdraża odpowiednie leczenie. Doradza w zakresie antykoncepcji. Warto wybrać lekarza praktykującego w dobrym gabinecie ginekologicznym – na przykład w centrach medycznych należących do Grupy Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/ginekologia-i-poloznictwo/krakow