Potężny władca Miran zabija królową Kruków, a to sprowadza klątwę nie tylko na niego, ale również na całe jego potomstwo. Zaczynają się trudne i skomplikowane czasy dla przyszłych władców, którzy od teraz nie będą już żyli w jednym potężnym królestwie, ale w czterech mniejszych.
Tak zaczyna się zbiór krótkich opowiastek pod wspólnym tytułem: Baśnie czterech królestw.
I jak to w baśniach, każda z tych opowiastek to nie tylko morał, ale również magia, nadprzyrodzone działanie sił przyrody i naturalna sprawiedliwość, która pozwala wygrać temu, kto ma honor, dobre serce i życzliwość dla innych.
Nie ma tu miejsca na cwaniactwo, przekupstwo czy podstęp. Nie oznacza to, że w opowieściach nie znajdą się również takie zachowania. Owszem, są. Ale te postacie, które się nimi cechują – niemalże z góry skazane są na porażkę. Nie mają szans wygrać, ponieważ magia i siły przyrody sprzyjają postaci uczciwej i prawej.
Baśnie czterech królestw – punkt wyjścia do rozmów
Książeczka ma niewielki format i duże litery. Historyjki natomiast są krótkie, ale napisane w sposób angażujący i wciągający.
To powoduje, że świetnie sprawdzą się jako jedna z pierwszych pozycji do samodzielnego czytania lub jako krótkie wieczorne opowiastki – czy to przed snem, czy na wyciszenie.
Postacie zarysowane są bardzo wyraźnie. Niemalże od razu wiadomo, kto jest przedstawicielem dobra, a kto zła. Kto w swoim zachowaniu kieruje się wartościami, a kto własnym egoizmem, rządzą władzy czy posiadania.
Tak jasny podział ułatwia dzieciom, nawet najmłodszym, zrozumienie przekazu i promowanych w danym tekście wartości. Dzięki temu młody czytelnik może sam wyciągać wnioski (a przynajmniej próbować) i na podstawie własnych przemyśleń i analiz odnosić morał do własnego życia.
W przypadku najmłodszych, którzy słuchają tych opowieści (nie czytają samodzielnie), po zakończeniu każdej z nich można krótko o niej porozmawiać. Zapytać, co dziecko zrozumiało, co wyniosło z tej historii, jak ją interpretuje. To doskonała baza do późniejszego czytania ze zrozumieniem.
Jeżeli dziecko czyta już samodzielnie, po zakończeniu lektury warto również porozmawiać o przeczytanym fragmencie. Dziecko nie tylko nauczy się interpretowania tekstu i wyciągania wniosków, ale przede wszystkim pozna świat pozytywnych wartości, którymi należy się w życiu kierować.