Pewnie masz też opracowany jeden z miliona systemów powiadamiania męża i rodziny. W komórce odświeżony numer taksówki i trochę gotówki – na wszelki wypadek.
W tym tygodniu zazwyczaj ma miejsce ostatnia wizyta u lekarza prowadzącego. Jej celem ma być określenie stopnia przygotowania szyjki macicy do porodu. Lekarz ustala stopień jej skrócenia i konsystencji. Ocenia się otwartość kanału szyjki macicy. Lekarz oczywiście będzie również słuchał tętna dziecka. Jest to okazja na zadanie lekarzowi ostatnich pytań dotyczących porodu lub zagadnień z nim związanych.
Jeśli poród nie rozpocznie się do terminu porodu (czyli ostatniego dnia tego tygodnia), lekarz zaleci monitorowanie dobrostanu dziecka. To badania kardiotokograficzne (KTG) oraz w zależności od potrzeb, również ultrasonograficzne (USG) w celu ustalenia, czy dziecko ma się dobrze.
Jeśli poród do tej chwili się nie odbył, nie ma obawy. Statystyka jednoznacznie wskazuje, że w terminie porodu odbywa się raptem 5% porodów. Ponad 90% porodów w ciąży donoszonej odbywa się w odstępie plus/minus dwóch tygodni w stosunku do spodziewanego terminu porodu. To czas między końcem 38. a końcem 42. tygodnia ciąży. Kwestii porodu po terminie poświęciliśmy następne dwie części kalendarza przebiegu ciąży.
Twoje dziecko waży o 200 gramów więcej niż przed tygodniem, statystycznie – 3400 gramów i mierzy ponad 50 cm.