Czarny bez to krzew osiągający wysokość nawet 10 metrów. Charakteryzuje się białymi lub kremowymi kwiatami oraz ciemnofioletowymi owocami o średnicy nawet 8 milimetrów. Bez znany jest już od starożytności. Obecnie jest krzewem szeroko występującym na polskich polach, w lasach czy obrzeżach dróg. Bez posiada wiele właściwości zdrowotnych, które zostały opisane w poniższym artykule.
Czarny bez – właściwości zdrowotne
Wyróżnić można dwie główne części czarnego bzu, które charakteryzują się właściwościami zdrowotnymi:
- owoce – zawierają witaminę A, B, C, wapń, żelazo, fosfor, garbniki i pektyny,
- kwiaty – są bogate w kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne, garbniki oraz olejki eteryczne.
Suszone kwiaty bzu posiadają właściwości wykrztuśne, napotne i przeciwgorączkowe, dzięki czemu są polecane podczas infekcji dróg oddechowych. Czarny bez jest także stosowany jako pomoc w leczeniu migren oraz bólu towarzyszącemu rwie kulszowej. Reguluje również pracę nerek oraz układu trawiennego. Czarny bez ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe. Najpowszechniej czarny bez znajduje jednak zastosowanie w stanach grypowych
Kwiaty i owoce czarnego bzu spotkać można w kilku różnych postaciach. Najbardziej znane z nich to:
- herbatki i zioła – herbatki z czarnego bzu są dobre nie tylko do picia, ale także do płukania gardła i sporządzania z nich inhalacji,
- kapsułki z witaminami – forma ta charakteryzuje się dużym stężeniem substancji czynnych,
- sok z czarnego bzu – najczęściej wybierana forma, którą dodaje się do herbaty lub pije po rozcieńczeniu z wodą,
- syrop z czarnego bzu, który można kupić na stronie olejznatury.pl – jest mocniej skondensowany niż sok, dawkuje go się zazwyczaj w ilości od 2 do 4 łyżek dziennie.
Czarny bez – zastosowanie w kosmetyce
Czarny bez to roślina, która poza zastosowaniem wewnętrznym, posiada również zastosowanie zewnętrzne. Na rynku znaleźć można wiele kosmetyków komercyjnych producentów, mających w swoim składzie czarny bez. Roślina ta nadaje się zarówno do cery dojrzałej, która skłonna jest do powstawania na jej powierzchni zmarszczek, jak i do młodej, trądzikowej cery o tłustym lub mieszanym charakterze. Czarny bez doskonale łagodzi podrażnienia, zwalcza stany zapalne, oczyszcza oraz pobudza ukrwienie naszej skóry.
Istnieje także możliwość stworzenia kosmetyków z czarnym bzem we własnym zakresie. Prostym przykładem jest woda z kwiatów czarnego bzu, działająca jak tonik. Do jej przygotowania wystarczy przegotowanie 400 gramów czarnego bzu, opłukanie ich, zalanie 1 litrem wody mineralnej, a następnie gotowanie na wolnym ogniu przez 3 minuty. Po ostygnięciu wystarczy odcedzić kwiaty, a pozostały płyn przelać do butelki i przechowywać w lodówce. Tonik taki stosować można nasączając wacik i przecierając nim twarz.
Czarny bez – przeciwwskazania
Czarny bez przed podaniem należy obowiązkowo poddać obróbce cieplnej. W przeciwnym wypadku może on zaszkodzić, ponieważ surowe owoce czarnego bzu zawierają sambunigrynę, charakteryzującą się trującymi właściwościami. Jest to niezwykle ważne, jeżeli chcemy we własnym zakresie przygotować sok lub syrop z czarnego bzu. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zająć się samodzielną produkcją tych dobrodziejstw, warto skorzystać z oferty sklepów sprzedających syropy z czarnego bzu.
Każdy preparat stworzony na bazie czarnego bzu jest natomiast bezpieczny dla kobiet ciężarnych oraz dzieci po drugim roku życia. Nie należy jednak przekraczać maksymalnych zalecanych porcji (150 ml dziennie w przypadku soku oraz 50 ml dziennie w przypadku syropu). Może to bowiem prowadzić do bólów brzucha i biegunki.