Siatka centylowa pokazuje, że Twoje dziecko jest niższe od swoich kolegów i nie przybiera na wadze? Winę za jego spowolniony rozwój może ponosić zła dieta, brak snu, stres albo celiakia, czyli trwająca przez całe życie nietolerancja glutenu.
Zdiagnozować chorobę pomogą proste i bezbolesne badania genetyczne. Potem wystarczy, że dziecko przejdzie na dietę bezglutenową. Dzięki niej szybko dogoni swoich rówieśników.
Przyczyny wolnego wzrostu wśród dzieci mogą być różne
Jeśli zauważyłaś, że Twój maluch odstaje wzrostem i wagą od innych dzieci w jego wieku, zastanów się, czy w jego diecie nie brakuje ważnych dla zdrowia witamin i minerałów. A może Twoje dziecko nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości snu lub jest zestresowane? Przyjrzyj się też jak spędza swój wolny czas. Czy lubi aktywność fizyczną, czy może woli godzinami przesiadywać przed ekranem telewizora? Pamiętaj, że wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój naszych pociech.
Celiakia – w jaki sposób choroba spowalnia rozwój dziecka
Powodem są niedobory pokarmowe, jakie powstają w jego organizmie na skutek złego wchłania składników odżywczych z pokarmu. Musisz bowiem wiedzieć, że jelito cienkie każdego człowieka pokrywają drobne wypustki (kosmki jelitowe), które przejmują składniki odżywcze z pokarmu. U osób chorujących na celiakię są one jednak uszkodzone na skutek działania zawartego w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa glutenu, a właściwie produkowanych przez organizm przeciwciał, które próbują z nim walczyć. Skąd taka reakcja? Chory po prostu nie toleruje glutenu.
Dziecko nie otrzymuje więc tyle składników odżywczych, ile jest mu potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. To nie wszystko. Towarzyszące chorobie wymioty, biegunki oraz brak apetytu, mogą powodować, że maluch będzie dodatkowo tracił na wadze. Pamiętaj też, że celiakia potrafi być chorobą bardzo przebiegłą. Nie każde spożycie glutenu musi zakończyć się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Poza tym, obok typowych objawów celiakii, mamy jeszcze cały wachlarz tych mniej specyficznych, takich jak zmiany nastroju, apatia, zanik szkliwa zębowego, czy właśnie spowolnienie wzrostu.
Jak najszybciej rozpoznać celiakię u dziecka?
Podstawowym badaniem wykonywanym w diagnostyce celiakii powinien być test DNA. Aby choroba wystąpiła trzeba mieć bowiem do niej predyspozycje genetyczne (brak predyspozycji oznacza 100% wykluczenie choroby). Celiakia dotyczy wyłącznie osób posiadających charakterystyczny układ genów – HLA DQ2 i HLA-DQ8. Na szczęście w Polsce mamy już testy genetyczne pozwalające je wykryć. Są całkowicie bezbolesne, dlatego zaleca się je właśnie małym pacjentom. Dopełnieniem całej diagnostyki są testy serologiczne, które wykonane razem z badaniami genetycznymi pozwalają potwierdzić chorobę (jeśli dodatkowo występują jeszcze objawy choroby). Dzięki temu maluch może uniknąć stresującej biopsji jelita cienkiego. A co, gdy choroba zostanie już zdiagnozowana u naszego dziecka?
Dieta bezglutenowa – skuteczny sposób na to, aby dziecko zaczęło rosnąć i przybierać na wadze
Dieta bezglutenowa jest tak naprawdę jednym lekarstwem na celiakię. Na szczęście przynosi bardzo dobre efekty. Polega na całkowitym wycofaniu glutenu z diety i musi towarzyszyć dziecku już do końca życia. Jest to jednak jedyny sposób na to, aby jelito odzyskało utracone kosmki i zaczęło znów wchłaniać potrzebne do wzrostu i rozwoju składniki pokarmowe. A u dzieci kosmki odbudowują się bardzo szybko. Będąc na diecie bezglutenowej nasza pociecha ma szansę w niedługim czasie nie tylko odrobić straty jeśli chodzi o wzrost czy wagę, ale też odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl, Zdjęcie: © choreograph/123rf.com