7 Nawyków szczęśliwego dziecka to książka dla dzieci i rodziców. Jej autorem jest Sean Covey. Ilustracje przygotował zaś Stacy Curtis. Autor książki jest synem Stephana R. Coveya, autora 7 Nawyków skutecznego działania, nie dziwi więc, że w tej pozycji również mamy do czynienia z nawykami. Przepiękne ilustracje wykonane przez Stacy Curtis nie tylko uzupełniają tekst, ale przyciągają dziecięcą uwagę, pomagają ją skupić i zachęcają do nieustannego sięgania po książkę.
Czytelna konstrukcja
Książka składa się z siedmiu rozdziałów. Każdy z nich dotyczy innego nawyku, który dziecko może w sobie wypracować. Nawyki nie są trudne, wymagające i ponad dziecięce siły (organizacja swojego czasu, określanie celów, aktywne słuchanie). Każdy rozdział rozpoczyna opowieść dla dzieci. Bohaterowie książki biorą udział w jakimś wydarzeniu, coś je spotyka lub sami sprowadzają na siebie jakieś przygody. Opowieść jest krótka i prosta.
Po jej zakończeniu znajdują się informacje dla rodziców. Autor książki wyjaśnia, jak on rozumie ten nawyk, dlaczego dla niego jest on tak ważny. Pokazuje wartość, jaka płynie z wypracowania tego nawyku.
Kolejnym elementem są tematy do dyskusji. To jedynie wskazówki, warto wyjść poza nie. Są jednak doskonałym sposobem na rozpoczęcie rozmowy. Autor podsuwa kilka pytań, które można dziecku zadać. Pytania te dotyczą fabuły przeczytanej opowieści, ale również jej przekazu. Pyta o przyczynę zdarzeń i ich konsekwencje. Podsunięte przez autora pytania bardzo ułatwiają nawiązanie dyskusji, stanowią punkt zaczepienia. Jeżeli rodzic zrobi z nich dobry użytek, a dodatkowo wyjdzie poza nie, może się wywiązać naprawdę niebanalna rozmowa.
I na koniec, autor proponuje zadania dla dziecka. Zostały one nazwane „drobne kroczki”. To zadania, które mają pomóc dziecku w kształtowaniu jego nawyków. Oczywiście, po każdym rozdziale zadania dotyczą tylko tego jednego. To mają być rzeczywiście drobne kroczki, które dziecku wydają się bardzo łatwe do osiągnięcia. Nie mogą być zbyt wymagające, by nie przerażać i nie zniechęcać. Drobne kroczki odwołują się do doświadczeń dziecka (co chciałbyś potrenować, komu chciałbyś zrobić przyjemność itp.). Dzięki temu młody czytelnik może odnieść je do własnego życia, a tym samym łatwiej uwewnętrznić przekazywane w każdym rozdziale zasady i wartości.
Historyjki i postacie
Każda historyjka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Jest czytelna i łatwa do zrozumienia, ale nie banalna i nie wprost. Czyta się ją z przyjemnością. Duże literki powodują, że nawet początkujący czytelnicy dają sobie radę. W tym też pomagają krótkie i proste zdania. Warto te historyjki czytać razem z dzieckiem. Łatwiej jest później pokierować dyskusją i ewentualnie naprowadzić dziecko, gdy czegoś nie zrozumie.
W każdej opowieści bierze udział kilka spośród siedmiu głównych postaci. To zwierzątka (miś, królik, skunks itd.) o bardzo wdzięcznych imionach i barwnie zarysowanych charakterach. Każda postać jest bardzo wyraźna, co ułatwia dzieciom zrozumienie opowieści i wyłapanie ich sensu. Bohaterowie przyjaźnią się ze sobą i w każdej opowieści jeden z nich udziela porady pozostałym. Wszystkie są bardzo sympatyczne i przyjazne.
Książka jest pełna wartości i wskazówek, które można wykorzystać w praktyce. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu na lekturze i jej omówieniu, a jednocześnie ciekawe zadania stawiane dziecku służące kształtowaniu siebie, oczywiście przy wsparciu rodziców.
To także doskonały sposób na usprawnienie komunikacji między rodzicami i dziećmi, komunikacji, której nieustanne trenowanie pozwala pogłębiać relację. Wspólne działanie w kierunku wypracowania dobrych nawyków zbliża i jednoczy. Posługując się hasłami z książki, można dziecku szybko przypomnieć o tym, że pracuje nad swoim nawykiem.
Dzięki tej pozycji rodzice mogą przez zabawę pomóc swoim dzieciom w pozyskaniu narzędzi, które pozwolą im dobrze planować czas, radzić sobie z trudnościami i działać w oparciu o własne przekonania i zasady. To wyposażenie dzieci w zdrową pewność siebie i poczucie własnej wartości, a to jest niezwykle ważne.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.