Karmienie piersią to zdecydowanie najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia noworodków. Niestety, jego początki bywają bardzo trudne. Problemy z laktacją dotykają wielu młodych matek, na różnych etapach karmienia. Jeśli borykasz się z podobnymi trudnościami, dowiedz się, z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić.
Przyczyny kłopotów z laktacją
Problemy z karmieniem piersią mogą mieć różne podłoże, dlatego wymagają konsultacji z pediatrą lub wykwalifikowaną położną laktacyjną. Do najczęstszych, niewywołanych chorobą przyczyn należą:
- Niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi
- Zbyt rzadkie karmienie
- Podawanie dziecku smoczka i dokarmianie mlekiem modyfikowanym
- Zastoje pokarmu lub zatkane kanaliki mleczne, które mogą utrudniać wypływanie mleka, a tym samym zniechęcać niemowlę do ssania
- Skoki rozwojowe, zdarzające się na późniejszym etapie karmienia – najczęściej ok. 6 i 9 miesiąca życia dziecka – potrzeby dziecka bardzo intensywnie się wtedy zmieniają, dlatego skład mleka również ulega zmianie, co wiąże się z chwilowym zmniejszeniem jego produkcji
Jak radzić sobie z problemami z laktacją?
Produkcja mleka w organizmie kobiety rozpoczyna się już w czasie ciąży. Po porodzie zostaje ona znacznie zwiększona, by zaspokoić potrzeby noworodka. Często jednak zdarza się, że na początku mleka jest bardzo mało, a kobiety martwią się, że dziecko się nie najada. Nie jest to jednak prawdą. W pierwszych dniach życia noworodek je bardzo niewiele, a częste przystawianie do piersi wzmaga wytwarzanie prolaktyny oraz oksytocyny, które błyskawicznie rozkręcają laktację. Aby szybko poradzić sobie z trudnościami, należy:
- Często przystawiać dziecko do piersi, nawet jeśli mleka jest niewiele
- Dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz stosować właściwie zbilansowaną, zdrową dietę
- Ograniczać czynniki stresogenne, zadbać o spokojną atmosferę podczas karmienia
- Jeśli nie jest to konieczne, nie podawać dziecku smoczka, ani nie dokarmiać go mlekiem modyfikowanym
- Karmić niemowlę również w nocy – to wtedy organizm wytwarza największe ilości odpowiedzialnej za laktację prolaktyny
- Zadbać o właściwą technikę karmienia – najlepiej wypróbować kilka pozycji i wybrać tę, która jest najlepsza i najwygodniejsza zarówno dla mamy, jak i dla dziecka
Sprawdź również suplement dla mam karmiących Piùlatte plus: https://humana-baby.pl/produkt/piulatte-plus/.
Pomoc specjalisty
Podczas kryzysów laktacyjnych bardzo cenne bywają rady doświadczonych osób, takich jak położne. Warto zgłosić się do poradni, kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości lub kłopoty.
Aby zwiększyć laktację można również pić specjalnie skomponowane, ziołowe herbatki, które nie tylko zwiększają produkcję mleka, ale też nawadniają organizm kobiety. Zobacz herbatkię dla mam karmiących piersią: https://humana-baby.pl/produkt/humana-herbatka-dla-karmiacych-mam/.
Jeśli problemy z laktacją są duże lub często nawracają, warto skonsultować je z lekarzem pediatrą, który określi, czy nie są one wynikiem choroby, a niemowlę prawidłowo przybiera na wadze.
undefined