Wydawnictwo Harper Collins, którego dział Harper Kids ma świetną ofertę książkową dla najmłodszych, przygotowało też cykl książek w ramach Akademii Mądrego Dziecka, pod wspólnym tytułem Pomóż mi przetrwać. Każda książka opowiada o jednym zwierzątku, którego życie nie należy do najprostszych, a jednocześnie jego gatunek jest zagrożony.
I tak w kolejnych częściach poznajemy pszczołę, pingwina, żubra, jeża. Każdy z nich jest w innej sytuacji i czyhają na niego inne zagrożenia, ale to ze strony człowieka łączy ich wszystkich. Co ważne, czasem człowiek staje się zagrożeniem, choć ma jak najlepsze intencje i chce pomóc. Po prostu brak wystarczającej wiedzy i edukacji ekologicznej powoduje, że w dobrej wierze działając, robimy krzywdę zwierzakom.
Jeżeli miałabym wyliczyć zalety tej serii, to jest ich bardzo wiele:
- w prosty i przyjemny sposób edukuje w zakresie życia i zwyczajów zwierząt, pokazując, co jest dla nich naturalnym zachowaniem i w co człowiek nie powinien ingerować.
- pokazuje, jak pomagać mądrze i rozsądnie, tak by faktycznie pomóc, a nie zaszkodzić.
- rozszerza wiedzę na temat gatunków, które są zagrożone (nie koniecznie formalnie uznane za takie).
- buduje świadomość – żyjemy w sąsiedztwie wielu różnych zwierząt, czasami nic nie robiąc – robimy bardzo wiele, a czasami nasze aktywne wsparcie jest bardzo potrzebne – trzeba wiedzieć, co i kiedy robić.
- poszerza wiedzę na temat budowy i zachowania zwierząt.
- wpływa na rozwój postaw proekologicznych.
A jakie zwierzęta poznajemy dzięki tej serii? Oto postacie, z którymi ja miałam okazję się zapoznać.
Porwanie jeża Eliasza
To historia o małym jeżu, który został znaleziony przez małego chłopca. Dziecko chciało pomóc, więc zabrało jeża do domu. Czy zrobiło dobrze? Ta część wyjątkowo wyraźnie (a jednocześnie delikatnie, by nie wystraszyć dzieci), pokazuje, jak ingerowanie w życie zwierząt może być szkodliwe. Mały jeż wcale nie był porzucony. Po prostu musiał chwilę poczekać na swoją mamę. Niestety, chłopiec o tym nie wiedział i wziął dzikie zwierzątko do domu. Co stało się później? Sprawdźcie sami 🙂
Elwirka na śnieżnej pustyni
Elwirka jest pingwinem cesarskim. Właśnie wykluła się z jajka i rodzice uczą ją, jak powinna się zachowywać, żeby przetrwać. Gdy czas wyruszyć na wspólną wędrówkę, Elwirka musi sobie poradzić z lodowym pęknięciem, do którego doszło na skutek globalnego ocieplenia. Elwirka musi pokonać szczelinę, żeby móc iść dalej….
Miron w pułapce
Miron jest młodą foką szarą. Gdy po okresie zmiany futra wraca do wody, by spotkać się z rodzicami, zaplątuje się w sieć i zostaje ranny. Pomagają mu specjaliści z pobliskiego fokarium. Czy Miron wróci jeszcze na wolność? Co zrobią specjaliści, by pomóc Mironowi wrócić do zdrowia?
Reginka szuka domu
Reginka to królowa trzmieli. Z nadejściem wiosny musi znaleźć dla siebie nowy dom, by założyć tam gniazdo i rój. Nie jest to łatwe, ponieważ ludzie niszczą kwiaty, których pyłek jest dla Reginki pożywieniem i próbują ją uderzyć, nawet gdy ona sama nie atakuje. Na szczęście spotyka na swojej drodze Stasia, chłopca, który wie, jak pomóc trzmielej królowej. Opiekuje się nią, a dzięki temu Reginka może założyć swoje nowe gniazdo.
Mała Asia w wielkiej puszczy
Asia jest żubrem, który przyszedł na świat nieco później niż inne żubrzątka. To powoduje, że w czasie przedzimowej wędrówki jest mniejsza, słabsza i nieco gorzej przygotowana do wyprawy. W czasie przeprawy przez rzekę porywa ją nurt, a jej stado nie wie, jak sobie z tym poradzić. Na szczęście z pomocą przychodzą dobrzy ludzie, którzy wiedzą, jak pomóc Asi. Wiedzą, co należy zrobić, by ją uratować i przywrócić do stada.