Klasyczne bajki warto odświeżać. I choć może nie są one pełne pięknych ludzi i słodkiego lukru, a często opowiadają o chciwości, zdradzie i potwornych karach za nie, to i tak od czasu do czasu warto po nie sięgnąć. Dlaczego? Bo to klasyka literatury, ale nie tylko. To również świetny sposób na pokazanie, jakie wartości przyświecały ludziom wiele lat temu, przed naszym pojawieniem się na świecie i w jaki sposób próbowano te wartości propagować. To świetny punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi. Do rozmów na wiele ważnych i ponadczasowych tematów. I choć dziś praktykuje się zupełnie inne metody propagowania pewnych wartości, to one same w dużym stopniu pozostały ponadczasowe.
Bajka o rybaku i rybce
Jedną z takich klasycznych bajek jest Bajka o rybaku i rybce, która po raz pierwszy spisana została przez braci Grimm, a następnie poetycko przeredagowana przez Aleksandra Puszkina. W tej wersji zyskała ogromną sławę i rozeszła się po całej Europie.
Ubogi, ale dobrotliwy rybak wyławia z wody złotą rybkę. Ponieważ ta prosi go o wolność, wrzuca ją znów do wody. W ten sposób zyskuje prawo do życzeń, które rybka będzie mu spełniać.
Rybak nic jednak nie chce i wraca do domu. Tam opowiada swojej żonie o tym, co go spotkało. Chciwa i pazerna kobieta beszta go za to, że uwolnił rybkę i nakazuje mu jej odnalezienie i spełnienie jej życzenia. Rybak robi to, co mu nakazano. Rozpoczyna się niekończący się ciąg życzeń i nienasycenia kobiety. Chce coraz więcej i więcej. Rybak odpowiada na jej zachcianki i co i rusz prosi rybkę o kolejne życzenia dla swojej żony.

Jak to się skończy? Jak to bywa w tego rodzaju bajkach – bolesną lekcją dla pazernej kobiety, ale szczegółów nie zdradzę. Przeczytajcie sami.
Pouczająca i to dość dotkliwie edukacyjna opowieść z morałem jest bardzo łatwa do zrozumienia i zinterpretowania. Prowadzi do jednoznacznych wniosków i nakazuje przemyślenie swojego postępowania.
Wydana przez Wydawnictwo Media Rodzina jest pięknie ilustrowana i oprawiona. Grafiki przygotowane przez rosyjskiego rysownika są pobudzające wyobraźnię, dynamiczne i poruszające. Przyciągają uwagę i kuszą swoją specyfiką. To powoduje, że książka zyskuje dodatkowe zalety. Niewątpliwie, jest to egzemplarz, który warto mieć na półce. Z powodu treści i opakowania.