Twoje dziecko cierpi z powodu problemów z układem trawiennym? Może odpowiadać za nie celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Nieleczona celiakia powoduje m.in. problemy ze wzrostem i rozwojem, dlatego warto wykryć ją na wczesnym etapie, najlepiej wykonując proste badanie DNA.
Celiakia u dzieci przyjmuje najczęściej postać jawną
Pojawiają się więc głównie objawy ze strony układu pokarmowego. Maluch może skarżyć się m.in. na bóle brzucha, biegunki, wymioty, zaparcia, mdłości czy wzdęcia. Dzieci z celiakią często są też niższe od swoich rówieśników i rozwijają się wolniej. Charakterystyczny może być również ich wygląd: powiększony brzuch i opuszczone ramiona i pośladki. Przy celiakii mogą pojawiać się też afty w jamie ustnej, rozdrażnienie, smutek czy anemia.
Celiakia – objawy spowodowane są niedoborami
Trwała nietolerancja glutenu ma podłoże autoimmunologiczne. Co to oznacza? Organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, niszcząc własne tkanki – kosmki jelitowe. Odpowiadają one za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia i leków, dlatego ich degradacja powoduje niedobory i niedożywienie. Organizm dziecka nie może dobrze się rozwijać, pojawiają się też nieprzyjemne i niebezpieczne powikłania.Nieleczona celiakia może w przyszłości spowodować m.in. osteoporozę, depresję, padaczkę czy nowotwory.
Jak wykryć chorobę? Pomoże proste badanie DNA
Najlepiej to właśnie od niego rozpocząć diagnostykę, jeśli u dziecka obecne są niepokojące objawy. Dlaczego? Celiakia może pojawić się tylko u tych osób, które mają do niej predyspozycje genetyczne. Jeśli więc geny odpowiedzialne za chorobę nie występują, dziecko nie ma celiakii i nigdy na nią nie zachoruje. Warto również zdawać sobie sprawę, że u dzieci (do 12. roku życia) badania z krwi mogą dać fałszywie ujemny wynik. W wielu przypadkach badanie DNA pozwala też uniknąć nieprzyjemnej biopsji jelita.
Leczenie celiakii wymaga eliminacji glutenu z diety
Najpierw choroba musi zostać jednak potwierdzona. Wtedy im szybciej dieta bezglutenowa zostanie wprowadzona, tym szybciej dziecko zacznie prawidłowo się rozwijać, a nieprzyjemne objawy ustąpią. Odbudowa błony śluzowej jelit trwa u dzieci krócej niż u dorosłych, a co więcej – malucha łatwiej przyzwyczaić do specyficznej diety wtedy, kiedy nie zna jeszcze wszystkich smaków. Jeśli dziecko ma więc objawy celiakii, nie warto zwlekać z wykonaniem testu DNA, a zrealizować go jak najszybciej i upewnić się co do stanu jego zdrowia.
Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie: © TatyanaGl/pl.depositphotos.com
Ja swojej córuni zawsze podaję Active flora baby, jeszcze nigdy nas nie zawiodło przy biegunce 🙂
aplikowałam dziecku czopki eva/qu bambini w trakcie walki z anemia, kiedy przyjmowało żelazo, które automatycznie blokowało wypróżnianie, były skuteczne
W przy zaparciach też podaję czopki eva/qu bambini. Smaruję czopek oliwką i wkładam, kilka minut po aplikacji dziecko się wypróżnia.
To właśnie też bardzo dobre rozwiązanie, że dodatkowo smaruje się pupkę albo czopek, albo jedno i drugie oliwką. Właśnie aplikacja już wtedy nie jest kłopotem, co dla rodzica jest okej i dla dziecka również
Popieram, choć faktycznie są na rynku czopki bardzo łatwe w aplikacji. To i tak dobrze jak ktoś czopki stosuje, a ja jak dawniej lewatywę
Lewatywę dziecku robić?
Raczej to niemożliwe. Czopki o których mówi Oliwia podawałam dziecku kilka razy. Nie jest to nic strasznego. Aplikuje się je łatwo i można zaplanować moment wypróżnienia, bo działają szybko.
Magda, masz rację, ja też podaje te evaqu i szybko pozbywamy się zaparcia.
Ja też uważam że czopki są najlepsze, bo nie przeczyszczają, wywołują jedynie fizjologiczne wypróżnienie.