Odciąganie ręczne pokarmu

Jak odciągnąć pokarm bez laktatora
Film

Autor: Agnieszka Pietkiewicz

Czasem trzeba ściągnąć trochę pokarmu z piersi i nie trzeba od razu kupować laktatora! Prostą metodę pokazuje doradca laktacyjny.

Czasami potrzebujesz odciągnąć trochę pokarmu bez użycia laktatora. Jest to dość proste, zobacz film.

Aby ułatwić wypływ pokarmu warto na początek rozgrzać pierś ciepłym okładem.

Można dodatkowo pomasować pierś, jak na filmie, to pomoże ci ściągać pokarm. Samo ściąganie pomaga zrozumieć, dlaczgo tak ważne jest odpowiednie przystawienie maluszka do piersi.

Zobacz film!

 

To normalne, że jako matka karmiąca możesz mieć rozterki lub kłopoty z przystawianiem, bólem, zastojem i inne. Polecamy zatem artykuły o:

- technice karmienia piersią (pozycji matki i dziecka, przystawieniu, najważniejszych kwestiach),

- co zrobić, gdy mleka jest zbyt mało,

- co zrobić, gdy mleka jest zbyt dużo (nawał pokarmu),

- czy karmienie może boleć? Jak radzić sobie z bólem w trakcie karmienia, o czym on świadczy?,

- co zrobić z zastojem pokarmu?

- jak poradzić sobie z obrzękiem piersi?

 

Zachęcamy także do obejrzenia filmu, w którym doradca laktacyjny Agnieszka Pietkiewicz pokazuje, jak prawidłowo przystawić niemowlę do piersi oraz jak zadbać o prawidłową pozycję ciała mamy i dziecka.

 

Bibliografia

Nehring-Gugulska, M. (2007). Problemy z piersiami – zaburzenia w przepływie pokarmu, W: M. Nehring-Gugulska, M. Żukowska-Rubik (red.), Problemy w laktacji (...). Warszawa: Centrum Nauki o Laktacji i Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią.

Osuch, K., Nehring-Gugulska, M. (2010). Odciąganie i przechowywanie mleka kobiecego. Wybór metody karmienia alternatywnego. W: M. Nehring-Gugulska, M. Żukowska-Rubik, A. Pietkiewicz (red.), Certyfikowany Doradca Laktacyjny – Podręcznik dla uczestnika kursu. Warszawa: Centrum Nauki o Laktacji przy Fundacji Twórczych Kobiet.

Żukowska-Rubik, M. (2010). Bolesność brodawek, W: M. Nehring-Gugulska, M. Żukowska-Rubik, A. Pietkiewicz (red.), Certyfikowany Doradca Laktacyjny – Podręcznik dla uczestnika kursu. Warszawa: Centrum Nauki o Laktacji przy Fundacji Twórczych Kobiet.


komentuj:

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

komentarze:

wyślij artykuł znajomemu:

Artykul zostal wyslany.

o autorze

Agnieszka  PietkiewiczAgnieszka Pietkiewicz

napisanych artykułów : 18

psycholog, konsultant laktacyjny IBCLC, wykładowca Centrum Nauki o Laktacji, od lat prowadzi szkolenia poświęcone karmieniu piersią, autorka publikacji łączących tematykę psychologiczną i laktacyjną. Jako psycholog pracuje z kobietami doświadczającymi trudności emocjonalnych w okresie okołoporodowym. Najlepiej odpoczywa podczas kilkugodzinnych wędrówek po lesie, bez względu na porę roku.

polecane:

nasi autorzy:

Pokaż wszystkich autorów